När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att det blev hårfint mellan Miljöpartiet och Centerpartiet om femteplatsen i Värmdös kommunfullmäktige. Bara nio röster skiljde partierna åt.
Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 6,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Värmdö. Det är en ökning med 2,3 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Miljöpartiet till det femte största partiet i årets kommunval i Värmdö kommun. Men avståndet till Centerpartiet är minimalt – Miljöpartiet har 1 964 röster och Centerpartiet 1 973.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 6,3 % | 5:e |
| 2022 | 4,07 % | 8:e |
| 2018 | 6,58 % | 6:e |
| 2014 | 9,80 % | 3:e |
| 2010 | 9,01 % | 3:e |
| 2006 | 6,06 % | 4:e |
| 2002 | 5,15 % | 6:e |
| 1998 | 4,53 % | 5:e |
| 1994 | 5,03 % | 6:e |
| 1991 | 3,57 % | 6:e |
| 1988 | 3,93 % | 6:e |
| 1985 | 0,84 % | 6:e |
| 1982 | 2,66 % | 6:e |
Tre mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet tre mandat i Värmdös kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Värmdö kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Värmdö kommun.
Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Gustavsberg 4 Höjdhagen m.fl. med 14,1 procent av rösterna, och sämst i Värmdö 6 Kopparmora, 3,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på MP | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Gustavsberg 4 Höjdhagen m.fl. | 14,1 % | ej jämförbart | 135 | 3:e |
| Gustavsberg 7 Farsta och Hamnområdet | 11,7 % | +4,8 | 106 | 3:e |
| Gustavsberg 2 Tallåsen | 10,4 % | ej jämförbart | 88 | 3:e |
| Ingarö 4 Klacknäset | 9,5 % | ej jämförbart | 89 | 4:e |
| Värmdö 3 Ängsvik | 8,8 % | ej jämförbart | 84 | 4:e |
| Gustavsberg 10 Charlottendal m.fl. | 8,6 % | +3,6 | 78 | 4:e |
| Gustavsberg 12 Porslinskvarteren N | 7,9 % | ej jämförbart | 68 | 4:e |
| Ingarö 2 Säby Eknäs | 7,8 % | +2,8 | 89 | 4:e |
| Djurö 3 Stavsnäs | 7,7 % | ej jämförbart | 79 | 5:e |
| Gustavsberg 6 Ormingelandet | 7,5 % | +1,9 | 68 | 5:e |
| Gustavsberg 13 Hästhagen | 7,5 % | ej jämförbart | 57 | 5:e |
| Ingarö 5 Lämshaga Brunn | 6,4 % | ej jämförbart | 59 | 5:e |
| Gustavsberg 1 Lugnet | 6,4 % | +2,4 | 81 | 5:e |
| Gustavsberg 8 Mörtnäs | 6,3 % | +2,6 | 73 | 4:e |
| Ingarö 1 Lillängsdal Fagerholm | 5,5 % | ej jämförbart | 49 | 5:e |
| Värmdö 1 Saltarö | 5,0 % | +3,1 | 49 | 6:e |
| Gustavsberg 3 Munkmora | 5,0 % | +2,3 | 53 | 5:e |
| Värmdö 8 Herrviksnäs m.fl. | 4,9 % | +2,0 | 59 | 6:e |
| Ingarö 3 Ingaröstrand | 4,8 % | ej jämförbart | 63 | 5:e |
| Gustavsberg 11 Porslinskvarteren S | 4,8 % | ej jämförbart | 41 | 5:e |
| Gustavsberg 9 Mölnvik m.fl. | 4,7 % | +1,8 | 44 | 6:e |
| Djurö 1 Vindö | 4,6 % | ej jämförbart | 38 | 6:e |
| Djurö 2 Björkås Barnvik | 4,3 % | ej jämförbart | 35 | 8:e |
| Värmdö 5 Vik | 4,2 % | −0,4 | 51 | 6:e |
| Värmdö 9 Torsby | 4,2 % | ej jämförbart | 39 | 5:e |
| Värmdö 4 Hemmesta | 4,1 % | ej jämförbart | 36 | 5:e |
| Värmdö 7 Haghulta Kolvik | 4,1 % | +0,8 | 44 | 5:e |
| Värmdö 2 Strömma m.fl. | 3,9 % | +1,0 | 38 | 7:e |
| Gustavsberg 5 Ösbydalen m.fl. | 3,9 % | ej jämförbart | 33 | 7:e |
| Värmdö 6 Kopparmora | 3,6 % | ej jämförbart | 37 | 6:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 6,0 % | ej jämförbart | 101 | 6:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 11,0 % | +5,0 | 4:e |
| Solna | 6,9 % | +2,4 | 6:e |
| Sundbyberg | 6,8 % | +1,9 | 6:e |
| Tyresö | 6,8 % | +2,1 | 4:e |
| Vallentuna | 6,7 % | +1,8 | 5:e |
| Ekerö | 6,5 % | +0,9 | 6:e |
| Nacka | 6,5 % | +1,3 | 5:e |
| Värmdö | 6,3 % | +2,3 | 5:e |
| Huddinge | 6,1 % | +2,3 | 5:e |
| Södertälje | 5,7 % | +1,0 | 6:e |
| Sollentuna | 5,7 % | +1,4 | 7:e |
| Täby | 5,2 % | +1,4 | 6:e |
| Järfälla | 5,0 % | +1,5 | 7:e |
| Vaxholm | 5,0 % | +2,2 | 7:e |
| Lidingö | 4,9 % | +1,1 | 6:e |
| Norrtälje | 4,8 % | +1,7 | 8:e |
| Botkyrka | 4,7 % | +1,7 | 6:e |
| Upplands Väsby | 4,5 % | +1,5 | 7:e |
| Danderyd | 4,4 % | +0,8 | 7:e |
| Nynäshamn | 4,4 % | +0,4 | 7:e |
| Österåker | 4,4 % | +1,0 | 6:e |
| Haninge | 4,1 % | +1,5 | 8:e |
| Upplands-Bro | 3,6 % | +1,0 | 8:e |
| Sigtuna | 3,4 % | +0,2 | 6:e |
| Nykvarn | 3,3 % | +1,1 | 8:e |
| Salem | 3,3 % | +1,7 | 8:e |

