Efter den slutliga rösträkningen står det klart att Liberalerna gör sitt sämsta riksdagsval någonsin i Robertsfors kommun, med 2,1 procent av rösterna.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Robertsfors färdig. Liberalerna fick totalt 90 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 2,09 procent.
Liberalerna blev minst av riksdagspartierna i Robertsfors, precis som i riket som helhet.

Det preliminära valresultatet innebär att Liberalerna tappat i Robertsfors, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Liberalerna med 0,3 procentenheter. Det är femte valet i rad som Liberalerna tappar väljare i riksdagsvalet i Robertsfors.

Partiet ser alltså att ut att gå mot sitt sämsta val någonsin i kommunen. Liberalernas allra bästa val i Robertsfors sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1985 (14,1 procent).

Liberalerna starkaste valdistrikt i kommunen var Överklinten, där de fick 2,5 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Öbackastrand i Umeå kommun (6,1 procent), och i hela riket Västerled 15 Ålsten S i Stockholms kommun (17,8 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Överklinten | 12 | 2,49 % | +0,5 ▲ |
Bygdeå | 30 | 2,45 % | −0,5 ▼ |
Robertsfors | 28 | 1,90 % | −0,6 ▼ |
Nysätra-Ånäset | 18 | 1,86 % | ±0,0 ▲ |
Uppsamlingsdistrikt 00 | 2 | 1,32 % |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Liberalernas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Robertsfors
Robertsfors kommun hör till Västerbottens läns valkrets, som skickar åtta ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och eventuellt något utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 räckte 3,9 procent av rösterna inte till något mandat i riksdagen för Liberalerna för valkretsen. I år har partiet fått 3,1 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 0,8 procentenheter sedan sist. Det innebär att Västerbottens läns valkrets inte skickar någon liberal till riksdagen i år heller.
Liberalernas väljarstöd i Robertsfors är det näst lägsta bland de 15 kommunerna i valkretsen (tillika Västerbottens län).
Liberalerna har fått 4,6 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i alla kommuner utom ett
i valkretsen.
Kommun | Resultat | Förändring |
---|---|---|
Malå | 4,76 % | +0,9 ▲ |
Storuman | 3,92 % | +0,4 ▲ |
Dorotea | 3,81 % | +0,2 ▲ |
Norsjö | 3,63 % | −0,4 ▼ |
Umeå | 3,57 % | −1,1 ▼ |
Åsele | 3,19 % | +0,5 ▲ |
Bjurholm | 3,00 % | −2,0 ▼ |
Lycksele | 2,86 % | −0,9 ▼ |
Nordmaling | 2,65 % | −0,7 ▼ |
Skellefteå | 2,64 % | −0,8 ▼ |
Vindeln | 2,54 % | −0,2 ▼ |
Vännäs | 2,20 % | −0,6 ▼ |
Sorsele | 2,20 % | +0,3 ▲ |
Robertsfors | 2,09 % | −0,3 ▼ |
Vilhelmina | 1,45 % | −0,4 ▼ |