Habo kommun noterar i augusti den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan juni 2019.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i ungdomsarbetslöshet i Habo kommun med 2,6 procentenheter. Arbetslösheten bland personer i åldern 18–24 år låg i augusti på 5,8 procent.
Läs mer om ungdomsarbetslösheten längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker
Under augusti månad rapporterade Habo kommun en total arbetslöshet på 3,0 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,5 procentenheter). Även i Jönköpings län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 186 av 6 200 invånare i åldern 16 till 64 år i Habo kommun var inskrivna som arbetssökande (30 färre än i augusti i fjol).
Det är 16:e månaden i följd som arbetslösheten i Habo är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.

Habo är inte den enda kommunen i Jönköpings län där arbetslösheten går nedåt. Vi ser i själva verket just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Vaggeryd, där arbetslösheten sjunker med 1,5 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Habo hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Jönköpings län och nu växer klyftan (3,0 procent i kommunen, jämfört med 5,3 procent i hela länet). Habo har därmed även den lägsta arbetslöshetsnivån i länet. Nässjö har den högsta (8,0 procent).
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i augusti jämfört med året innan (−1,1 procentenheter) och ligger nu på 6,6 procent. 283 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Malmö är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,3 procent) i landet som helhet, medan Kiruna och Kungsbacka har den lägsta (2,6 procent). Habos arbetslöshet sticker ut som den åttonde lägsta i hela landet.
Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 13,4 procent i Habo under augusti månad, motsvarande 80 av 597 personer. Det är 2,4 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−15 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 17:e månaden i följd. Sedan mars 2021 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 16,6 till 13,4 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 10,4 procentenheter i Habo. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,9 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Habo om man jämför med andra kommuner i Jönköpings län. Gnosjö har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet.
Ungdomsarbetslöshet sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2,6 procentenheter). I augusti var 5,8 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 28 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 16 personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Habo sjunkit 18 månader i följd (ner från 8,5 procent i februari 2021 till 5,8 procent nu). Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan juni 2019.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Habo lägre än i Jönköpings län som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 0,9 procentenheter.

44 annonser om lediga jobb just nu
Den 14 september fanns det sammanlagt 44 arbetsplatsannonser i Habo kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 60 lediga jobb.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.
Yrkesgrupp | Antal annonser | Antal tjänster | |
---|---|---|---|
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 2 | 15 | |
Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 5 | 10 | |
Företagssäljare | 5 | 8 | |
Svetsare och gasskärare | 2 | 2 | |
Specialister inom miljöskydd och miljöteknik | 2 | 2 | |
Motorfordonsmekaniker och fordonsreparatörer | 2 | 2 | |
Maskinoperatörer, farmaceutiska produkter | 2 | 2 | |
Förskollärare | 2 | 2 | |
Barnskötare | 2 | 2 | |
Fritidsledare m.fl. | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 14 september av utannonserade jobb där Habo kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
Tabeller
Habo | Jönköpings län | Hela landet | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Hela arbetskraften | 3,0 % | −0,5 % ▼ | 5,3 % | −0,9 % ▼ | 6,6 % | −1,1 % ▼ |
Bland utlandsfödda | 13,4 % | −2,4 % ▼ | 14,8 % | −2,7 % ▼ | 16,2 % | −2,6 % ▼ |
Bland ungdomar | 5,8 % | −2,6 % ▼ | 6,7 % | −1,3 % ▼ | 8,4 % | −1,8 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i augusti | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Aneby | 5,9 % | −0,2 % ▼ |
Eksjö | 6,2 % | −0,7 % ▼ |
Gislaved | 5,5 % | −1,1 % ▼ |
Gnosjö | 4,3 % | −0,8 % ▼ |
Habo | 3,0 % | −0,5 % ▼ |
Jönköping | 5,0 % | −0,7 % ▼ |
Mullsjö | 4,0 % | −0,5 % ▼ |
Nässjö | 8,0 % | −0,9 % ▼ |
Sävsjö | 6,8 % | −0,9 % ▼ |
Tranås | 6,6 % | −1,3 % ▼ |
Vaggeryd | 4,1 % | −1,5 % ▼ |
Vetlanda | 5,4 % | −1,0 % ▼ |
Värnamo | 4,5 % | −0,9 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i augusti | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Aneby | 20,7 % | −2,3 % ▼ |
Eksjö | 19,2 % | −4,9 % ▼ |
Gislaved | 13,3 % | −3,2 % ▼ |
Gnosjö | 9,3 % | −2,5 % ▼ |
Habo | 13,4 % | −2,4 % ▼ |
Jönköping | 13,5 % | −2,1 % ▼ |
Mullsjö | 9,2 % | −2,3 % ▼ |
Nässjö | 22,3 % | −3,0 % ▼ |
Sävsjö | 21,6 % | −2,1 % ▼ |
Tranås | 21,2 % | −4,8 % ▼ |
Vaggeryd | 10,2 % | −4,4 % ▼ |
Vetlanda | 17,3 % | −3,2 % ▼ |
Värnamo | 11,6 % | −2,2 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i augusti | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Aneby | 9,9 % | −3,5 % ▼ |
Eksjö | 10,3 % | −1,9 % ▼ |
Gislaved | 7,2 % | −2,4 % ▼ |
Gnosjö | 5,3 % | −1,5 % ▼ |
Habo | 5,8 % | −2,6 % ▼ |
Jönköping | 5,2 % | −0,8 % ▼ |
Mullsjö | 5,6 % | −1,8 % ▼ |
Nässjö | 10,8 % | −0,7 % ▼ |
Sävsjö | 8,3 % | −2,4 % ▼ |
Tranås | 8,5 % | −2,5 % ▼ |
Vaggeryd | 6,1 % | −3,1 % ▼ |
Vetlanda | 8,0 % | −1,3 % ▼ |
Värnamo | 5,9 % | −0,4 % ▼ |