Uppsamlingsräkning klar: Här fick Miljöpartiet sitt största stöd i Kalmar

Kalmar kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Miljöpartiet får 4,3 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Kalmar kommun.

Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 4,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Kalmar. Det är en ökning med 0,5 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Miljöpartiet till det minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Kalmar kommun.

Miljöpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20264,3 %7:e
20223,83 %7:e
20183,69 %8:e
20146,24 %5:e
20106,34 %4:e
20064,84 %7:e
20024,90 %7:e
19984,81 %6:e
19944,88 %6:e
19914,03 %6:e
19885,10 %5:e
19853,02 %6:e
19822,25 %7:e

Tre mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet tre mandat i Kalmars kommunfullmäktige.

Kommunfullmäktige i Kalmar kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 3 procent för att ta mandat i Kalmar kommun.

Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Getingen-Tallhagen med 7,4 procent av rösterna, och sämst i Lindsdal SV-Kläckeberga, 2,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på MPPlacering
Getingen-Tallhagen7,4 %ej jämförbart964:e
Björkenäs mfl6,5 %+2,5564:e
Tegelviken-Johannesborg6,2 %+0,2684:e
Skälby5,9 %+1,1506:e
Kalmarsundsparken-Stensö5,8 %−0,3626:e
Bergavik5,7 %+0,2625:e
Gamla stan5,7 %−0,3715:e
Vimpeltorpet5,6 %+2,7825:e
Falkenberg5,5 %+0,9695:e
Lindsdal NV-Förlösa5,4 %+2,0555:e
Malmen V5,3 %±0,0687:e
Funkabo5,0 %+1,0525:e
Malmen S5,0 %+0,1376:e
Kvarnholmen4,9 %+0,4697:e
Berga4,8 %±0,0676:e
Sandås-Stensberg4,6 %−0,4616:e
Malmen Ö-Norrgårdsgärdet Ö4,4 %ej jämförbart567:e
Djurängen Ö4,2 %+0,6686:e
Hagby Vassmolösa S4,2 %+0,6576:e
Snurrom4,1 %−0,3217:e
Läckeby4,1 %+1,6487:e
Smedby V4,1 %+2,4356:e
Tvärskog4,0 %−0,5307:e
Norrgårdsgärdet V3,9 %+1,6317:e
Trekanten3,9 %+0,5556:e
Rinkabyholm S-Hossmo3,7 %+0,6516:e
Smedby Ö3,6 %+0,7377:e
Drag-Revsudden3,5 %+0,4356:e
Norrliden V3,5 %−0,7335:e
Rockneby3,3 %+0,8317:e
Ängö-Varvsholmen3,3 %ej jämförbart448:e
Smedby S-Rinkabyholm N-Boholmarna3,3 %+0,1376:e
Halltorp-Voxtorp3,3 %−0,1237:e
Påryd3,3 %+2,1177:e
Ljungbyholm-Vassmolösa N3,2 %+1,4507:e
Djurängen V3,1 %−0,4327:e
Berga Centrum3,1 %+0,1386:e
Norrliden Ö2,9 %+0,6295:e
Lindsdal SO-Fjölebro2,8 %+1,2378:e
Oxhagen2,8 %±0,0366:e
Lindsdal NO2,6 %+0,9258:e
Lindsdal SV-Kläckeberga2,4 %+0,3238:e
Uppsamlingsdistrikt 015,7 %ej jämförbart405:e
Uppsamlingsdistrikt 024,7 %ej jämförbart347:e
Så gick det för Miljöpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Mörbylånga5,7 %+4,35:e
Borgholm4,1 %+3,37:e
Västervik3,0 %+0,77:e
Emmaboda2,5 %+0,57:e
Högsbyej rapporterat
Kalmar4,3 %+0,57:e
Hultsfred1,5 %+1,07:e
Mönsteråsej rapporterat
Torsås4,3 %+1,88:e
Nybro1,4 %+0,58:e
Oskarshamnej rapporterat
Vimmerby2,3 %+0,77:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.