Mellan april och juni såldes 25 villor i Mora kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under april till juni såldes det fem färre villor i Mora än snittet för det senaste året.
De sålda villorna i Mora kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 34 affärer vid den här tiden på året.
I hela Dalarna såldes 560 villor för i snitt 2,4 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en prisnedgång i Mora kommun. Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 3 procent lägre än för tre månader sedan. I hela Dalarna däremot ligger villapriserna stilla.

Priserna på villor stiger i 86 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på villor i fyra av åtta kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Borlänge där priserna steg med 11 procent. I Leksand däremot sjönk priserna med 5 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sju av länets 15 kommuner.
26 försäljningar av bostadsrätter
Mellan april och juni gjordes sammanlagt 26 affärer med bostadsrätter i Mora kommun. Det kan jämföras med 30 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Mora kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,2 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 449 bostadsrätter för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Mora den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 72 av landets kommuner, medan de stiger i 40 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på bostadsrätter i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Avesta där priserna sjönk med 13 procent. I Ludvika däremot steg priserna med 6 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tio av länets 15 kommuner.
Sex sålda fritidshus
Mellan april och juni gjordes sammanlagt sex affärer med fritidshus i Mora kommun. Det är lika många affärer som vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Mora kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,4 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 116 fritidshus för i snitt 1,8 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Mora den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 23 av landets kommuner, medan de sjunker i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Älvdalen där priserna steg med 13 procent. I Smedjebacken däremot sjönk priserna med 13 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i tolv av länets 15 kommuner.
Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | 33 | 1,7 miljoner | |
Borlänge | +11 % ▲ | 82 | 2,8 miljoner |
Falun | +8 % ▲ | 106 | 3,6 miljoner |
Gagnef | 28 | 1,7 miljoner | |
Hedemora | −2 % ▼ | 30 | 1,5 miljoner |
Leksand | −5 % ▼ | 38 | 2,8 miljoner |
Ludvika | −3 % ▼ | 66 | 1,7 miljoner |
Malung-Sälen | +2 % ▲ | 28 | 2,4 miljoner |
Mora | −3 % ▼ | 25 | 2,5 miljoner |
Orsa | 14 | 1,7 miljoner | |
Rättvik | 22 | 2,4 miljoner | |
Smedjebacken | +5 % ▲ | 38 | 1,6 miljoner |
Säter | 29 | 1,9 miljoner | |
Vansbro | 10 | 1,2 miljoner | |
Älvdalen | 11 | 1,5 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | −13 % ▼ | 39 | 0,5 miljoner |
Borlänge | −4 % ▼ | 114 | 1,0 miljon |
Falun | +4 % ▲ | 109 | 1,8 miljoner |
Gagnef | 1 | 0,8 miljoner | |
Hedemora | 21 | 0,6 miljoner | |
Leksand | 9 | 1,5 miljoner | |
Ludvika | +6 % ▲ | 45 | 0,7 miljoner |
Malung-Sälen | −10 % ▼ | 42 | 2,8 miljoner |
Mora | 26 | 1,2 miljoner | |
Orsa | 9 | 0,8 miljoner | |
Rättvik | 17 | 1,1 miljoner | |
Smedjebacken | 4 | 0,6 miljoner | |
Säter | 5 | 0,7 miljoner | |
Vansbro | 1 | 0,4 miljoner | |
Älvdalen | 7 | 3,2 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | 8 | 1,0 miljon | |
Borlänge | 2 | 0,5 miljoner | |
Falun | 4 | 1,9 miljoner | |
Gagnef | 3 | 1,5 miljoner | |
Hedemora | 9 | 1,3 miljoner | |
Leksand | 7 | 1,7 miljoner | |
Ludvika | 8 | 1,1 miljoner | |
Malung-Sälen | +4 % ▲ | 22 | 3,1 miljoner |
Mora | 6 | 1,4 miljoner | |
Orsa | 7 | 2,3 miljoner | |
Rättvik | 4 | 1,5 miljoner | |
Smedjebacken | −13 % ▼ | 17 | 1,6 miljoner |
Säter | 6 | 1,4 miljoner | |
Vansbro | 2 | 0,5 miljoner | |
Älvdalen | +13 % ▲ | 11 | 2,0 miljoner |