Mellan november och januari gjordes sammanlagt 21 affärer med villor i Krokoms kommun. Det kan jämföras med tolv vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Krokoms kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,4 miljoner kronor.
I hela Jämtland såldes 101 villor för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Krokom den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 107 av landets kommuner, medan de stiger i sju (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Fem sålda bostadsrätter
Mellan november och januari gjordes sammanlagt fem affärer med bostadsrätter i Krokoms kommun. Det kan jämföras med två vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Krokoms kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,7 miljoner kronor.
I hela Jämtland såldes 343 bostadsrätter för i snitt 2,7 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Krokom den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 90 av landets kommuner, medan de stiger i 17 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Jämtlands län sjunker priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Åre där priserna sjönk med 3 procent. I Härjedalen däremot steg priserna med 12 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i fem av länets åtta kommuner.
Två försäljningar av fritidshus
Mellan november och januari gjordes sammanlagt två affärer med fritidshus i Krokoms kommun. Det kan jämföras med tre vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Krokoms kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,2 miljoner kronor.
I hela Jämtland såldes 50 fritidshus för i snitt 2,7 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Krokom den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 30 av landets kommuner, medan de stiger i 18 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Jämtlands län stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Åre där priserna steg med 8 procent. I Berg däremot sjönk priserna med 8 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i fem av länets åtta kommuner.
Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Berg | 7 | 2,1 miljoner | |
Bräcke | 5 | 0,8 miljoner | |
Härjedalen | 10 | 1,3 miljoner | |
Krokom | 21 | 2,4 miljoner | |
Ragunda | 7 | 0,6 miljoner | |
Strömsund | 5 | 0,8 miljoner | |
Åre | 17 | 3,0 miljoner | |
Östersund | −5 % ▼ | 29 | 3,2 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Berg | 3 | 3,1 miljoner | |
Bräcke | 0 | ||
Härjedalen | +12 % ▲ | 39 | 4,0 miljoner |
Krokom | 5 | 1,7 miljoner | |
Ragunda | 0 | ||
Strömsund | 0 | ||
Åre | −3 % ▼ | 137 | 4,1 miljoner |
Östersund | −2 % ▼ | 159 | 1,3 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Berg | −8 % ▼ | 10 | 2,2 miljoner |
Bräcke | 1 | 0,9 miljoner | |
Härjedalen | +1 % ▲ | 26 | 3,3 miljoner |
Krokom | 2 | 1,2 miljoner | |
Ragunda | 0 | ||
Strömsund | 0 | ||
Åre | +8 % ▲ | 9 | 2,4 miljoner |
Östersund | 2 | 1,4 miljoner |