18 olyckor längs de stora vägarna i Blekinge under sportlovsveckorna

Blekinge län Trafikolyckor

Under sportlovsveckorna rapporterades 18 olyckor längs de stora vägarna i Blekinge län. Det visar data från Trafikverket som Newsworthy sammanställt.

Blekingeskolornas sportlovsperiod, vecka 8, var dock inte den mest olycksdrabbade. Flest olyckor inträffade i stället under vecka 9 (Stockholmsområdets sportlov) och 10.

Landets kommuner har som regel förlagt sportlovet till någon av veckorna 7, 8, 9 eller 10, med storstadsområdena utspridda på varsin vecka. Under hela den perioden inträffade alltså 18 olyckor längs (och ibland i anslutning till) de stora, statliga vägarna i länet. Det var färre än i fjol, och färre än en genomsnittlig fyraveckorperiod med omgivande helger.

Tre av olyckorna involverade tunga fordon.

Ladda ner i fler format
Karta över Blekinge län
Ladda ner i fler format
SportlovsveckaAntal olyckorDatum
7 (Göteborgsområdet, m.fl.)410 feb.–18 feb.
8 (Blekinge, Skåne län, m.fl.)417 feb.–25 feb.
9 (Stockholmsområdet, m.fl.)824 feb.–3 mars
10 (Norra Sverige)72 mars–10 mars
Varje vecka i tabellen inkluderar två helger, och veckorna överlappar alltså varandra. Därför kan antalet olyckor i tabellen inte summeras.

Av februariolyckorna klassades två som olyckor med ”mycket stor påverkan” på trafiken, som regel med avstängningar i en eller båda riktningar: På E22 genom Ronneby kommun söndag den 3 mars och E22 genom Ronneby kommun torsdag den 15 februari.

Olyckor med mycket stor påverkan på trafiken, där ett eller flera körfält fått stängas av.
VägKommunTidpunktPlats
E22 Ronnebysö 3 mars, 16.48E22 från Trafikplats Ronneby Ö (58) till Leråkra i riktning mot Kalmar
E22 Ronnebyto 15 feb., 19.04E22 från Trafikplats Bräkne Hoby (55) till Trafikplats Galtsjön i riktning mot Kalmar

I hela landet rapporterades flest olyckor under vecka 7 (då framför allt Västsverige hade sportlov). Det sammanföll med flera besvärliga trafikdagar, med ishalka i delar av södra Sverige. Bara under den 13 februari rapporterades 95 olyckor och under den 12 februari 84 stycken. Sammantaget var olyckorna ändå färre i år än de båda föregående årens sportlovsperioder, i landet som helhet.

LänOlyckor...med stor påverkan...med tunga fordonVecka med flest olyckor
Blekinge1823v. 9
Dalarna3111v. 7
Gävleborg54115v. 8
Halland3042v. 7
Jämtland2542v. 8
Jönköping81104v. 7
Kalmar2122v. 7
Kronoberg2562v. 7
Norrbotten3714v. 7
Örebro401510v. 7
Östergötland77108v. 7
Skåne109258v. 9
Södermanland3942v. 7
Stockholm2354162v. 8
Uppsala2963v. 7
Värmland2954v. 7
Västerbotten3593v. 7
Västernorrland5643v. 9
Västmanland3155v. 7
Västra Götaland1731819v. 7

Trafikverkets data innehåller olyckor som antingen sker på, eller påverkar framkomligheten på de stora, statligt skötta vägarna, alltså europavägar, riksvägar och länsvägar. Här saknas däremot de flesta olyckor som sker på kommunala gator eller på enskilda vägar, oavsett hur allvarliga de är.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.