14 av 15 kommuner i Västerbottens län såg en minskande arbetslöshet i november. Åsele var en av de kommuner i länet där nedgången var störst.
Under november månad rapporterade Åsele kommun en total arbetslöshet på 6,4 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−1,4 procentenheter). Även i Västerbottens län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 77 av 1 203 invånare i åldern 16 till 64 år i Åsele kommun var inskrivna som arbetssökande (18 färre än i november i fjol).

Åsele är inte den enda kommunen i Västerbotten där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i 14 av 15 kommuner. Störst är minskningen i just Åsele. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Åsele alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Västerbottens län (6,4 procent i kommunen, jämfört med 4,1 procent i hela länet). Åsele har därmed även den högsta arbetslöshetsnivån i länet. Skellefteå har den lägsta (3,4 procent). För att Åsele skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Skellefteå skulle 36 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i november jämfört med året innan (−0,6 procentenheter) och ligger nu på 6,6 procent. 274 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Flen och Perstorp är de kommuner som har högst arbetslöshet just nu (12,6 procent) i landet som helhet, medan Öckerö har den lägsta (2,5 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 10,9 procent i Åsele under november månad, motsvarande 19 av 174 personer. Det är 4,0 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−7 om man räknar personer). Därmed har de utlandsföddas arbetslöshet varit lägre än vid samma tidpunkt i fjol i över två år i sträck. Sedan januari 2020 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 22,0 till 10,9 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 4,5 procentenheter i Åsele. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−2,6 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Åsele om man jämför med andra kommuner i Västerbotten.
Efter nedgången i arbetslöshet bland utlandsfödda har Åsele nu den lägsta arbetslösheten i Västerbotten. Nordmaling har högsta arbetslöshet i länet bland personer födda i ett annat land (17,1 procent).
Ungdomsarbetslöshet sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2,1 procentenheter). I november var 9,4 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 13 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med tre personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Åsele sjunkit tio månader i följd (ner från 12,6 procent i januari till 9,4 procent nu).

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Åsele högre än i Västerbotten som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 3,4 procentenheter.

Fem annonser om lediga jobb just nu
Den 15 december fanns det sammanlagt fem arbetsplatsannonser i Åsele kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring fem lediga jobb.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.
| Yrkesgrupp | Antal annonser | Antal tjänster | |
|---|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 3 | 3 | |
| Underhållsmekaniker och maskinreparatörer | 2 | 2 |
Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 december av utannonserade jobb där Åsele kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
Tabeller
| Åsele | Västerbottens län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 6,4 % | −1,4 % ▼ | 4,1 % | −0,9 % ▼ | 6,6 % | −0,6 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 10,9 % | −4,0 % ▼ | 12,2 % | −2,4 % ▼ | 16,5 % | −1,3 % ▼ |
| Bland ungdomar | 9,4 % | −2,1 % ▼ | 6,0 % | −1,1 % ▼ | 8,1 % | −0,8 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Bjurholm | 5,4 % | −0,4 % ▼ |
| Dorotea | 4,5 % | +0,2 % ▲ |
| Lycksele | 5,0 % | −1,1 % ▼ |
| Malå | 4,0 % | −0,6 % ▼ |
| Nordmaling | 5,1 % | −0,7 % ▼ |
| Norsjö | 4,7 % | −0,8 % ▼ |
| Robertsfors | 3,9 % | −0,9 % ▼ |
| Skellefteå | 3,4 % | −1,2 % ▼ |
| Sorsele | 4,5 % | −0,1 % ▼ |
| Storuman | 4,2 % | −1,3 % ▼ |
| Umeå | 4,2 % | −0,8 % ▼ |
| Vilhelmina | 5,3 % | −1,3 % ▼ |
| Vindeln | 4,1 % | −0,3 % ▼ |
| Vännäs | 4,3 % | −0,3 % ▼ |
| Åsele | 6,4 % | −1,4 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Bjurholm | 16,9 % | +0,8 % ▲ |
| Dorotea | 14,6 % | +0,9 % ▲ |
| Lycksele | 15,6 % | −3,5 % ▼ |
| Malå | 13,4 % | −2,7 % ▼ |
| Nordmaling | 17,1 % | −1,5 % ▼ |
| Norsjö | 16,0 % | −3,3 % ▼ |
| Robertsfors | 12,8 % | −3,2 % ▼ |
| Skellefteå | 11,7 % | −2,7 % ▼ |
| Sorsele | 14,9 % | +4,1 % ▲ |
| Storuman | 16,9 % | −2,7 % ▼ |
| Umeå | 11,3 % | −2,5 % ▼ |
| Vilhelmina | 17,0 % | −0,5 % ▼ |
| Vindeln | 11,9 % | +0,7 % ▲ |
| Vännäs | 16,3 % | +0,2 % ▲ |
| Åsele | 10,9 % | −4,0 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Bjurholm | 6,7 % | +4,4 % ▲ |
| Dorotea | 2,0 % | −4,6 % ▼ |
| Lycksele | 7,9 % | +0,3 % ▲ |
| Malå | 6,8 % | −2,2 % ▼ |
| Nordmaling | 8,5 % | −0,5 % ▼ |
| Norsjö | 5,6 % | −3,7 % ▼ |
| Robertsfors | 7,6 % | −3,0 % ▼ |
| Skellefteå | 4,9 % | −1,8 % ▼ |
| Sorsele | 6,6 % | +1,0 % ▲ |
| Storuman | 6,4 % | −0,5 % ▼ |
| Umeå | 6,0 % | −0,8 % ▼ |
| Vilhelmina | 5,5 % | −5,7 % ▼ |
| Vindeln | 8,1 % | −1,3 % ▼ |
| Vännäs | 7,0 % | +1,1 % ▲ |
| Åsele | 9,4 % | −2,1 % ▼ |
