När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna gör sitt sämsta val på länge i Salem.
Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 32,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Salem. Det är partiets sämsta resultat sedan 1991. Partiets starkaste kommun i landet är Staffanstorp, där de fick 52,8 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Moderaterna till det största partiet i årets kommunval i Salems kommun. Så har det sett ut de flesta val sedan 1982.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 32,2 % | 1:a |
| 2022 | 33,12 % | 1:a |
| 2018 | 33,29 % | 1:a |
| 2014 | 35,28 % | 1:a |
| 2010 | 41,88 % | 1:a |
| 2006 | 45,67 % | 1:a |
| 2002 | 34,70 % | 1:a |
| 1998 | 39,14 % | 1:a |
| 1994 | 33,05 % | 2:a |
| 1991 | 30,38 % | 1:a |
| 1988 | 32,88 % | 1:a |
| 1985 | 39,10 % | 1:a |
| 1982 | 32,17 % | 2:a |
Tio mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna tio mandat i Salems kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet elva mandat.
Kommunfullmäktige i Salem kommer den här mandatperioden ha totalt 31 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Salems kommun.
Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet 4 Salems centrum med omnejd med 36,7 procent av rösterna, och sämst i 7 Salem södra, 25,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på M | Placering |
|---|---|---|---|---|
| 4 Salems centrum med omnejd | 36,7 % | +1,5 | 367 | 1:a |
| 8 Salem östra | 36,2 % | +1,5 | 432 | 1:a |
| 5 Salem norra | 35,1 % | −2,1 | 338 | 1:a |
| 1 Rönninge norra | 34,0 % | +1,8 | 383 | 1:a |
| 3 Salem västra | 33,2 % | −0,7 | 316 | 1:a |
| 6 Rönninge centrum med omnejd | 30,5 % | −4,4 | 305 | 1:a |
| 9 Rönninge sydvästra | 29,3 % | −2,7 | 306 | 1:a |
| 2 Rönninge sydöstra | 28,9 % | −3,4 | 288 | 1:a |
| 7 Salem södra | 25,8 % | −1,8 | 261 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 32,0 % | ej jämförbart | 403 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Täby | 46,6 % | +7,1 | 1:a |
| Österåker | 41,4 % | +3,2 | 1:a |
| Danderyd | 38,2 % | +1,7 | 1:a |
| Lidingö | 36,8 % | +8,8 | 1:a |
| Värmdö | 34,7 % | +11,4 | 1:a |
| Vallentuna | 33,8 % | +0,9 | 1:a |
| Nacka | 33,1 % | +1,6 | 1:a |
| Salem | 32,2 % | −0,9 | 1:a |
| Sollentuna | 30,9 % | +1,4 | 1:a |
| Tyresö | 30,8 % | +2,5 | 1:a |
| Vaxholm | 29,3 % | +4,2 | 1:a |
| Sigtuna | 29,1 % | −1,6 | 2:a |
| Ekerö | 28,5 % | +2,4 | 1:a |
| Nykvarn | 27,9 % | +5,6 | 1:a |
| Solna | 27,4 % | +0,6 | 2:a |
| Sundbyberg | 22,5 % | +0,9 | 2:a |
| Stockholm | 22,3 % | +3,9 | 2:a |
| Nynäshamn | 21,4 % | −0,6 | 2:a |
| Upplands-Bro | 21,3 % | −4,5 | 2:a |
| Upplands Väsby | 21,2 % | +0,2 | 2:a |
| Haninge | 21,1 % | −2,0 | 2:a |
| Norrtälje | 20,9 % | −4,2 | 3:e |
| Huddinge | 20,4 % | −0,4 | 2:a |
| Järfälla | 18,4 % | −2,3 | 2:a |
| Södertälje | 18,0 % | −0,7 | 2:a |
| Botkyrka | 12,6 % | −1,0 | 3:e |

