Mellan april och juni gjordes sammanlagt tio affärer med villor i Vansbro kommun. Det kan jämföras med 14 vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Vansbro kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,2 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 560 villor för i snitt 2,4 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Vansbro den här månaden.
Priserna på villor stiger i 86 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på villor i fyra av åtta kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Borlänge där priserna steg med 11 procent. I Leksand däremot sjönk priserna med 5 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sju av länets 15 kommuner.
Bara en försäljning av bostadsrätter
Mellan april och juni gjordes sammanlagt en affär med bostadsrätter i Vansbro kommun.
Den sålda fastigheten gick för 0,4 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 449 bostadsrätter för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Vansbro den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 72 av landets kommuner, medan de stiger i 40 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på bostadsrätter i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Avesta där priserna sjönk med 13 procent. I Ludvika däremot steg priserna med 6 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tio av länets 15 kommuner.
Två försäljningar av fritidshus
Mellan april och juni gjordes sammanlagt två affärer med fritidshus i Vansbro kommun. Det kan jämföras med ett vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Vansbro kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,5 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 116 fritidshus för i snitt 1,8 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Vansbro den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 23 av landets kommuner, medan de sjunker i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Älvdalen där priserna steg med 13 procent. I Smedjebacken däremot sjönk priserna med 13 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i tolv av länets 15 kommuner.
Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | 33 | 1,7 miljoner | |
Borlänge | +11 % ▲ | 82 | 2,8 miljoner |
Falun | +8 % ▲ | 106 | 3,6 miljoner |
Gagnef | 28 | 1,7 miljoner | |
Hedemora | −2 % ▼ | 30 | 1,5 miljoner |
Leksand | −5 % ▼ | 38 | 2,8 miljoner |
Ludvika | −3 % ▼ | 66 | 1,7 miljoner |
Malung-Sälen | +2 % ▲ | 28 | 2,4 miljoner |
Mora | −3 % ▼ | 25 | 2,5 miljoner |
Orsa | 14 | 1,7 miljoner | |
Rättvik | 22 | 2,4 miljoner | |
Smedjebacken | +5 % ▲ | 38 | 1,6 miljoner |
Säter | 29 | 1,9 miljoner | |
Vansbro | 10 | 1,2 miljoner | |
Älvdalen | 11 | 1,5 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | −13 % ▼ | 39 | 0,5 miljoner |
Borlänge | −4 % ▼ | 114 | 1,0 miljon |
Falun | +4 % ▲ | 109 | 1,8 miljoner |
Gagnef | 1 | 0,8 miljoner | |
Hedemora | 21 | 0,6 miljoner | |
Leksand | 9 | 1,5 miljoner | |
Ludvika | +6 % ▲ | 45 | 0,7 miljoner |
Malung-Sälen | −10 % ▼ | 42 | 2,8 miljoner |
Mora | 26 | 1,2 miljoner | |
Orsa | 9 | 0,8 miljoner | |
Rättvik | 17 | 1,1 miljoner | |
Smedjebacken | 4 | 0,6 miljoner | |
Säter | 5 | 0,7 miljoner | |
Vansbro | 1 | 0,4 miljoner | |
Älvdalen | 7 | 3,2 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | 8 | 1,0 miljon | |
Borlänge | 2 | 0,5 miljoner | |
Falun | 4 | 1,9 miljoner | |
Gagnef | 3 | 1,5 miljoner | |
Hedemora | 9 | 1,3 miljoner | |
Leksand | 7 | 1,7 miljoner | |
Ludvika | 8 | 1,1 miljoner | |
Malung-Sälen | +4 % ▲ | 22 | 3,1 miljoner |
Mora | 6 | 1,4 miljoner | |
Orsa | 7 | 2,3 miljoner | |
Rättvik | 4 | 1,5 miljoner | |
Smedjebacken | −13 % ▼ | 17 | 1,6 miljoner |
Säter | 6 | 1,4 miljoner | |
Vansbro | 2 | 0,5 miljoner | |
Älvdalen | +13 % ▲ | 11 | 2,0 miljoner |