När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialdemokraterna gör ett historiskt dåligt kommunfullmäktigeval i Härryda.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialdemokraterna ut att ha fått 23,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Härryda. Det är en minskning med 4,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är ett av partiets sämsta resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Socialdemokraterna till det näst största partiet i årets kommunval i Härryda kommun, efter Moderaterna.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 23,5 % | 2:a |
| 2022 | 27,91 % | 1:a |
| 2018 | 19,36 % | 2:a |
| 2014 | 22,45 % | 2:a |
| 2010 | 21,92 % | 2:a |
| 2006 | 28,75 % | 1:a |
| 2002 | 32,21 % | 1:a |
| 1998 | 32,77 % | 1:a |
| 1994 | 38,63 % | 1:a |
| 1991 | 31,09 % | 1:a |
| 1988 | 34,99 % | 1:a |
| 1985 | 35,51 % | 1:a |
| 1982 | 37,33 % | 1:a |
| 1979 | 35,29 % | 1:a |
| 1976 | 35,76 % | 1:a |
| 1973 | 35,46 % | 1:a |
Tolv mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialdemokraterna tolv mandat i Härrydas kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet 14 mandat.
Kommunfullmäktige i Härryda kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Härryda kommun.
Socialdemokraterna tar plats i samtliga landets kommuner efter årets val. Totalt ökar Socialdemokraterna inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Socialdemokraterna bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialdemokraterna i valdistriktet Säteriet-Bråta m.fl. med 36,2 procent av rösterna, och sämst i Nysäter-Benareby m.fl., 17,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Smedjebacken C i Smedjebackens kommun, där de fick 68,8 procent av rösterna.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på S | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Säteriet-Bråta m.fl. | 36,2 % | −2,9 | 409 | 1:a |
| Nedre Skogen-Skinnefjäll m.fl. | 31,7 % | −2,6 | 352 | 1:a |
| Rävlanda | 28,8 % | +0,5 | 352 | 1:a |
| Högadal-Övre Skogen m.fl. | 27,9 % | ej jämförbart | 253 | 1:a |
| Landvetter centrum V-Skårtorp m.fl. | 27,1 % | −2,9 | 352 | 2:a |
| Djupedalsäng m.fl. | 26,0 % | −12,3 | 290 | 2:a |
| Kindbogården-Solsten m.fl. | 24,6 % | −6,1 | 292 | 2:a |
| Båtsmanstorpet m.fl. | 23,7 % | −5,1 | 288 | 2:a |
| Hällingsjö | 23,6 % | −4,0 | 255 | 2:a |
| Mölnlycke centrum m.fl. | 23,1 % | −9,9 | 283 | 2:a |
| Mölnlycke fabriker m.fl. | 22,9 % | ej jämförbart | 173 | 2:a |
| Tahult-Byvägen m.fl. | 21,9 % | +0,5 | 310 | 2:a |
| Önneröd-Salmered | 21,2 % | −3,9 | 294 | 2:a |
| Landvetter centrum Ö-Snåkered m.fl. | 20,8 % | −5,0 | 261 | 2:a |
| Härryda | 20,6 % | −3,2 | 230 | 3:e |
| Backa-Eskilsby m.fl. | 20,4 % | −2,5 | 292 | 2:a |
| Pixbo m.fl. | 20,3 % | −6,6 | 266 | 2:a |
| Hindås centrum-Ingelse m.fl. | 20,0 % | −4,8 | 231 | 2:a |
| Orrekullen-Långetjärnshöjd | 19,2 % | −6,6 | 193 | 2:a |
| Älmhult-Bocköhalvön m.fl. | 17,7 % | −2,3 | 180 | 2:a |
| Nysäter-Benareby m.fl. | 17,4 % | −5,8 | 187 | 2:a |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 23,9 % | ej jämförbart | 395 | 2:a |
| Kommun | Resultat | Förändring | Placering |
|---|---|---|---|
| Trollhättan | 35,9 % | +1,2 | 1:a |
| Bengtsfors | 35,7 % | +4,0 | 1:a |
| Tidaholm | 35,6 % | +4,1 | 1:a |
| Tibro | 33,4 % | +2,0 | 1:a |
| Gullspång | 32,2 % | +0,2 | 2:a |
| Uddevalla | 30,5 % | +3,0 | 1:a |
| Ale | 30,1 % | +0,8 | 1:a |
| Strömstad | 29,8 % | +2,3 | 1:a |
| Borås | 29,5 % | +0,4 | 1:a |
| Tranemo | 29,4 % | −0,8 | 1:a |
| Falköping | 29,3 % | −0,5 | 1:a |
| Mariestad | 28,8 % | +0,3 | 2:a |
| Åmål | 28,2 % | +4,0 | 1:a |
| Göteborg | 27,7 % | +1,3 | 1:a |
| Alingsås | 27,3 % | +0,3 | 1:a |
| Töreboda | 27,1 % | −2,4 | 2:a |
| Mölndal | 26,8 % | −0,8 | 1:a |
| Skara | 26,3 % | −3,7 | 2:a |
| Lidköping | 25,5 % | −6,2 | 1:a |
| Partille | 25,2 % | −0,1 | 2:a |
| Skövde | 25,2 % | −1,0 | 1:a |
| Karlsborg | 25,1 % | −6,2 | 2:a |
| Sotenäs | 25,1 % | −2,7 | 2:a |
| Mark | 25,0 % | −4,4 | 1:a |
| Bollebygd | 24,5 % | −1,0 | 2:a |
| Hjo | 24,4 % | −0,1 | 2:a |
| Kungälv | 24,3 % | −3,7 | 1:a |
| Vänersborg | 23,9 % | −5,5 | 1:a |
| Tanum | 23,8 % | +0,9 | 2:a |
| Härryda | 23,5 % | −4,4 | 2:a |
| Mellerud | 23,2 % | −1,2 | 2:a |
| Vårgårda | 22,8 % | −2,0 | 1:a |
| Svenljunga | 22,5 % | −2,2 | 1:a |
| Lysekil | 22,1 % | −2,9 | 1:a |
| Tjörn | 22,0 % | −2,7 | 1:a |
| Lilla Edet | 21,3 % | −0,8 | 2:a |
| Munkedal | 21,3 % | −2,9 | 2:a |
| Dals-Ed | 21,1 % | −3,2 | 2:a |
| Orust | 21,1 % | −3,9 | 1:a |
| Stenungsund | 21,1 % | −6,1 | 2:a |
| Ulricehamn | 20,6 % | +2,4 | 1:a |
| Öckerö | 20,3 % | −0,7 | 3:e |
| Vara | 20,2 % | −3,4 | 2:a |
| Essunga | 20,1 % | −0,7 | 2:a |
| Herrljunga | 19,9 % | −2,9 | 2:a |
| Götene | 19,6 % | −9,6 | 2:a |
| Lerum | 19,4 % | −4,5 | 2:a |
| Färgelanda | 18,9 % | −7,6 | 3:e |
| Grästorp | 16,5 % | −2,6 | 3:e |

