Samtliga kommuner i Jönköping såg under juli månad en växande arbetslöshet. Även i länet som helhet ökar arbetslösheten.
Under juli månad rapporterade Jönköpings län en total arbetslöshet på 5,9 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,8 procentenheter). Även i Sverige stiger arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 10 923 av 185 136 invånare i åldern 16 till 651 år i Jönköpings län var inskrivna som arbetssökande (1 525 fler än i juli i fjol).
Det är tionde månaden i följd som arbetslösheten i Jönköping är högre än den var under samma tidpunkt året innan.

Ladda ner i fler format
Jönköpings län är inte den enda länet i Sverige där arbetslösheten går uppåt. Vi ser just nu en uppgång i 14 av 21 län. Störst är ökningen i just Jönköpings län.
Även om arbetslösheten i Jönköping alltså ökar, så ligger den fortfarande under snittet i hela Sverige (5,9 procent i länet, jämfört med 6,8 procent i hela riket). Västerbotten har den lägsta arbetslösheten i riket (3,6 procent), medan Skåne har den högsta (9,1 procent). För att Jönköpings län skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Västerbotten skulle 4 258 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet steg arbetslösheten i juli jämfört med året innan (+0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 209 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,9 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,1 procent).

Ladda ner i fler format
Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 14,3 procent i Jönköping under juli månad, motsvarande 6 238 av 43 622 personer. Det är 0,8 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (−3 160 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet högre än vid samma tidpunkt i fjol för sjunde månaden i följd.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 8,4 procentenheter i Jönköping. Det är ungefär samma skillnad som för ett år sedan.

Ladda ner i fler format
Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Jönköping om man jämför med andra län i Sverige. Stockholm har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i riket. Dalarna har den största.
Medan arbetslösheten bland utlandsfödda alltså ökar i Jönköping så minskar den i Sverige. Jämfört med juli förra året har andelen arbetslösa utlandsfödda i riket minskat med 0,1 procentenheter (till 15,0 procent). Trots den senaste uppgången har Jönköpings län med andra ord fortfarande lägre arbetslöshet bland utlandsfödda än Sverige.

Ladda ner i fler format
Ungdomsarbetslöshet ökar
Precis som den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+0,9 procentenheter). I juli var 7,7 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 1 619 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med 261 personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens uppgång har de ungas arbetslöshet i Jönköping stigit 14 månader i följd (upp från 6,0 procent i maj 2023 till 7,7 procent nu).

Ladda ner i fler format
Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Jönköping lägre än i Sverige som helhet. Skillnaden mellan länet och riket är 0,2 procentenheter.

Ladda ner i fler format
1 406 annonser om lediga jobb just nu
Den 13 augusti fanns det sammanlagt 1 406 arbetsplatsannonser i Jönköpings län i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 1 950 lediga jobb.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.
| Yrkesgrupp | Antal annonser | Antal tjänster | |
|---|---|---|---|
| Lager- och terminalpersonal | 47 | 93 | |
| Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 62 | 84 | |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 47 | 78 | |
| Personliga assistenter | 54 | 69 | |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 28 | 64 | * |
| Montörer, metall-, gummi- och plastprodukter | 25 | 58 | |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 32 | 58 | |
| Grundskollärare | 37 | 56 | |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 42 | 51 | |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 17 | 48 |
Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti av utannonserade jobb där Jönköpings län angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
*) Det verkliga antalet tjänster är sannolikt högre. I gruppen ingår annonser som listat ett högt och uppenbart orealistiskt antal tjänster. Vi räknar antal tjänster i de här annonserna som en.
Tabeller
| Jönköpings län | Sverige | |||
|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 5,9 % | +0,8 % ▲ | 6,8 % | +0,5 % ▲ |
| Bland utlandsfödda | 14,3 % | +0,8 % ▲ | 15,0 % | −0,1 % ▼ |
| Bland ungdomar | 7,7 % | +0,9 % ▲ | 7,9 % | +0,3 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Aneby | 5,0 % | +0,5 % ▲ |
| Eksjö | 6,5 % | +0,9 % ▲ |
| Gislaved | 6,3 % | +0,7 % ▲ |
| Gnosjö | 4,7 % | +1,1 % ▲ |
| Habo | 3,7 % | +0,7 % ▲ |
| Jönköping | 5,6 % | +0,8 % ▲ |
| Mullsjö | 5,2 % | +1,2 % ▲ |
| Nässjö | 8,2 % | +1,0 % ▲ |
| Sävsjö | 8,5 % | +0,6 % ▲ |
| Tranås | 6,9 % | +1,8 % ▲ |
| Vaggeryd | 4,5 % | +0,4 % ▲ |
| Vetlanda | 7,0 % | +1,0 % ▲ |
| Värnamo | 4,6 % | +0,3 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Aneby | 14,8 % | +0,9 % ▲ |
| Eksjö | 17,6 % | +1,1 % ▲ |
| Gislaved | 14,1 % | +0,9 % ▲ |
| Gnosjö | 9,1 % | +1,8 % ▲ |
| Habo | 13,6 % | +0,5 % ▲ |
| Jönköping | 13,2 % | +0,8 % ▲ |
| Mullsjö | 12,4 % | +1,7 % ▲ |
| Nässjö | 19,9 % | +1,1 % ▲ |
| Sävsjö | 22,3 % | +0,4 % ▲ |
| Tranås | 17,1 % | +1,8 % ▲ |
| Vaggeryd | 9,8 % | −0,1 % ▼ |
| Vetlanda | 18,4 % | +0,7 % ▲ |
| Värnamo | 11,1 % | +0,5 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Aneby | 9,0 % | +1,1 % ▲ |
| Eksjö | 9,3 % | +0,4 % ▲ |
| Gislaved | 8,2 % | +0,9 % ▲ |
| Gnosjö | 6,1 % | +1,2 % ▲ |
| Habo | 6,6 % | +1,2 % ▲ |
| Jönköping | 6,4 % | +1,0 % ▲ |
| Mullsjö | 11,0 % | +3,2 % ▲ |
| Nässjö | 11,2 % | +1,1 % ▲ |
| Sävsjö | 9,3 % | −4,1 % ▼ |
| Tranås | 10,7 % | +3,0 % ▲ |
| Vaggeryd | 6,6 % | +1,6 % ▲ |
| Vetlanda | 10,5 % | +1,6 % ▲ |
| Värnamo | 5,4 % | ±0,0 % ▸ |
