När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Liberalerna förlorar sina platser i Skellefteås kommunfullmäktige.
Efter den preliminära rösträkningen ser Liberalerna ut att ha fått 1,9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Skellefteå. Det är en minskning med 1,1 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Landskrona, där de fick 40 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Liberalerna till det åttonde största partiet i årets kommunval i Skellefteå kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 1,9 % | 8:e |
| 2022 | 2,99 % | 8:e |
| 2018 | 6,58 % | 6:e |
| 2014 | 7,72 % | 5:e |
| 2010 | 11,89 % | 2:a |
| 2006 | 11,95 % | 2:a |
| 2002 | 15,18 % | 2:a |
| 1998 | 11,48 % | 2:a |
| 1994 | 8,14 % | 3:e |
| 1991 | 9,69 % | 3:e |
| 1988 | 10,98 % | 3:e |
| 1985 | 12,67 % | 3:e |
| 1982 | 7,01 % | 4:e |
| 1979 | 10,29 % | 3:e |
| 1976 | 10,15 % | 3:e |
| 1973 | 11,25 % | 3:e |
Missar kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen betyder det att Liberalerna hamnar utanför kommunfullmäktige, där de haft två mandat den senaste mandatperioden. Efter förra valet fick partiet två mandat.
Kommunfullmäktige i Skellefteå kommer den här mandatperioden ha totalt 65 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Skellefteå kommun.
Liberalerna tar plats i 171 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i 39 kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Liberalerna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Liberalerna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Liberalerna i valdistriktet Furunäs med 3,3 procent av rösterna, och sämst i Sunnanå S, 0,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Norra Borstahusen i Landskrona kommun, där de fick 73 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på L | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Furunäs | 3,3 % | ej jämförbart | 27 | 7:e |
| Erikslid | 3,1 % | ej jämförbart | 23 | 8:e |
| Centrum Ö | 3,0 % | ej jämförbart | 38 | 8:e |
| Centrum S | 3,0 % | ej jämförbart | 23 | 8:e |
| Sjungande dalen | 2,9 % | −0,4 | 33 | 8:e |
| Morön-Hedensbyn | 2,7 % | ej jämförbart | 29 | 8:e |
| Anderstorp N | 2,7 % | −1,0 | 25 | 8:e |
| Älvsbacka Ö | 2,6 % | −2,1 | 24 | 8:e |
| Myckle-Medle | 2,6 % | −0,6 | 20 | 8:e |
| Lövånger | 2,6 % | −0,4 | 32 | 8:e |
| Bureå S | 2,4 % | −1,3 | 20 | 8:e |
| Sunnanå V | 2,4 % | ej jämförbart | 22 | 8:e |
| Prästbordet | 2,3 % | ej jämförbart | 20 | 8:e |
| Jörn | 2,3 % | ±0,0 | 17 | 8:e |
| Centrum V | 2,2 % | ej jämförbart | 23 | 8:e |
| Brännan-Mobacken | 2,1 % | −1,8 | 24 | 8:e |
| Stackgrönnan-Örviken | 2,1 % | −0,4 | 22 | 8:e |
| Kåge S | 2,1 % | −2,0 | 24 | 8:e |
| Norrhammar | 2,0 % | −1,0 | 22 | 8:e |
| Bergsbyn | 2,0 % | −0,3 | 23 | 8:e |
| Skelleftehamn V | 2,0 % | +0,7 | 17 | 7:e |
| Morö backe V | 1,9 % | ej jämförbart | 20 | 8:e |
| Morö backe Ö | 1,9 % | ej jämförbart | 17 | 8:e |
| Skråmträsk-Klutmark | 1,9 % | −1,4 | 17 | 8:e |
| Boliden | 1,9 % | −1,4 | 20 | 8:e |
| Inre Ursviken | 1,8 % | ej jämförbart | 16 | 8:e |
| Stämningsgården | 1,8 % | −1,2 | 19 | 8:e |
| Älvsbacka V | 1,7 % | −0,5 | 15 | 8:e |
| Alhem-Norvalla | 1,7 % | ej jämförbart | 23 | 8:e |
| Morö backe C | 1,7 % | −0,7 | 14 | 8:e |
| Klockarberget | 1,7 % | ej jämförbart | 14 | 8:e |
| Bureå N | 1,7 % | −1,0 | 16 | 8:e |
| Burträsk V | 1,7 % | ej jämförbart | 13 | 8:e |
| Getberget | 1,6 % | ej jämförbart | 12 | 8:e |
| Sunnanå Ö | 1,6 % | ej jämförbart | 13 | 8:e |
| Byske-Fällfors | 1,6 % | −0,5 | 16 | 8:e |
| Hjoggböle | 1,5 % | +0,3 | 15 | 8:e |
| Anderstorp S | 1,4 % | −1,8 | 13 | 8:e |
| Burträsk C | 1,4 % | ej jämförbart | 12 | 8:e |
| Burträsk Ö | 1,4 % | ej jämförbart | 12 | 8:e |
| Anderstorp Ö | 1,3 % | −1,0 | 15 | 8:e |
| Sörböle | 1,2 % | −2,6 | 10 | 8:e |
| Drängsmark-Ostvik | 1,2 % | −1,6 | 13 | 8:e |
| Kågedalen | 1,1 % | +0,1 | 15 | 8:e |
| Moröhöjden | 1,0 % | −1,2 | 8 | 8:e |
| Yttre Ursviken | 1,0 % | ej jämförbart | 8 | 8:e |
| Skelleftehamn Ö | 1,0 % | −1,2 | 9 | 8:e |
| Kåge N | 1,0 % | −1,8 | 10 | 8:e |
| Byske C | 1,0 % | −1,2 | 11 | 8:e |
| Sunnanå S | 0,8 % | ej jämförbart | 6 | 8:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 1,0 % | ej jämförbart | 9 | 8:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Åsele | 25,6 % | +16,7 | 1:a |
| Malå | 20,7 % | +6,3 | 3:e |
| Storuman | 9,7 % | +1,1 | 6:e |
| Dorotea | 7,3 % | −10,1 | 4:e |
| Norsjö | 4,0 % | −2,0 | 6:e |
| Umeå | 4,0 % | +0,3 | 7:e |
| Nordmaling | 3,7 % | −1,6 | 7:e |
| Lycksele | 2,8 % | −1,4 | 6:e |
| Skellefteå | 1,9 % | −1,1 | 8:e |
| Robertsfors | 1,1 % | +0,4 | 8:e |
| Bjurholm | 0,8 % | −0,1 | 7:e |
| Vännäs | 0,8 % | −0,9 | 8:e |
| Vindeln | 0,5 % | +0,1 | 7:e |
| Vilhelmina | 0,4 % | ±0,0 | 9:e |
| Sorsele | 0,2 % | −0,4 | 8:e |

