När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Sverigedemokraterna får 17,3 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Storfors.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 17,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Storfors. Det är en minskning med 0,5 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det tredje största partiet i årets kommunval i Storfors kommun, efter Socialdemokraterna och Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 17,3 % | 3:e |
| 2022 | 17,80 % | 3:e |
| 2018 | 10,47 % | 3:e |
| 2014 | 12,95 % | 3:e |
| 2010 | 3,67 % | 5:e |
| 2006 | 1,09 % | 7:e |
Fyra mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna fyra mandat i Storfors kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Storfors kommer den här mandatperioden ha totalt 25 platser, en minskning från förra mandatperiodens 27 platser. Flera kommuner i landet minskar i år antalet fullmäktigeplatser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Storfors kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Lungsund med 18,5 procent av rösterna, och sämst i Storfors Centrala, 15,6 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Lungsund | 18,5 % | −2,1 | 71 | 3:e |
| Bjurtjärn | 17,9 % | −2,5 | 140 | 3:e |
| Storfors Centrala | 15,6 % | +0,3 | 181 | 3:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 23,1 % | ej jämförbart | 33 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Grums | 21,0 % | +2,2 | 3:e |
| Kil | 20,0 % | −0,3 | 3:e |
| Eda | 19,1 % | +2,3 | 3:e |
| Storfors | 17,3 % | −0,5 | 3:e |
| Filipstad | 17,1 % | −1,3 | 3:e |
| Forshaga | 17,1 % | −1,1 | 3:e |
| Kristinehamn | 15,5 % | −1,1 | 3:e |
| Säffle | 14,2 % | −5,1 | 4:e |
| Årjäng | 13,9 % | +2,2 | 3:e |
| Sunne | 13,7 % | −1,3 | 4:e |
| Torsby | 13,3 % | −1,8 | 4:e |
| Arvika | 11,7 % | −1,7 | 3:e |
| Karlstad | 11,0 % | −1,8 | 3:e |
| Munkfors | 10,6 % | −5,2 | 3:e |
| Hagfors | 9,7 % | +2,3 | 3:e |
| Hammarö | 8,4 % | −1,4 | 3:e |

