Liberalerna får rekordlågt väljarstöd i Årjäng

Årjängs kommun Val
Ledamöter på väg mot Riksdagshuset, flankerade av hedersvakt

Efter den slutliga rösträkningen står det klart att Liberalerna gör sitt sämsta riksdagsval någonsin i Årjängs kommun, med 2,8 procent av rösterna.

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Årjäng färdig. Liberalerna fick totalt 158 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 2,82 procent.

Liberalerna blev tredje minst av riksdagspartierna i Årjäng, före endast Vänsterpartiet och Miljöpartiet (till skillnad från i riket som helhet, där Liberalerna är minst).

Graf: Så röstade Årjängs kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Liberalerna tappat i Årjäng, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Liberalerna med 0,7 procentenheter. Det är femte valet i rad som Liberalerna tappar väljare i riksdagsvalet i Årjäng.

Graf: Så röstade Årjängs kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Partiet ser alltså att ut att gå mot sitt sämsta val någonsin i kommunen. Liberalernas allra bästa val i Årjäng sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 2002 (27 procent).

Liberalernas resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Liberalerna starkaste valdistrikt i kommunen var Töcksfors, där de fick 3,7 procent av rösterna. Töcksfors var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Lövnäs i Hammarö kommun (7,6 procent), och i hela riket Västerled 15 Ålsten S i Stockholms kommun (17,8 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndelFörändring (procentenh.)*
Töcksfors473,70 %−1,3 
Uppsamlingsdistrikt 00133,59 % 
Årjäng Ö213,26 %+0,3 
Årjäng V262,92 %−1,9 
Holmedal-Karlanda212,56 %+0,3 
Sillerud131,95 %+0,2 
Årjäng N171,78 %−0,9 

*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Liberalernas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Årjäng

Årjängs kommun hör till Värmlands läns valkrets, som skickar nio ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 4,4 procent av rösterna Liberalerna ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 3,7 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 0,7 procentenheter sedan sist. Det innebär att Värmlands läns valkrets inte skickar någon liberal till riksdagen det här året.

Liberalernas väljarstöd i Årjäng placerar kommunen på sjunde plats bland de 16 kommunerna i valkretsen (tillika Värmlands län).
Liberalerna har fått 4,6 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i alla kommuner utom två i valkretsen.

KommunResultatFörändring
Hammarö5,41 %−1,2 
Karlstad4,73 %−1,0 
Kristinehamn4,59 %−0,9 
Sunne3,51 %−0,4 
Kil3,39 %−1,2 
Arvika2,92 %−0,7 
Årjäng2,82 %−0,7 
Säffle2,72 %−0,4 
Filipstad2,45 %±0,0 
Munkfors2,44 %−0,5 
Torsby2,34 %−0,8 
Forshaga2,33 %−0,5 
Eda2,13 %−0,7 
Hagfors2,11 %−0,2 
Storfors2,04 %−0,9 
Grums1,77 %−0,4 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.