För första gången sedan 2002 minskar valdeltagandet i Markaryd. Det visar den slutliga rösträkningen som nu har redovisats.
När den slutgiltiga rösträkningen nu har redovisats har 6 035 röster räknats i riksdagsvalet i Markaryds kommun. Det innebär ett valdeltagande på 82 procent, vilket är en minskning jämfört med 2018 års 85,7 procent – och det lägsta valdeltagandet sedan 2006. Därmed bryts en uppåtgående trend under de fyra senaste valen, då valdeltagandet har ökat sedan 2002.

Markaryd har det lägsta valdeltagadet av alla kommuner i Kronobergs läns valkrets. Högst valdeltagande i valkretsen noterades i Växjö kommun, där 86,4 procent röstade i riksdagsvalet. I riket som helhet hade Lomma kommun högst valdeltagande 92,4 procent, medan bara 69,1 procent röstade i Haparanda kommun.
Högst i valdistriktet Traryd-Hinneryd
Högst valdeltagande i Markaryd har valdistriktet Traryd-Hinneryd, där 83,4 procent har röstat. I valdistriktet Markaryd 1 V ligger valdeltagandet på 74,8 procent, vilket är lägst i kommunen.

Valdeltagande i riksdagsvalet, i valdistrikten i Markaryd
Distrikt | Valdeltagande | Förändring* |
---|---|---|
Traryd-Hinneryd | 83,4 % | −1,9 |
Timsfors-Råstorp | 83,1 % | +0,5 |
Markaryd 1 Ö | 78,6 % | −0,2 |
Strömsnäsbruk | 76,6 % | −3,5 |
Markaryd 1 V | 74,8 % | −0,8 |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.