Uppsamlingsräkning klar: Här fick Miljöpartiet sitt största stöd i Upplands Väsby

Upplands Väsby kommunVal
En hand postar ett röstkuvert

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Miljöpartiet får 4,5 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Upplands Väsby.

Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 4,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Upplands Väsby. Det är en ökning med 1,5 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Jokkmokk, där de fick 22,5 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Miljöpartiet till det sjunde största partiet i årets kommunval i Upplands Väsby kommun.

Miljöpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20264,5 %7:e
20223,02 %9:e
20184,72 %9:e
20149,92 %3:e
20109,96 %4:e
20065,58 %5:e
20024,53 %6:e
19985,10 %6:e
19945,96 %4:e
19914,53 %5:e
19887,84 %4:e
19853,41 %6:e
19822,64 %6:e

Tre mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet tre mandat i Upplands Väsbys kommunfullmäktige.

Kommunfullmäktige i Upplands Väsby kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, en utökning från förra mandatperiodens 51 platser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Upplands Väsby kommun.

Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Norra Bollstanäs med 8,7 procent av rösterna, och sämst i Smedby Södra, 2 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på MPPlacering
Norra Bollstanäs8,7 %+3,81155:e
Edssjön7,9 %+4,11086:e
Mälaren7,6 %+1,6755:e
Övra Runby7,0 %+1,7765:e
Nedra Runby5,7 %+1,8536:e
Östra Frestaby-Ekeby5,1 %+2,3646:e
Folkparken5,0 %+1,6567:e
Frestaby5,0 %+2,7476:e
Apoteksskogen4,7 %+1,7327:e
Prästgårdsmarken4,4 %+1,4427:e
Sigma4,4 %+1,3367:e
Brunnby4,1 %+1,6427:e
Vilunda4,0 %+1,0377:e
Grimstaby4,0 %+2,1588:e
Gamla Bollstanäs4,0 %+1,2417:e
Sjukyrkoberget3,9 %+0,9397:e
Odenslunda Södra3,8 %+0,4397:e
Ekebo3,8 %+1,6297:e
Fyrklövern Södra3,6 %+2,0216:e
Väsbyskogen Östra3,5 %−0,1296:e
Väsbyskogen Västra3,4 %+0,8258:e
Korpkulla3,4 %+0,9378:e
Fyrklövern Norra3,1 %−0,4218:e
Fysingen2,8 %+0,3279:e
Smedby Norra2,8 %+1,3187:e
Skälby2,4 %+0,7239:e
Odenslunda Norra2,3 %+0,8239:e
Smedby Södra2,0 %+0,1178:e
Uppsamlingsdistrikt 004,4 %ej jämförbart877:e
Så gick det för Miljöpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Stockholm11,0 %+5,04:e
Solna6,9 %+2,46:e
Sundbyberg6,8 %+1,96:e
Tyresö6,8 %+2,14:e
Vallentuna6,7 %+1,85:e
Ekerö6,5 %+0,96:e
Nacka6,5 %+1,35:e
Värmdö6,3 %+2,35:e
Huddinge6,1 %+2,35:e
Södertälje5,7 %+1,06:e
Sollentuna5,7 %+1,47:e
Täby5,2 %+1,46:e
Järfälla5,0 %+1,57:e
Vaxholm5,0 %+2,27:e
Lidingö4,9 %+1,16:e
Norrtälje4,8 %+1,78:e
Botkyrka4,7 %+1,76:e
Upplands Väsby4,5 %+1,57:e
Danderyd4,4 %+0,87:e
Nynäshamn4,4 %+0,47:e
Österåker4,4 %+1,06:e
Haninge4,1 %+1,58:e
Upplands-Bro3,6 %+1,08:e
Sigtuna3,4 %+0,26:e
Nykvarn3,3 %+1,18:e
Salem3,3 %+1,78:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.