När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör ett historiskt dåligt kommunfullmäktigeval i Vallentuna.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 20 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Vallentuna. Det är en minskning med 1,7 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets sämsta resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det näst största partiet i årets kommunval i Vallentuna kommun, efter Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 20,0 % | 2:a |
| 2022 | 21,69 % | 2:a |
| 2018 | 19,21 % | 2:a |
| 2014 | 22,63 % | 2:a |
| 2010 | 18,79 % | 2:a |
| 2006 | 21,72 % | 2:a |
| 2002 | 30,27 % | 1:a |
| 1998 | 22,27 % | 2:a |
| 1994 | 26,26 % | 2:a |
| 1991 | 19,83 % | 2:a |
| 1988 | 23,59 % | 2:a |
| 1985 | 25,84 % | 2:a |
| 1982 | 29,01 % | 2:a |
| 1979 | 30,34 % | 1:a |
| 1976 | 31,25 % | 1:a |
| 1973 | 32,50 % | 1:a |
Tio mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna tio mandat i Vallentunas kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet elva mandat.
Kommunfullmäktige i Vallentuna kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Vallentuna kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet 7 Norrgården-Sörgården med 30,2 procent av rösterna, och sämst i 12 Vada-Angarn-Össeby, 13,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| 7 Norrgården-Sörgården | 30,2 % | +0,7 | 228 | 1:a |
| 8 Vallentuna C | 30,0 % | −1,9 | 368 | 1:a |
| 9 Ormsta S | 28,2 % | −5,0 | 379 | 1:a |
| 4 Hammarbacken S | 23,6 % | −1,9 | 269 | 2:a |
| 5 Ormsta N | 22,5 % | −0,9 | 297 | 2:a |
| 3 Hammarbacken N | 21,8 % | −0,2 | 287 | 2:a |
| 10 Lovisedal | 21,1 % | −1,2 | 297 | 2:a |
| 15 Vallentuna sydöstra | 19,8 % | −1,4 | 244 | 2:a |
| 6 Vallentuna nordöstra | 19,3 % | +0,1 | 301 | 2:a |
| 14 Bällsta V | 19,3 % | −2,5 | 316 | 2:a |
| 11 Karlberg | 19,0 % | ±0,0 | 286 | 2:a |
| 2 Markim-Orkesta | 16,4 % | −2,8 | 194 | 3:e |
| 16 Garn | 15,4 % | −0,8 | 148 | 3:e |
| 1 Vallentuna västra | 14,7 % | −0,8 | 120 | 2:a |
| 13 Bällsta S | 14,1 % | −1,1 | 171 | 2:a |
| 17 Kårsta-Frösunda | 13,8 % | −4,4 | 172 | 4:e |
| 12 Vada-Angarn-Össeby | 13,4 % | −3,0 | 174 | 4:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 18,3 % | ej jämförbart | 260 | 2:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Upplands-Bro | 33,5 % | +5,1 | 1:a |
| Solna | 31,7 % | −1,1 | 1:a |
| Järfälla | 31,1 % | −0,3 | 1:a |
| Haninge | 30,9 % | +1,5 | 1:a |
| Sundbyberg | 30,9 % | +0,1 | 1:a |
| Sigtuna | 30,3 % | +1,3 | 1:a |
| Botkyrka | 29,4 % | −2,1 | 1:a |
| Tyresö | 29,4 % | −2,8 | 2:a |
| Nynäshamn | 28,9 % | +0,6 | 1:a |
| Södertälje | 28,6 % | −1,8 | 1:a |
| Sollentuna | 27,9 % | +0,3 | 2:a |
| Upplands Väsby | 27,7 % | +1,1 | 1:a |
| Huddinge | 27,5 % | −1,8 | 1:a |
| Norrtälje | 26,7 % | −1,1 | 1:a |
| Stockholm | 26,4 % | −3,0 | 1:a |
| Värmdö | 25,4 % | −7,6 | 2:a |
| Salem | 22,6 % | −0,5 | 2:a |
| Vallentuna | 20,0 % | −1,7 | 2:a |
| Ekerö | 19,8 % | −1,9 | 2:a |
| Österåker | 19,6 % | −2,9 | 2:a |
| Nacka | 18,8 % | −2,7 | 2:a |
| Nykvarn | 17,6 % | −6,8 | 3:e |
| Täby | 16,1 % | −0,9 | 2:a |
| Lidingö | 11,9 % | −1,3 | 4:e |
| Vaxholm | 11,1 % | −2,7 | 3:e |
| Danderyd | 10,9 % | +1,1 | 3:e |

