Priserna på bostadsrätter steg mellan mars och maj med 15 procent i Hammarö kommun. Det är en betydande uppgång jämfört med det gångna året då priserna i snitt stått stilla.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Även i hela Värmland ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 13 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 64 av landets kommuner, medan de sjunker i 41 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmlands län stiger priserna på bostadsrätter i tre av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Hammarö där priserna steg med 15 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i 13 av länets 16 kommuner.
Sammanlagt såldes 46 bostadsrätter i Hammarö kommun mellan mars och maj till ett genomsnittligt pris på 1,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 49 affärer vid den här tiden på året.
I hela Värmland såldes 546 bostadsrätter för i snitt 1,7 miljoner kronor.

Många försäljningar av villor
Mellan mars och maj såldes 45 villor i Hammarö kommun. Det är relativt många sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Under mars till maj såldes det 13 fler villor i Hammarö än snittet för det senaste året. Mars till maj är, historiskt sett, en tid då det säljs fler villor än under resten av året, men också om vi tar det här i beaktande var bostadsmarknaden ovanligt aktiv under de senaste tre månaderna.
De sålda villorna i Hammarö kommun hade ett genomsnittligt pris på 4,6 miljoner kronor. I fjol gjordes 45 affärer vid den här tiden på året.
I hela Värmland såldes 474 villor för i snitt 2,6 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Hammarö den här månaden.
Priserna på villor stiger i 91 av landets kommuner, medan de sjunker i 30 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Inga försäljningar av fritidshus
Mellan mars och maj noterades inga försäljningar av fritidshus i Hammarö.
I hela Värmland såldes 29 fritidshus för i snitt 1,7 miljoner kronor.
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Hammarö den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 34 av landets kommuner, medan de stiger i 23 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | +21 % ▲ | 35 | 2,4 miljoner |
| Eda | 12 | 1,2 miljoner | |
| Filipstad | 22 | 0,9 miljoner | |
| Forshaga | 28 | 1,8 miljoner | |
| Grums | 15 | 1,1 miljoner | |
| Hagfors | 16 | 0,9 miljoner | |
| Hammarö | 45 | 4,6 miljoner | |
| Karlstad | +5 % ▲ | 143 | 3,9 miljoner |
| Kil | 22 | 2,4 miljoner | |
| Kristinehamn | 43 | 1,4 miljoner | |
| Munkfors | 7 | 0,8 miljoner | |
| Storfors | 9 | 1,1 miljoner | |
| Sunne | 17 | 1,9 miljoner | |
| Säffle | 18 | 1,4 miljoner | |
| Torsby | 31 | 1,3 miljoner | |
| Årjäng | 11 | 1,5 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | 16 | 0,6 miljoner | |
| Eda | 1 | 0,4 miljoner | |
| Filipstad | 14 | 0,1 miljoner | |
| Forshaga | 4 | 0,8 miljoner | |
| Grums | 8 | 0,3 miljoner | |
| Hagfors | 0 | ||
| Hammarö | +15 % ▲ | 46 | 1,5 miljoner |
| Karlstad | +5 % ▲ | 379 | 2,1 miljoner |
| Kil | 9 | 0,6 miljoner | |
| Kristinehamn | +14 % ▲ | 45 | 0,6 miljoner |
| Munkfors | 0 | ||
| Storfors | 0 | ||
| Sunne | 6 | 1,0 miljon | |
| Säffle | 7 | 0,4 miljoner | |
| Torsby | 5 | 1,6 miljoner | |
| Årjäng | 6 | 0,4 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | 0 | ||
| Eda | 0 | ||
| Filipstad | 1 | 0,6 miljoner | |
| Forshaga | 0 | ||
| Grums | 0 | ||
| Hagfors | 1 | 0,8 miljoner | |
| Hammarö | 0 | ||
| Karlstad | 1 | 2,0 miljoner | |
| Kil | 3 | 1,4 miljoner | |
| Kristinehamn | 2 | 1,0 miljon | |
| Munkfors | 0 | ||
| Storfors | 4 | 2,0 miljoner | |
| Sunne | 2 | 0,9 miljoner | |
| Säffle | 4 | 1,1 miljoner | |
| Torsby | −4 % ▼ | 10 | 2,4 miljoner |
| Årjäng | 1 | 1,0 miljon |
