När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Kristdemokraterna gör sitt bästa val på länge i Skellefteå.
Efter den preliminära rösträkningen ser Kristdemokraterna ut att ha fått 8 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Skellefteå. Det är partiets bästa resultat sedan 1991. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Lycksele, där de fick 40,1 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Kristdemokraterna till det femte största partiet i årets kommunval i Skellefteå kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 8,0 % | 5:e |
| 2022 | 5,48 % | 6:e |
| 2018 | 3,65 % | 7:e |
| 2014 | 3,85 % | 8:e |
| 2010 | 5,18 % | 6:e |
| 2006 | 6,92 % | 6:e |
| 2002 | 7,47 % | 5:e |
| 1998 | 7,09 % | 6:e |
| 1994 | 4,94 % | 6:e |
| 1991 | 8,09 % | 5:e |
| 1988 | 5,89 % | 5:e |
| 1985 | 4,46 % | 5:e |
| 1982 | 4,72 % | 5:e |
| 1979 | 4,69 % | 5:e |
| 1976 | 4,33 % | 5:e |
| 1973 | 4,48 % | 5:e |
Fem mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Kristdemokraterna fem mandat i Skellefteås kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fyra mandat.
Kommunfullmäktige i Skellefteå kommer den här mandatperioden ha totalt 65 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Skellefteå kommun.
Kristdemokraterna tar plats i 267 kommuner av 290 efter årets val. I elva kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i fem kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Kristdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Kristdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Kristdemokraterna i valdistriktet Hjoggböle med 16,4 procent av rösterna, och sämst i Morö backe C, 2,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Forsdala i Lycksele kommun, där de fick 47,9 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på KD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Hjoggböle | 16,4 % | +4,1 | 160 | 3:e |
| Skråmträsk-Klutmark | 13,9 % | +5,7 | 126 | 3:e |
| Burträsk Ö | 12,7 % | ej jämförbart | 105 | 5:e |
| Furunäs | 12,5 % | ej jämförbart | 101 | 3:e |
| Kågedalen | 11,9 % | +4,8 | 157 | 4:e |
| Yttre Ursviken | 11,5 % | ej jämförbart | 89 | 3:e |
| Drängsmark-Ostvik | 11,3 % | +4,1 | 124 | 4:e |
| Stackgrönnan-Örviken | 10,5 % | +3,2 | 111 | 4:e |
| Sunnanå S | 10,3 % | ej jämförbart | 80 | 3:e |
| Byske C | 10,2 % | +2,9 | 112 | 4:e |
| Bureå S | 10,1 % | +4,8 | 84 | 4:e |
| Bergsbyn | 10,0 % | +3,3 | 112 | 3:e |
| Jörn | 9,9 % | +2,0 | 75 | 5:e |
| Inre Ursviken | 9,5 % | ej jämförbart | 84 | 4:e |
| Myckle-Medle | 9,4 % | +2,0 | 71 | 4:e |
| Stämningsgården | 9,4 % | +2,5 | 97 | 3:e |
| Kåge N | 8,9 % | +3,1 | 88 | 4:e |
| Morö backe V | 8,4 % | ej jämförbart | 88 | 3:e |
| Boliden | 8,4 % | +2,3 | 91 | 5:e |
| Kåge S | 8,0 % | +1,9 | 91 | 5:e |
| Byske-Fällfors | 7,8 % | +1,7 | 76 | 5:e |
| Centrum Ö | 7,7 % | ej jämförbart | 98 | 3:e |
| Sörböle | 7,7 % | +3,3 | 65 | 4:e |
| Lövånger | 7,7 % | +1,8 | 96 | 5:e |
| Burträsk V | 7,7 % | ej jämförbart | 60 | 5:e |
| Morö backe Ö | 7,5 % | ej jämförbart | 66 | 3:e |
| Brännan-Mobacken | 7,5 % | +2,2 | 86 | 3:e |
| Bureå N | 7,2 % | +4,0 | 68 | 5:e |
| Älvsbacka V | 7,1 % | +3,0 | 63 | 5:e |
| Skelleftehamn V | 6,9 % | +1,3 | 58 | 5:e |
| Centrum S | 6,7 % | ej jämförbart | 51 | 4:e |
| Centrum V | 6,7 % | ej jämförbart | 70 | 6:e |
| Skelleftehamn Ö | 6,7 % | +1,5 | 63 | 5:e |
| Morön-Hedensbyn | 6,6 % | ej jämförbart | 70 | 5:e |
| Prästbordet | 6,4 % | ej jämförbart | 56 | 5:e |
| Sunnanå V | 6,4 % | ej jämförbart | 60 | 5:e |
| Alhem-Norvalla | 6,2 % | ej jämförbart | 86 | 5:e |
| Moröhöjden | 6,2 % | +1,6 | 50 | 5:e |
| Älvsbacka Ö | 6,0 % | +1,8 | 56 | 5:e |
| Sjungande dalen | 5,8 % | +1,6 | 65 | 6:e |
| Burträsk C | 5,8 % | ej jämförbart | 51 | 6:e |
| Norrhammar | 5,7 % | +2,1 | 62 | 6:e |
| Anderstorp S | 5,7 % | +1,4 | 52 | 5:e |
| Erikslid | 5,4 % | ej jämförbart | 41 | 6:e |
| Klockarberget | 5,4 % | ej jämförbart | 45 | 6:e |
| Sunnanå Ö | 5,2 % | ej jämförbart | 42 | 6:e |
| Anderstorp N | 5,0 % | +1,2 | 46 | 5:e |
| Anderstorp Ö | 4,3 % | +1,9 | 48 | 6:e |
| Getberget | 4,2 % | ej jämförbart | 32 | 7:e |
| Morö backe C | 2,6 % | −1,0 | 21 | 7:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 7,1 % | ej jämförbart | 61 | 5:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Lycksele | 40,1 % | +10,0 | 1:a |
| Vilhelmina | 19,7 % | −2,6 | 2:a |
| Nordmaling | 17,3 % | +10,4 | 3:e |
| Norsjö | 16,5 % | −0,8 | 3:e |
| Vännäs | 9,8 % | +2,6 | 5:e |
| Skellefteå | 8,0 % | +2,6 | 5:e |
| Bjurholm | 7,2 % | −6,6 | 5:e |
| Vindeln | 6,8 % | −1,2 | 5:e |
| Storuman | 5,2 % | −2,2 | 8:e |
| Umeå | 4,0 % | +0,5 | 8:e |
| Robertsfors | 3,6 % | −0,2 | 6:e |
| Sorsele | 1,4 % | ±0,0 | 7:e |
| Åsele | 0,7 % | −0,2 | 10:e |
| Dorotea | 0,4 % | −2,7 | 9:e |
| Malå | 0,0 % | −1,1 | 8:e |

