Liberalerna gör sämsta riksdagsvalet sedan 1998 i Valdemarsvik

Valdemarsviks kommun Val
Riksdagshuset sett från vattnet

Efter den slutliga rösträkningen ser Liberalerna ut att gå mot sitt sämsta riksdagsval sedan 1998 i Valdemarsviks kommun, med 2,7 procent av rösterna i riksdagsvalet.

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Valdemarsvik färdig. Liberalerna fick totalt 141 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 2,67 procent.

Liberalerna blev näst minst av riksdagspartierna i Valdemarsvik, före endast Miljöpartiet (till skillnad från i riket som helhet, där Liberalerna är minst).

Graf: Så röstade Valdemarsviks kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Liberalernas väljarstöd är oförändrat i Valdemarsvik.

Graf: Så röstade Valdemarsviks kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Partiet ser alltså ut att gå mot sitt sämsta resultat sedan 1998 i kommunen. Liberalernas allra bästa val i Valdemarsvik sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1985 (8,7 procent). Det sämsta valet gjordes 1998 (1,7 procent).

Liberalernas resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Liberalerna starkaste valdistrikt i kommunen var Gryt, där de fick 5,1 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Domkyrko 20 (Vallastaden N) i Linköpings kommun (11,1 procent), och i hela riket Västerled 15 Ålsten S i Stockholms kommun (17,8 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndelFörändring (procentenh.)*
Gryt295,11 %+2,0 
Ringarum353,94 %+1,3 
Uppsamlingsdistrikt 00102,55 % 
Valdemarsvik 1272,52 %−0,2 
Tryserum-Östra Ed111,99 %−0,9 
Gusum181,73 %−0,2 
Valdemarsvik 2111,42 %−1,8 

*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Liberalernas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Valdemarsvik

Valdemarsviks kommun hör till Östergötlands läns valkrets, som skickar 14 ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 5,3 procent av rösterna Liberalerna ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 4,4 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 0,9 procentenheter sedan sist. Det ger Liberalerna ett mandat den här gången också.

Liberalernas väljarstöd i Valdemarsvik placerar kommunen på tionde plats bland de 13 kommunerna i valkretsen (tillika Östergötlands län).
Liberalerna har fått 4,6 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i alla kommuner utom ett i valkretsen.

KommunResultatFörändring
Linköping5,95 %−1,2 
Söderköping4,39 %−0,6 
Mjölby4,02 %−0,4 
Vadstena3,88 %+0,2 
Norrköping3,75 %−1,1 
Motala3,52 %−0,9 
Ydre3,26 %−0,3 
Finspång3,16 %−0,2 
Åtvidaberg3,02 %−1,0 
Valdemarsvik2,67 %±0,0 
Kinda2,52 %−1,1 
Boxholm2,48 %−0,2 
Ödeshög2,15 %−0,2 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.