Uppsamlingsräkning klar: Här fick Kristdemokraterna sitt största stöd i Munkedal

Munkedals kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Kristdemokraterna får 4,2 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Munkedal.

Efter den preliminära rösträkningen ser Kristdemokraterna ut att ha fått 4,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Munkedal. Det är en minskning med 3,4 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Lycksele, där de fick 40,1 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Kristdemokraterna till nästa minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Munkedals kommun.

Kristdemokraternas resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20264,2 %7:e
20227,59 %5:e
20184,93 %7:e
20144,63 %6:e
20107,74 %4:e
20069,61 %4:e
200211,09 %4:e
19989,20 %5:e
19943,08 %7:e
19916,10 %6:e
19883,31 %7:e
19852,51 %7:e
19822,57 %7:e
19792,15 %6:e
19761,27 %7:e
19731,08 %7:e

Ett mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Kristdemokraterna ett mandat i Munkedals kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet tre mandat.

Kommunfullmäktige i Munkedal kommer den här mandatperioden ha totalt 35 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Munkedals kommun.

Kristdemokraterna tar plats i 267 kommuner av 290 efter årets val. I elva kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i fem kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Kristdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Kristdemokraterna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Kristdemokraterna i valdistriktet Munkedal 3-Öster-Valbo Ryr med 5,7 procent av rösterna, och sämst i Munkedal 2-Väster-Centrum, 2,7 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Forsdala i Lycksele kommun, där de fick 47,9 procent av rösterna.

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på KDPlacering
Munkedal 3-Öster-Valbo Ryr5,7 %−1,5666:e
Sörbygden5,1 %−8,7456:e
Dingle-Bärfendal4,5 %−2,5387:e
Hällevadsholm-Svarteborg3,3 %−4,1287:e
Munkedal 1-Söder-Håby-Tungenäset3,2 %−2,7307:e
Munkedal 2-Väster-Centrum2,7 %−2,7337:e
Uppsamlingsdistrikt 005,5 %ej jämförbart376:e
Så gick det för Kristdemokraterna i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Öckerö23,6 %−1,21:a
Vårgårda15,1 %+1,93:e
Mark13,5 %+5,74:e
Tjörn10,3 %−2,05:e
Borås9,8 %+0,84:e
Tidaholm9,6 %+4,34:e
Alingsås8,9 %+1,16:e
Dals-Ed8,9 %−1,05:e
Tibro8,7 %−0,14:e
Lerum8,6 %+1,15:e
Herrljunga8,3 %+0,35:e
Lidköping7,3 %−0,65:e
Falköping7,2 %+0,15:e
Hjo7,1 %+0,75:e
Karlsborg7,1 %−0,65:e
Uddevalla6,4 %−1,36:e
Svenljunga6,3 %+0,56:e
Lilla Edet6,1 %+2,46:e
Tanum6,1 %+1,95:e
Bollebygd5,9 %−0,14:e
Skövde5,6 %+0,37:e
Strömstad5,6 %−1,67:e
Kungälv5,5 %−1,06:e
Partille5,5 %−0,17:e
Stenungsund5,5 %±0,07:e
Åmål5,3 %−1,26:e
Mölndal5,2 %−0,47:e
Ale5,1 %−0,16:e
Vänersborg4,9 %−0,87:e
Orust4,8 %−0,78:e
Tranemo4,7 %−1,25:e
Färgelanda4,6 %+2,45:e
Götene4,4 %−1,57:e
Mellerud4,4 %−1,37:e
Munkedal4,2 %−3,47:e
Skara4,1 %−2,56:e
Härryda3,9 %+0,59:e
Bengtsfors3,8 %+0,37:e
Trollhättan3,7 %−0,16:e
Göteborg3,5 %−0,79:e
Ulricehamn3,5 %−2,28:e
Mariestad3,3 %+0,47:e
Vara2,9 %+0,47:e
Sotenäs2,6 %−1,29:e
Töreboda2,6 %+0,86:e
Essunga2,2 %−0,37:e
Lysekil2,1 %+0,910:e
Gullspång1,8 %−0,37:e
Grästorp1,2 %−1,57:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.