När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör ett historiskt dåligt kommunfullmäktigeval i Partille.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 25,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Partille. Det är en minskning med 0,1 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets sämsta resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det näst största partiet i årets kommunval i Partille kommun, efter Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 25,2 % | 2:a |
| 2022 | 25,30 % | 2:a |
| 2018 | 20,97 % | 2:a |
| 2014 | 25,52 % | 2:a |
| 2010 | 25,46 % | 2:a |
| 2006 | 29,62 % | 1:a |
| 2002 | 30,87 % | 1:a |
| 1998 | 29,04 % | 1:a |
| 1994 | 37,28 % | 1:a |
| 1991 | 28,32 % | 1:a |
| 1988 | 31,14 % | 1:a |
| 1985 | 31,40 % | 1:a |
| 1982 | 39,08 % | 1:a |
| 1979 | 35,94 % | 1:a |
| 1976 | 37,72 % | 1:a |
| 1973 | 35,79 % | 1:a |
13 mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna 13 mandat i Partilles kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Partille kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Partille kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Oluf Nilssons väg med 37,8 procent av rösterna, och sämst i Hålsjöområdet-Öjersjö S, 15,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Oluf Nilssons väg | 37,8 % | +4,4 | 343 | 1:a |
| Övre Björndammen-Björndammsterassen | 33,2 % | +1,2 | 270 | 1:a |
| Partille Centrum | 32,1 % | +1,6 | 221 | 1:a |
| Östra Centrum-Brodalen-Lexby Ö | 31,9 % | +0,4 | 385 | 1:a |
| Oxled–Soldatheden | 30,5 % | +0,6 | 334 | 1:a |
| Björndammens Torg-Stenliden | 30,1 % | −2,5 | 311 | 1:a |
| Timmerslätt | 29,6 % | −2,3 | 261 | 1:a |
| Vallhamra C–Ljungkullen | 28,5 % | −1,4 | 333 | 1:a |
| Nedre Björndammen-Furuskog | 28,0 % | +2,7 | 267 | 2:a |
| Jonsered-Uddared | 27,0 % | −0,8 | 275 | 1:a |
| Skulltorp-Kåbäcken | 26,8 % | −2,3 | 263 | 1:a |
| Furulund | 25,9 % | −0,3 | 288 | 2:a |
| Mellby-Paradiset | 25,6 % | +0,5 | 270 | 2:a |
| Kullegården N-Finngösa | 23,1 % | +3,1 | 217 | 2:a |
| Öjersjö Ö | 22,2 % | −1,4 | 264 | 2:a |
| Kullegården S–Puketorp | 22,1 % | −0,8 | 290 | 2:a |
| Lexbydal-Lexby V-Kåhög | 21,1 % | −2,5 | 223 | 2:a |
| Brattåskärr S–Fröjasten–Soldatängen | 20,8 % | −1,1 | 283 | 2:a |
| Bethala-Sotenäs N | 20,3 % | +1,5 | 268 | 2:a |
| Kåsjöområdet-Öjersjö N | 17,5 % | −0,7 | 273 | 2:a |
| Brattåskärr N–Sotenäs S | 17,1 % | ±0,0 | 229 | 2:a |
| Hålsjöområdet-Öjersjö S | 15,8 % | −1,2 | 177 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 28,0 % | ej jämförbart | 397 | 1:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Trollhättan | 35,9 % | +1,2 | 1:a |
| Bengtsfors | 35,7 % | +4,0 | 1:a |
| Tidaholm | 35,6 % | +4,1 | 1:a |
| Tibro | 33,4 % | +2,0 | 1:a |
| Gullspång | 32,2 % | +0,2 | 2:a |
| Uddevalla | 30,5 % | +3,0 | 1:a |
| Ale | 30,1 % | +0,8 | 1:a |
| Strömstad | 29,8 % | +2,3 | 1:a |
| Borås | 29,5 % | +0,4 | 1:a |
| Tranemo | 29,4 % | −0,8 | 1:a |
| Falköping | 29,3 % | −0,5 | 1:a |
| Mariestad | 28,8 % | +0,3 | 2:a |
| Åmål | 28,2 % | +4,0 | 1:a |
| Göteborg | 27,7 % | +1,3 | 1:a |
| Alingsås | 27,3 % | +0,3 | 1:a |
| Töreboda | 27,1 % | −2,4 | 2:a |
| Mölndal | 26,8 % | −0,8 | 1:a |
| Skara | 26,3 % | −3,7 | 2:a |
| Lidköping | 25,5 % | −6,2 | 1:a |
| Partille | 25,2 % | −0,1 | 2:a |
| Skövde | 25,2 % | −1,0 | 1:a |
| Karlsborg | 25,1 % | −6,2 | 2:a |
| Sotenäs | 25,1 % | −2,7 | 2:a |
| Mark | 25,0 % | −4,4 | 1:a |
| Bollebygd | 24,5 % | −1,0 | 2:a |
| Hjo | 24,4 % | −0,1 | 2:a |
| Kungälv | 24,3 % | −3,7 | 1:a |
| Vänersborg | 23,9 % | −5,5 | 1:a |
| Tanum | 23,8 % | +0,9 | 2:a |
| Härryda | 23,5 % | −4,4 | 2:a |
| Mellerud | 23,2 % | −1,2 | 2:a |
| Vårgårda | 22,8 % | −2,0 | 1:a |
| Svenljunga | 22,5 % | −2,2 | 1:a |
| Lysekil | 22,1 % | −2,9 | 1:a |
| Tjörn | 22,0 % | −2,7 | 1:a |
| Lilla Edet | 21,3 % | −0,8 | 2:a |
| Munkedal | 21,3 % | −2,9 | 2:a |
| Dals-Ed | 21,1 % | −3,2 | 2:a |
| Orust | 21,1 % | −3,9 | 1:a |
| Stenungsund | 21,1 % | −6,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 20,6 % | +2,4 | 1:a |
| Öckerö | 20,3 % | −0,7 | 3:e |
| Vara | 20,2 % | −3,4 | 2:a |
| Essunga | 20,1 % | −0,7 | 2:a |
| Herrljunga | 19,9 % | −2,9 | 2:a |
| Götene | 19,6 % | −9,6 | 2:a |
| Lerum | 19,4 % | −4,5 | 2:a |
| Färgelanda | 18,9 % | −7,6 | 3:e |
| Grästorp | 16,5 % | −2,6 | 3:e |

