När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att årets val blir det första där Sverigedemokraterna gör sämre i från sig än i valet innan. Partiet backar 0,1 procentenheter.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 10,9 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Salem. Det är en minskning med 0,1 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det tredje största partiet i årets kommunval i Salems kommun, efter Socialdemokraterna och Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 10,9 % | 3:e |
| 2022 | 10,96 % | 3:e |
| 2018 | 10,04 % | 4:e |
| 2014 | 5,74 % | 6:e |
| 2010 | 3,17 % | 8:e |
| 2006 | 1,31 % | 8:e |
Fyra mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna fyra mandat i Salems kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Salem kommer den här mandatperioden ha totalt 31 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Salems kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet 8 Salem östra med 14,8 procent av rösterna, och sämst i 2 Rönninge sydöstra, 5,5 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| 8 Salem östra | 14,8 % | −0,2 | 177 | 3:e |
| 3 Salem västra | 13,3 % | +1,6 | 127 | 3:e |
| 5 Salem norra | 13,3 % | −0,8 | 128 | 3:e |
| 7 Salem södra | 11,8 % | −1,7 | 119 | 4:e |
| 4 Salems centrum med omnejd | 11,4 % | −1,8 | 114 | 3:e |
| 6 Rönninge centrum med omnejd | 10,9 % | +2,3 | 109 | 3:e |
| 1 Rönninge norra | 8,7 % | −1,6 | 98 | 5:e |
| 9 Rönninge sydvästra | 7,5 % | +1,2 | 78 | 5:e |
| 2 Rönninge sydöstra | 5,5 % | +1,0 | 55 | 5:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 11,4 % | ej jämförbart | 144 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Norrtälje | 22,7 % | +3,5 | 2:a |
| Nykvarn | 21,0 % | +1,2 | 2:a |
| Nynäshamn | 18,1 % | +0,3 | 3:e |
| Haninge | 17,2 % | −1,7 | 3:e |
| Södertälje | 16,8 % | +1,1 | 3:e |
| Upplands-Bro | 15,3 % | −2,3 | 3:e |
| Vallentuna | 14,1 % | −0,8 | 3:e |
| Tyresö | 13,8 % | −0,1 | 3:e |
| Upplands Väsby | 13,3 % | −1,4 | 3:e |
| Ekerö | 12,7 % | −0,5 | 3:e |
| Sigtuna | 12,4 % | −1,3 | 3:e |
| Botkyrka | 11,9 % | −0,6 | 4:e |
| Huddinge | 11,3 % | −1,3 | 4:e |
| Salem | 10,9 % | −0,1 | 3:e |
| Värmdö | 10,9 % | −3,0 | 3:e |
| Järfälla | 10,2 % | −1,6 | 4:e |
| Österåker | 8,8 % | −0,1 | 3:e |
| Sundbyberg | 8,8 % | −1,0 | 4:e |
| Sollentuna | 8,1 % | −0,6 | 3:e |
| Täby | 7,6 % | −0,8 | 5:e |
| Solna | 7,5 % | −0,5 | 4:e |
| Stockholm | 7,4 % | −0,7 | 6:e |
| Vaxholm | 7,4 % | +0,5 | 5:e |
| Danderyd | 6,3 % | +0,6 | 6:e |
| Nacka | 6,2 % | −1,0 | 7:e |
| Lidingö | 4,5 % | −0,9 | 7:e |

