När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Miljöpartiet gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Danderyd.
Efter den preliminära rösträkningen ser Miljöpartiet ut att ha fått 4,4 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Danderyd. Det är en ökning med 0,8 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets bästa resultat sedan starten 1981.
Resultatet gör Miljöpartiet till det minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Danderyds kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 4,4 % | 7:e |
| 2022 | 3,59 % | 7:e |
| 2018 | 4,26 % | 7:e |
| 2014 | 5,88 % | 6:e |
| 2010 | 5,14 % | 6:e |
| 2006 | 2,92 % | 6:e |
| 2002 | 2,18 % | 6:e |
| 1998 | 2,10 % | 6:e |
| 1994 | 2,22 % | 6:e |
| 1991 | 2,03 % | 7:e |
| 1988 | 3,87 % | 5:e |
| 1985 | 2,55 % | 5:e |
| 1982 | 2,18 % | 6:e |
Två mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Miljöpartiet två mandat i Danderyds kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Danderyd kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Danderyds kommun.
Miljöpartiet tar plats i åtminstone 216 kommuner av 290 efter årets val. I 47 kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Miljöpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Miljöpartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Miljöpartiet i valdistriktet Kevinge-Mörbyskogen med 8,7 procent av rösterna, och sämst i Södra Djursholm, 1,3 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är N Fäladen, Kämnärsrätten NV i Lunds kommun, där de fick 33,6 procent av rösterna.1
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på MP | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Kevinge-Mörbyskogen | 8,7 % | +2,2 | 96 | 4:e |
| Inverness | 6,9 % | +2,1 | 79 | 5:e |
| Mörby | 6,7 % | +2,8 | 50 | 6:e |
| Klingsta | 5,6 % | +1,7 | 64 | 5:e |
| Sätra Äng | 5,5 % | +1,0 | 57 | 7:e |
| Kevinge Strand-Charlottenberg | 5,5 % | +0,8 | 75 | 6:e |
| Djursholms Ekeby | 5,1 % | +1,0 | 50 | 7:e |
| Berga-Rinkeby | 4,7 % | +1,7 | 60 | 7:e |
| Sikreno | 4,3 % | +0,9 | 46 | 7:e |
| Långängen-Tranholmen | 4,1 % | +0,3 | 47 | 7:e |
| Nora | 3,9 % | +0,6 | 44 | 7:e |
| Gamla Enebyberg | 3,5 % | +0,9 | 39 | 7:e |
| Stocksund | 3,3 % | −0,6 | 34 | 7:e |
| Västra Enebyberg | 3,3 % | −0,7 | 39 | 7:e |
| Anneberg | 3,2 % | +0,3 | 37 | 7:e |
| Norra Djursholm | 2,1 % | −0,8 | 21 | 7:e |
| Svalnäs | 2,1 % | +0,2 | 20 | 7:e |
| Djursholms Ösby | 2,1 % | −0,6 | 21 | 8:e |
| Mellersta Djursholm | 1,9 % | +0,1 | 17 | 8:e |
| Södra Djursholm | 1,3 % | +0,2 | 12 | 7:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 6,8 % | ej jämförbart | 64 | 5:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Stockholm | 11,0 % | +5,0 | 4:e |
| Solna | 6,9 % | +2,4 | 6:e |
| Sundbyberg | 6,8 % | +1,9 | 6:e |
| Tyresö | 6,8 % | +2,1 | 4:e |
| Vallentuna | 6,7 % | +1,8 | 5:e |
| Ekerö | 6,5 % | +0,9 | 6:e |
| Nacka | 6,5 % | +1,3 | 5:e |
| Värmdö | 6,3 % | +2,3 | 5:e |
| Huddinge | 6,1 % | +2,3 | 5:e |
| Södertälje | 5,7 % | +1,0 | 6:e |
| Sollentuna | 5,7 % | +1,4 | 7:e |
| Täby | 5,2 % | +1,4 | 6:e |
| Järfälla | 5,0 % | +1,5 | 7:e |
| Vaxholm | 5,0 % | +2,2 | 7:e |
| Lidingö | 4,9 % | +1,1 | 6:e |
| Norrtälje | 4,8 % | +1,7 | 8:e |
| Botkyrka | 4,7 % | +1,7 | 6:e |
| Upplands Väsby | 4,5 % | +1,5 | 7:e |
| Danderyd | 4,4 % | +0,8 | 7:e |
| Nynäshamn | 4,4 % | +0,4 | 7:e |
| Österåker | 4,4 % | +1,0 | 6:e |
| Haninge | 4,1 % | +1,5 | 8:e |
| Upplands-Bro | 3,6 % | +1,0 | 8:e |
| Sigtuna | 3,4 % | +0,2 | 6:e |
| Nykvarn | 3,3 % | +1,1 | 8:e |
| Salem | 3,3 % | +1,7 | 8:e |

