Över tre års nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda fortsätter i Blekinge

Blekinge länArbetslöshet
Arbetsförmedlingens kontor

Sedan augusti 2020 har arbetslösheten bland utlandsfödda i Blekinge län minskat. I juli fortsatte den utvecklingen.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Blekinge län med 1,2 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juli på 18,6 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen stiger något

Under juli månad rapporterade Blekinge län en total arbetslöshet på 7,2 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,2 procentenheter). Även i Sverige stiger arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 5 447 av 75 653 invånare i åldern 16 till 651 år i Blekinge län var inskrivna som arbetssökande (233 fler än i juli i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Blekinge län och Sverige
Ladda ner i fler format

Blekinge är inte den enda länet i Sverige där arbetslösheten går uppåt. Vi ser just nu en uppgång i 14 av 21 län. Störst är ökningen i Jönköping, där arbetslösheten stiger med 0,8 procentenheter.

Blekinge hade redan tidigare högre arbetslöshet än snittet i hela Sverige och nu växer klyftan (7,2 procent i länet, jämfört med 6,8 procent i hela riket). Västerbotten har den lägsta arbetslösheten i riket (3,6 procent), medan Skåne har den högsta (9,1 procent). För att Blekinge skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Västerbotten skulle 2 724 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet steg arbetslösheten i juli jämfört med året innan (+0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 209 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,9 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,1 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun
Ladda ner i fler format

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 18,6 procent i Blekinge under juli månad, motsvarande 2 479 av 13 328 personer. Det är 1,2 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−2 735 om man räknar personer). Därmed har de utlandsföddas arbetslöshet varit lägre än vid samma tidpunkt i fjol i över tre år i sträck. Sedan augusti 2020 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 29,6 till 18,6 procent.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 11,4 procentenheter i Blekinge. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−1,4 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Blekinge län
Ladda ner i fler format

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ungefär densamma i Blekinge som i andra län i Sverige. Stockholm har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i riket. Dalarna har den största.

Ungdomsarbetslöshet sjunker

Till skillnad från den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,2 procentenheter). I juli var 9,1 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 749 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med 78 personer på ett års sikt.

I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Blekinge sjunkit över tre år i sträck (ner från 15,6 procent i mars 2021 till 9,1 procent nu).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Blekinge län
Ladda ner i fler format

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Blekinge högre än i Sverige som helhet. Skillnaden mellan länet och riket är 1,2 procentenheter.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Blekinge län och Sverige
Ladda ner i fler format

495 annonser om lediga jobb just nu

Den 13 augusti fanns det sammanlagt 495 arbetsplatsannonser i Blekinge län i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 720 lediga jobb.

Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.

Yrkesgrupperna med flest annonserade jobb i Blekinge län
YrkesgruppAntal annonserAntal tjänster
Städare846
Grundutbildade sjuksköterskor2741
Personliga assistenter2334
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering824
Kockar och kallskänkor1422
Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl.521
Civilingenjörsyrken inom maskinteknik1720
Reklamutdelare och tidningsdistributörer419
Övriga maskinoperatörer, livsmedelsindustri m.m.618
Grundskollärare1717

Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken

Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti av utannonserade jobb där Blekinge län angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i juli
BlekingeSverige
Hela arbetskraften7,2 %+0,2 % 6,8 %+0,5 % 
Bland utlandsfödda18,6 %−1,2 % 15,0 %−0,1 % 
Bland ungdomar9,1 %−0,2 % 7,9 %+0,3 % 
Total arbetslöshet i Blekinge län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Karlshamn8,1 %+1,1 % 
Karlskrona5,5 %−0,4 % 
Olofström8,6 %+0,6 % 
Ronneby10,3 %+0,2 % 
Sölvesborg6,5 %+1,2 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Blekinge län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Karlshamn20,5 %+1,4 % 
Karlskrona15,3 %−2,7 % 
Olofström14,9 %−0,4 % 
Ronneby26,8 %−2,2 % 
Sölvesborg15,2 %+0,9 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Blekinge län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Karlshamn11,4 %+1,2 % 
Karlskrona6,0 %−2,3 % 
Olofström14,7 %+5,8 % 
Ronneby12,2 %+0,5 % 
Sölvesborg10,8 %+2,1 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.