När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Moderaterna får 28,5 procent av rösterna i kommunfullmäktigevalet i Ekerö.
Efter den preliminära rösträkningen ser Moderaterna ut att ha fått 28,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Ekerö. Det är en ökning med 2,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Staffanstorp, där de fick 52,8 procent i lokalvalet.
Resultatet gör Moderaterna till det största partiet i årets kommunval i Ekerö kommun. Så har det sett ut de flesta val sedan 1973.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 28,5 % | 1:a |
| 2022 | 26,14 % | 1:a |
| 2018 | 27,43 % | 1:a |
| 2014 | 37,89 % | 1:a |
| 2010 | 43,39 % | 1:a |
| 2006 | 41,93 % | 1:a |
| 2002 | 33,13 % | 1:a |
| 1998 | 40,90 % | 1:a |
| 1994 | 35,48 % | 1:a |
| 1991 | 37,64 % | 1:a |
| 1988 | 35,06 % | 1:a |
| 1985 | 37,90 % | 1:a |
| 1982 | 38,37 % | 1:a |
| 1979 | 33,22 % | 1:a |
| 1976 | 27,20 % | 2:a |
| 1973 | 26,37 % | 2:a |
Tolv mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Moderaterna tolv mandat i Ekerös kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet elva mandat.
Kommunfullmäktige i Ekerö kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Ekerö kommun.
Moderaterna tar plats i 286 kommuner av 290 efter årets val. Totalt ökar Moderaterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Moderaterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Moderaterna i valdistriktet Ekerö 4 Träkvista-Skärvik med 38,9 procent av rösterna, och sämst i Ekerö 8 Ekerö centrum, 17,1 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Borggård i Staffanstorps kommun, där de fick 63,4 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på M | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Ekerö 4 Träkvista-Skärvik | 38,9 % | +4,5 | 414 | 1:a |
| Ekerö 10 Sandudden | 37,7 % | +2,4 | 357 | 1:a |
| Ekerö 5 Närlunda | 35,8 % | +3,8 | 242 | 1:a |
| Ekerö 6 Älvnäs | 35,0 % | +2,6 | 390 | 1:a |
| Ekerö 7 Sundby Helgö | 32,5 % | +3,0 | 410 | 1:a |
| Ekerö 1 Ekebyhov-Gällstaö | 31,0 % | +1,9 | 365 | 1:a |
| Ekerö 9 Träkvista | 30,0 % | +2,5 | 204 | 1:a |
| Ekerö 3 Ekerö-Väsby | 27,9 % | +4,7 | 339 | 1:a |
| Färingsö 4 Stenhamra Södra | 27,9 % | +1,9 | 326 | 1:a |
| Färingsö 6 Skå | 26,9 % | +0,3 | 272 | 1:a |
| Munsö | 26,4 % | +4,8 | 213 | 1:a |
| Färingsö 5 Stenhamra Norra | 25,8 % | +2,0 | 287 | 1:a |
| Färingsö 1 Färingsö Norra | 25,1 % | +5,3 | 273 | 1:a |
| Färingsö 3 Svartsjö Sånga | 25,1 % | −1,9 | 182 | 1:a |
| Lovö | 24,3 % | +3,0 | 164 | 1:a |
| Färingsö 2 Färentuna Hilleshög | 23,9 % | −0,3 | 226 | 1:a |
| Ekerö 2 Ekebyhov Västra | 20,6 % | +0,9 | 222 | 2:a |
| Adelsö | 17,6 % | +4,9 | 94 | 3:e |
| Ekerö 8 Ekerö centrum | 17,1 % | +0,8 | 113 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 30,6 % | ej jämförbart | 300 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Täby | 46,6 % | +7,1 | 1:a |
| Österåker | 41,4 % | +3,2 | 1:a |
| Danderyd | 38,2 % | +1,7 | 1:a |
| Lidingö | 36,8 % | +8,8 | 1:a |
| Värmdö | 34,7 % | +11,4 | 1:a |
| Vallentuna | 33,8 % | +0,9 | 1:a |
| Nacka | 33,1 % | +1,6 | 1:a |
| Salem | 32,2 % | −0,9 | 1:a |
| Sollentuna | 30,9 % | +1,4 | 1:a |
| Tyresö | 30,8 % | +2,5 | 1:a |
| Vaxholm | 29,3 % | +4,2 | 1:a |
| Sigtuna | 29,1 % | −1,6 | 2:a |
| Ekerö | 28,5 % | +2,4 | 1:a |
| Nykvarn | 27,9 % | +5,6 | 1:a |
| Solna | 27,4 % | +0,6 | 2:a |
| Sundbyberg | 22,5 % | +0,9 | 2:a |
| Stockholm | 22,3 % | +3,9 | 2:a |
| Nynäshamn | 21,4 % | −0,6 | 2:a |
| Upplands-Bro | 21,3 % | −4,5 | 2:a |
| Upplands Väsby | 21,2 % | +0,2 | 2:a |
| Haninge | 21,1 % | −2,0 | 2:a |
| Norrtälje | 20,9 % | −4,2 | 3:e |
| Huddinge | 20,4 % | −0,4 | 2:a |
| Järfälla | 18,4 % | −2,3 | 2:a |
| Södertälje | 18,0 % | −0,7 | 2:a |
| Botkyrka | 12,6 % | −1,0 | 3:e |

