Efter den slutliga rösträkningen ser Miljöpartiet ut att gå mot sitt sämsta riksdagsval sedan 1985 i Lessebo kommun, med 2,5 procent av rösterna i riksdagsvalet.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Lessebo färdig. Miljöpartiet fick totalt 124 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 2,48 procent.
Miljöpartiet blev näst minst av riksdagspartierna i Lessebo, före endast Liberalerna (precis som i riket som helhet).

Det preliminära valresultatet innebär att Miljöpartiets väljarstöd är oförändrat i Lessebo.

Partiet ser alltså ut att gå mot sitt sämsta resultat sedan 1985 i kommunen. Miljöpartiets allra bästa val i Lessebo sedan bildandet 1981 var 2010 (5,7 procent).

Miljöpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Hovmantorp Ö, där de fick 3 procent av rösterna. Hovmantorp Ö var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Berg i Växjö kommun (9 procent), och i hela riket Skarpnäck 2 Brotorp i Stockholms kommun (29,4 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Uppsamlingsdistrikt 00 | 11 | 4,70 % | |
Hovmantorp Ö | 34 | 3,02 % | −0,4 ▼ |
Hovmantorp V | 28 | 2,73 % | −0,2 ▼ |
Ekeberga | 15 | 2,45 % | −0,2 ▼ |
Lessebo S | 16 | 2,30 % | +0,3 ▲ |
Ljuder | 9 | 1,70 % | +0,6 ▲ |
Lessebo N | 11 | 1,41 % | −0,3 ▼ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Miljöpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Lessebo
Lessebo kommun hör till Kronobergs läns valkrets, som skickar sex ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 räckte 3,2 procent av rösterna inte till något mandat i riksdagen för Miljöpartiet för valkretsen. I år har partiet fått 3,5 procent av rösterna i valkretsen, en ökning med 0,3 procentenheter sedan sist. Det innebär att Kronobergs läns valkrets inte skickar någon miljöpartist till riksdagen i år heller.
Miljöpartiets väljarstöd i Lessebo placerar kommunen på femte plats bland de åtta kommunerna i valkretsen (tillika Kronobergs län).
Miljöpartiet har fått 5,1 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i samtliga kommuner i valkretsen.