När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att årets val blir det första där Sverigedemokraterna gör sämre i från sig än i valet innan. Partiet backar 1,8 procentenheter.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 13,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Torsby. Det är en minskning med 1,8 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det fjärde största partiet i årets kommunval i Torsby kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 13,3 % | 4:e |
| 2022 | 15,10 % | 3:e |
| 2018 | 14,77 % | 4:e |
| 2014 | 9,61 % | 4:e |
| 2010 | 2,88 % | 5:e |
| 2006 | 2,69 % | 5:e |
| 2002 | 0,79 % | 8:e |
Fyra mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna fyra mandat i Torsbys kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Torsby kommer den här mandatperioden ha totalt 31 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Torsby kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Östmark med 21,3 procent av rösterna, och sämst i Oleby, 8,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Östmark | 21,3 % | −1,1 | 125 | 2:a |
| Stöllet | 17,7 % | +0,2 | 74 | 3:e |
| Vitsand | 15,7 % | +0,9 | 65 | 3:e |
| Svenneby | 14,2 % | −2,2 | 141 | 3:e |
| Torsby Norra | 12,6 % | −2,7 | 155 | 3:e |
| Torsby Södra | 10,9 % | −1,2 | 101 | 4:e |
| Sysslebäck | 10,5 % | −1,2 | 57 | 4:e |
| Likenäs | 9,1 % | −0,6 | 34 | 4:e |
| Oleby | 8,6 % | −4,6 | 64 | 4:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 14,5 % | ej jämförbart | 117 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Grums | 21,0 % | +2,2 | 3:e |
| Kil | 20,0 % | −0,3 | 3:e |
| Eda | 19,1 % | +2,3 | 3:e |
| Storfors | 17,3 % | −0,5 | 3:e |
| Filipstad | 17,1 % | −1,3 | 3:e |
| Forshaga | 17,1 % | −1,1 | 3:e |
| Kristinehamn | 15,5 % | −1,1 | 3:e |
| Säffle | 14,2 % | −5,1 | 4:e |
| Årjäng | 13,9 % | +2,2 | 3:e |
| Sunne | 13,7 % | −1,3 | 4:e |
| Torsby | 13,3 % | −1,8 | 4:e |
| Arvika | 11,7 % | −1,7 | 3:e |
| Karlstad | 11,0 % | −1,8 | 3:e |
| Munkfors | 10,6 % | −5,2 | 3:e |
| Hagfors | 9,7 % | +2,3 | 3:e |
| Hammarö | 8,4 % | −1,4 | 3:e |

