31 sålda villor i Krokom

Krokoms kommun Fastighetspriser
Så bostadsmarknaden i Krokoms kommun.

Mellan september och november gjordes sammanlagt 31 affärer med villor i Krokoms kommun. Det kan jämföras med 30 vid motsvarande tid i fjol.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

De sålda villorna i Krokoms kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,7 miljoner kronor.

I hela Jämtland såldes 192 villor för i snitt 2,5 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Krokoms kommun
Ladda ner den här grafen som pngsvgepswebp

Statistiken visar även på en stor prisnedgång i Krokoms kommun. Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 12 procent lägre än för tre månader sedan. Även i hela Jämtland sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 7 procent.

Priserna på villor sjunker i 146 av landets kommuner, medan de stiger i 13 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta: Prisutveckling för villor kommun för kommun
Ladda ner den här grafen som png

Bland kommunerna i Jämtlands län sjunker priserna på villor i tre av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Krokom där priserna sjönk med 12 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i fem av länets åtta kommuner.

Sex bostadsrätter såldes

Mellan september och november gjordes sammanlagt sex affärer med bostadsrätter i Krokoms kommun. Det kan jämföras med två vid motsvarande tid i fjol.

De sålda bostadsrätterna i Krokoms kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,5 miljoner kronor.

I hela Jämtland såldes 396 bostadsrätter för i snitt 2,9 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Krokoms kommun
Ladda ner den här grafen som pngsvgepswebp

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Krokom den här månaden.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 92 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta: Prisutveckling för bostadsrätter kommun för kommun
Ladda ner den här grafen som png

Två sålda fritidshus

Mellan september och november gjordes sammanlagt två affärer med fritidshus i Krokoms kommun. Det kan jämföras med tio vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Krokoms kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,7 miljoner kronor.

I hela Jämtland såldes 66 fritidshus för i snitt 2,9 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Krokoms kommun
Ladda ner den här grafen som pngsvgepswebp

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Krokom den här månaden.

(i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta: Prisutveckling för fritidshus kommun för kommun
Ladda ner den här grafen som png

Bland kommunerna i Jämtlands län stiger priserna på fritidshus i tre av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Åre där priserna steg med 13 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i fem av länets åtta kommuner.

Tabeller

Försäljningar av villor i Jämtlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Berg 111,4 miljoner
Bräcke 91,0 miljon
Härjedalen 210,8 miljoner
Krokom−12 % 312,7 miljoner
Ragunda 50,6 miljoner
Strömsund 110,8 miljoner
Åre−4 % 382,8 miljoner
Östersund−4 % 663,7 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Jämtlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Berg 32,6 miljoner
Bräcke 0
Härjedalen 433,4 miljoner
Krokom 61,5 miljoner
Ragunda 0
Strömsund 0
Åre+30 % 1634,5 miljoner
Östersund−7 % 1811,3 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Jämtlands län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Berg+4 % 91,1 miljoner
Bräcke 0
Härjedalen+6 % 333,6 miljoner
Krokom 20,7 miljoner
Ragunda 10,4 miljoner
Strömsund 0
Åre+13 % 163,4 miljoner
Östersund 50,9 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.