Färre olyckor i Dalarna under sportlovsveckorna i år

Dalarnas län Trafikolyckor

Under sportlovsveckorna rapporterades 31 olyckor längs de stora vägarna i Dalarnas län. Det var färre än både 2023 och 2022, visar data från Trafikverket som Newsworthy sammanställt.

Dalaskolornas sportlovsperiod, vecka 9, var dock inte den mest olycksdrabbade. Flest olyckor inträffade i stället under vecka 7 (Göteborgsområdets sportlov).

Landets kommuner har som regel förlagt sportlovet till någon av veckorna 7, 8, 9 eller 10, med storstadsområdena utspridda på varsin vecka. Under hela den perioden inträffade alltså 31 olyckor längs (och ibland i anslutning till) de stora, statliga vägarna i länet. Det var färre än i fjol, och färre än en genomsnittlig fyraveckorperiod med omgivande helger.

Nerbrutet per väg och kommun inträffade flest olyckor, sex stycken, längs E16 genom Falu kommun. Det är samma mönster som under andra månader det senaste året.

Ladda ner i fler format
Karta över Dalarnas län
Ladda ner i fler format
SportlovsveckaAntal olyckorDatum
7 (Göteborgsområdet, m.fl.)1310 feb.–18 feb.
8 (Skåne län, m.fl.)717 feb.–25 feb.
9 (Dalarna, Stockholmsområdet, m.fl.)924 feb.–3 mars
10 (Norra Sverige)92 mars–10 mars
Varje vecka i tabellen inkluderar två helger, och veckorna överlappar alltså varandra. Därför kan antalet olyckor i tabellen inte summeras.

Av februariolyckorna klassades en som en olycka med ”mycket stor påverkan” på trafiken, som regel med avstängningar i en eller båda riktningar: På väg 66 genom Malung-Sälens kommun lördag den 2 mars (väg 66 från Ö Ärnäs till Bu Limedsforsen båda riktningarna).

I hela landet rapporterades flest olyckor under vecka 7 (då framför allt Västsverige hade sportlov). Det sammanföll med flera besvärliga trafikdagar, med ishalka i delar av södra Sverige. Bara under den 13 februari rapporterades 95 olyckor och under den 12 februari 84 stycken. Sammantaget var olyckorna ändå färre i år än de båda föregående årens sportlovsperioder, i landet som helhet.

LänOlyckor...med stor påverkan...med tunga fordonVecka med flest olyckor
Blekinge1823v. 9
Dalarna3111v. 7
Gävleborg54115v. 8
Halland3042v. 7
Jämtland2542v. 8
Jönköping81104v. 7
Kalmar2122v. 7
Kronoberg2562v. 7
Norrbotten3714v. 7
Örebro401510v. 7
Östergötland77108v. 7
Skåne109258v. 9
Södermanland3942v. 7
Stockholm2354162v. 8
Uppsala2963v. 7
Värmland2954v. 7
Västerbotten3593v. 7
Västernorrland5643v. 9
Västmanland3155v. 7
Västra Götaland1731819v. 7

Trafikverkets data innehåller olyckor som antingen sker på, eller påverkar framkomligheten på de stora, statligt skötta vägarna, alltså europavägar, riksvägar och länsvägar. Här saknas däremot de flesta olyckor som sker på kommunala gator eller på enskilda vägar, oavsett hur allvarliga de är.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.