Hur gammal är din bil? Genomsnittsåldern är knappt 13 år, men det finns betydligt äldre bilar än så. Den äldsta bilen i kommunen är en Plymouth Coupé från 1941. Den rullade därmed före D-dagen.
Landets bilpark har blivit äldre de senaste åren. I dag ligger genomsnittsåldern för en personbil i trafik på knappt 13 år.
I Älvkarleby kommun är de något äldre än så. Här är genomsnittsbilen omkring 14 år gammal. Sex procent är äldre än 30 år. Det visar Newsworthys genomgång av fordonsregistret.
Bilarna i Älvkarleby kommun är även äldre än snittet i Uppsala län. Yngst i länet är bilarna i Håbo kommun, där medelåldern ligger på omkring tolv år. Äldst i länet, omkring 16 år, är de i Heby kommun.
Bilarna blir allt äldre
Enligt en undersökning av Trafikanalys behåller svenskarna sina bilar allt längre. Medelåldern på bilar i trafik har ökat med omkring två år sedan 2018, efter att ha legat relativt stabilt kring tio år under större delen av 2010-talet. Det beror bland annat på att antalet nyregistrerade fordon har legat på en relativt låg nivå de senaste åren.
Överlag är bilarna yngre i medelstora till större städer, och äldre i glesbygd. Allra yngst är bilarna i Solna kommun. Medelåldern på en bil här ligger på 5,6 år, och 80 procent av bilarna är yngre än tio år gamla. Det är dock värt att nämna att flera stora leasingfirmor har sitt säte i kommunen, vilket kan påverka bilarnas ålder. En bil som är leasad i Solna är fortsatt registrerad i Solna, även om den körs på annan plats i landet. Det är dock i Stockholmskommunerna som bilarna överlag är som allra yngst.
Äldst i landet är bilarna i Älvdalens kommun. Här ligger medelåldern på 20,5 år. Det är åtta år äldre än genomsnittet.

Raggarkulturen ger starkt fäste för veteran- och entusiastbilar
Omkring 300 bilar – sex procent av bilarna i Älvkarleby kommun – är äldre än 30 år gamla. Det är den lägsta ålder som krävs för att en bil ska kunna räknas som ett så kallat hobbyfordon, eller veteranbil.
Bilar över 50 år gamla räknas som entusiastfordon. Om de har varit besiktigade max två år före 50-årsdagen är de befriade från besiktning och räknas alltså som i trafik. Det finns 124 738 av dessa fordon i Sverige, vilket motsvarar ungefär två procent av alla bilar.
I Älvkarleby kommun finns 151 entusiastfordon i trafik. Den äldsta är en ljusröd Plymouth Coupé, årsmodell 1941 som är registrerad i Skutskär. För att sätta bilens ålder i perspektiv, så är den alltså äldre än D-dagen och invasionen av Normandie 6 juni 1944.
Högst koncentration av entusiastfordon – nio procent – finns i Rättviks kommun. Att entusiastfordonen är vanligast här beror sannolikt på raggarkulturen som har ett starkt fäste i kommunen. Varje år firas Classic Car Week i Rättviks kommun. Det är en av Sveriges största bilträffar med fokus på just entusiastbilar.
| Årsmodell | Modell | Registreringsnummer | Färg |
|---|---|---|---|
| 1941 | Plymouth Coupé | UPH 026 | Ljusröd |
| 1941 | Ford Coupe | FJD 117 | Flerfärgad |
| 1946 | Lincoln | KNH 80A | Mörkblå |
| 1948 | Chrysler Windsor | XSR 714 | Svart |
| 1949 | Plymouth Coupé | JGE 336 | Mörkgrön |
| 1954 | Standard Vanguard Sedan | KME 785 | Svart |
| 1955 | Chevrolet | XJX 821 | Flerfärgad |
| 1955 | Desoto Firedome | BTG 845 | Vit |
| 1956 | Buick Special Convertibl | TLM 172 | Flerfärgad |
| 1956 | Cadillac Serie 60-Spec | OTF 605 | Ljusröd |
| 1956 | Volkswagen 1/11 | FZU 477 | Gul |
| 1956 | Volkswagen 1/11 | FLO 298 | Ljusblå |
| 1956 | Ford Fairlane Victoria | DTS 779 | Flerfärgad |
| 1956 | Buick Super | AGA 691 | Flerfärgad |
| 1957 | Chrysler Windsor | WRJ 787 | Flerfärgad |
| 1957 | Oldsmobile | RBB 127 | Vit |
| 1957 | Volvo P 44403 57 | DPA 477 | Svart |
| 1957 | Plymouth Belvedere | CYP 554 | Röd |
| 1958 | Ford Edsel | PAN 298 | Flerfärgad |
| 1958 | Chevrolet Del Ray | BWH 158 | Mörkblå |