Uppsamlingsräkning klar: Kristdemokraterna gör sitt bästa val i Tanum

Tanums kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Kristdemokraterna gör ett historiskt bra kommunfullmäktigeval i Tanum.

Efter den preliminära rösträkningen ser Kristdemokraterna ut att ha fått 6,1 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Tanum. Det är en ökning med 1,9 procentenheter från 2022 års resultat. Det är partiets bästa resultat, historiskt sett.

Resultatet gör Kristdemokraterna till det femte största partiet i årets kommunval i Tanums kommun.

Kristdemokraternas resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20266,1 %5:e
20224,26 %7:e
20182,39 %8:e
20141,95 %8:e
20102,44 %6:e
20063,50 %6:e
20026,06 %6:e
19985,68 %7:e
19941,69 %7:e
19914,25 %7:e
19881,79 %6:e
19851,34 %6:e
19821,82 %6:e
19760,04 %6:e
19730,03 %7:e

Två mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Kristdemokraterna två mandat i Tanums kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet, men sedan dess har kommunfullmäktige krympts.

Kommunfullmäktige i Tanum kommer den här mandatperioden ha totalt 39 platser, en minskning från förra mandatperiodens 41 platser. Flera kommuner i landet minskar i år antalet fullmäktigeplatser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Tanums kommun.

Kristdemokraterna tar plats i 267 kommuner av 290 efter årets val. I elva kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i fem kommuner förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Kristdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Kristdemokraterna bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Kristdemokraterna i valdistriktet Grebbestad norra med 10 procent av rösterna, och sämst i Hamburgsund, 4,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Forsdala i Lycksele kommun, där de fick 47,9 procent av rösterna.

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på KDPlacering
Grebbestad norra10,0 %+6,5994:e
Grebbestad södra7,8 %+5,1714:e
Tanumshede-Lur5,9 %+0,6605:e
Tanumshede5,4 %+0,2555:e
Bullaren5,4 %+2,8505:e
Fjällbacka5,4 %+0,9436:e
Kville-Rabbalshede4,9 %−0,7515:e
Hamburgsund4,1 %+0,4548:e
Uppsamlingsdistrikt 007,4 %ej jämförbart385:e
Så gick det för Kristdemokraterna i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Öckerö23,6 %−1,21:a
Vårgårda15,1 %+1,93:e
Mark13,5 %+5,74:e
Tjörn10,3 %−2,05:e
Borås9,8 %+0,84:e
Tidaholm9,6 %+4,34:e
Alingsås8,9 %+1,16:e
Dals-Ed8,9 %−1,05:e
Tibro8,7 %−0,14:e
Lerum8,6 %+1,15:e
Herrljunga8,3 %+0,35:e
Lidköping7,3 %−0,65:e
Falköping7,2 %+0,15:e
Hjo7,1 %+0,75:e
Karlsborg7,1 %−0,65:e
Uddevalla6,4 %−1,36:e
Svenljunga6,3 %+0,56:e
Lilla Edet6,1 %+2,46:e
Tanum6,1 %+1,95:e
Bollebygd5,9 %−0,14:e
Skövde5,6 %+0,37:e
Strömstad5,6 %−1,67:e
Kungälv5,5 %−1,06:e
Partille5,5 %−0,17:e
Stenungsund5,5 %±0,07:e
Åmål5,3 %−1,26:e
Mölndal5,2 %−0,47:e
Ale5,1 %−0,16:e
Vänersborg4,9 %−0,87:e
Orust4,8 %−0,78:e
Tranemo4,7 %−1,25:e
Färgelanda4,6 %+2,45:e
Götene4,4 %−1,57:e
Mellerud4,4 %−1,37:e
Munkedal4,2 %−3,47:e
Skara4,1 %−2,56:e
Härryda3,9 %+0,59:e
Bengtsfors3,8 %+0,37:e
Trollhättan3,7 %−0,16:e
Göteborg3,5 %−0,79:e
Ulricehamn3,5 %−2,28:e
Mariestad3,3 %+0,47:e
Vara2,9 %+0,47:e
Sotenäs2,6 %−1,29:e
Töreboda2,6 %+0,86:e
Essunga2,2 %−0,37:e
Lysekil2,1 %+0,910:e
Gullspång1,8 %−0,37:e
Grästorp1,2 %−1,57:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.