Sedan juli 2020 har arbetslösheten bland utlandsfödda i Olofströms kommun minskat. I juli fortsatte den utvecklingen.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Olofströms kommun med 0,4 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juli på 14,9 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen ökar
Under juli månad rapporterade Olofströms kommun en total arbetslöshet på 8,6 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,6 procentenheter). Även i Blekinge län stiger arbetslösheten något.
Sett till antalet personer betyder det att 513 av 5 965 invånare i åldern 16 till 651 år i Olofströms kommun var inskrivna som arbetssökande (31 fler än i juli i fjol).

Ladda ner i fler format
Olofström är inte den enda kommunen i Blekinge där arbetslösheten går uppåt. Vi ser just nu en uppgång i fyra av fem kommuner. Störst är ökningen i Sölvesborg, där arbetslösheten stiger med 1,2 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Olofström hade redan tidigare högre arbetslöshet än snittet i hela Blekinge län och nu växer klyftan (8,6 procent i kommunen, jämfört med 7,2 procent i hela länet). Karlskrona har den lägsta arbetslösheten i länet (5,5 procent), medan Ronneby har den högsta (10,3 procent). För att Olofström skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Karlskrona skulle 185 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet steg arbetslösheten i juli jämfört med året innan (+0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 209 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,9 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,1 procent).

Ladda ner i fler format
Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 14,9 procent i Olofström under juli månad, motsvarande 228 av 1 530 personer. Det är 0,4 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−254 om man räknar personer). Därmed har de utlandsföddas arbetslöshet varit lägre än vid samma tidpunkt i fjol i över fyra år i sträck. Sedan juli 2020 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 25,1 till 14,9 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 6,3 procentenheter i Olofström. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−1,0 procentenheter).

Ladda ner i fler format
Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Olofström om man jämför med andra kommuner i Blekinge.
Ungdomsarbetslöshet ökar betydligt
Precis som den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+5,8 procentenheter). I juli var 14,7 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 88 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med 38 personer på ett års sikt.

Ladda ner i fler format
Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Olofström högre än i Blekinge som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 5,6 procentenheter.

Ladda ner i fler format
25 annonser om lediga jobb just nu
Den 13 augusti fanns det sammanlagt 25 arbetsplatsannonser i Olofströms kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 30 lediga jobb.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.
| Yrkesgrupp | Antal annonser | Antal tjänster | |
|---|---|---|---|
| Övriga maskinoperatörer, livsmedelsindustri m.m. | 2 | 6 | |
| Svetsare och gasskärare | 3 | 4 | |
| Tandsköterskor | 1 | 3 | |
| Personliga assistenter | 2 | 2 | |
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 1 | 1 | |
| Uthyrare | 1 | 1 | |
| Tandhygienister | 1 | 1 | |
| Specialistläkare | 1 | 1 | |
| Montörer, metall-, gummi- och plastprodukter | 1 | 1 | |
| Lärare i yrkesämnen | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti av utannonserade jobb där Olofströms kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
Tabeller
| Olofström | Blekinge län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 8,6 % | +0,6 % ▲ | 7,2 % | +0,2 % ▲ | 6,8 % | +0,5 % ▲ |
| Bland utlandsfödda | 14,9 % | −0,4 % ▼ | 18,6 % | −1,2 % ▼ | 15,0 % | −0,1 % ▼ |
| Bland ungdomar | 14,7 % | +5,8 % ▲ | 9,1 % | −0,2 % ▼ | 7,9 % | +0,3 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Karlshamn | 8,1 % | +1,1 % ▲ |
| Karlskrona | 5,5 % | −0,4 % ▼ |
| Olofström | 8,6 % | +0,6 % ▲ |
| Ronneby | 10,3 % | +0,2 % ▲ |
| Sölvesborg | 6,5 % | +1,2 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Karlshamn | 20,5 % | +1,4 % ▲ |
| Karlskrona | 15,3 % | −2,7 % ▼ |
| Olofström | 14,9 % | −0,4 % ▼ |
| Ronneby | 26,8 % | −2,2 % ▼ |
| Sölvesborg | 15,2 % | +0,9 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Karlshamn | 11,4 % | +1,2 % ▲ |
| Karlskrona | 6,0 % | −2,3 % ▼ |
| Olofström | 14,7 % | +5,8 % ▲ |
| Ronneby | 12,2 % | +0,5 % ▲ |
| Sölvesborg | 10,8 % | +2,1 % ▲ |
