När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Sverigedemokraterna får 12,7 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Ekerö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Sverigedemokraterna ut att ha fått 12,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Ekerö. Det är en minskning med 0,5 procentenheter från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Färgelanda, där de fick 39 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Sverigedemokraterna till det tredje största partiet i årets kommunval i Ekerö kommun, efter Socialdemokraterna och Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 12,7 % | 3:e |
| 2022 | 13,15 % | 3:e |
| 2018 | 10,76 % | 4:e |
| 2014 | 5,07 % | 8:e |
| 2010 | 2,24 % | 8:e |
| 2006 | 1,31 % | 9:e |
| 1994 | 1,71 % | 10:e |
Fem mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Sverigedemokraterna fem mandat i Ekerös kommunfullmäktige.
Kommunfullmäktige i Ekerö kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Ekerö kommun.
Sverigedemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. I fem kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Sverigedemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Sverigedemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Sverigedemokraterna i valdistriktet Munsö med 21,4 procent av rösterna, och sämst i Ekerö 4 Träkvista-Skärvik, 6,5 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Mjällby m fl i Sölvesborgs kommun, där de fick 47 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SD | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Munsö | 21,4 % | +1,0 | 173 | 2:a |
| Adelsö | 20,2 % | −0,5 | 108 | 2:a |
| Färingsö 1 Färingsö Norra | 19,6 % | −2,9 | 213 | 2:a |
| Färingsö 4 Stenhamra Södra | 17,1 % | +1,7 | 200 | 3:e |
| Färingsö 5 Stenhamra Norra | 16,8 % | −1,8 | 187 | 3:e |
| Färingsö 2 Färentuna Hilleshög | 16,2 % | +1,6 | 153 | 3:e |
| Ekerö 8 Ekerö centrum | 15,9 % | +1,4 | 105 | 3:e |
| Färingsö 3 Svartsjö Sånga | 13,4 % | −3,0 | 97 | 3:e |
| Färingsö 6 Skå | 12,3 % | −3,0 | 124 | 4:e |
| Ekerö 2 Ekebyhov Västra | 12,0 % | −0,7 | 130 | 3:e |
| Ekerö 6 Älvnäs | 11,3 % | +1,9 | 126 | 3:e |
| Ekerö 1 Ekebyhov-Gällstaö | 10,7 % | +1,8 | 126 | 3:e |
| Ekerö 7 Sundby Helgö | 10,3 % | −1,9 | 130 | 4:e |
| Ekerö 9 Träkvista | 9,3 % | −0,2 | 63 | 4:e |
| Ekerö 3 Ekerö-Väsby | 9,1 % | −1,9 | 111 | 4:e |
| Lovö | 8,9 % | −2,6 | 60 | 6:e |
| Ekerö 5 Närlunda | 8,0 % | +0,1 | 54 | 3:e |
| Ekerö 10 Sandudden | 6,9 % | −1,9 | 65 | 6:e |
| Ekerö 4 Träkvista-Skärvik | 6,5 % | ±0,0 | 69 | 6:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 10,5 % | ej jämförbart | 103 | 3:e |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Norrtälje | 22,7 % | +3,5 | 2:a |
| Nykvarn | 21,0 % | +1,2 | 2:a |
| Nynäshamn | 18,1 % | +0,3 | 3:e |
| Haninge | 17,2 % | −1,7 | 3:e |
| Södertälje | 16,8 % | +1,1 | 3:e |
| Upplands-Bro | 15,3 % | −2,3 | 3:e |
| Vallentuna | 14,1 % | −0,8 | 3:e |
| Tyresö | 13,8 % | −0,1 | 3:e |
| Upplands Väsby | 13,3 % | −1,4 | 3:e |
| Ekerö | 12,7 % | −0,5 | 3:e |
| Sigtuna | 12,4 % | −1,3 | 3:e |
| Botkyrka | 11,9 % | −0,6 | 4:e |
| Huddinge | 11,3 % | −1,3 | 4:e |
| Salem | 10,9 % | −0,1 | 3:e |
| Värmdö | 10,9 % | −3,0 | 3:e |
| Järfälla | 10,2 % | −1,6 | 4:e |
| Österåker | 8,8 % | −0,1 | 3:e |
| Sundbyberg | 8,8 % | −1,0 | 4:e |
| Sollentuna | 8,1 % | −0,6 | 3:e |
| Täby | 7,6 % | −0,8 | 5:e |
| Solna | 7,5 % | −0,5 | 4:e |
| Stockholm | 7,4 % | −0,7 | 6:e |
| Vaxholm | 7,4 % | +0,5 | 5:e |
| Danderyd | 6,3 % | +0,6 | 6:e |
| Nacka | 6,2 % | −1,0 | 7:e |
| Lidingö | 4,5 % | −0,9 | 7:e |

