Sverigedemokraterna gör rekordval i Lessebo

Lessebo kommun Val
Riksdagskammaren, fullsatt och med kungafamiljen på plats
Melker Dahlstrand, Sveriges riksdag

Efter den slutliga rösträkningen står det klart att Sverigedemokraterna gör sitt bästa riksdagsval någonsin i Lessebo kommun, med 25,6 procent av rösterna.

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Lessebo färdig. Sverigedemokraterna fick totalt 1 283 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 25,62 procent.

Sverigedemokraterna blev därmed näst störst av riksdagspartierna i Lessebo, efter Socialdemokraterna (precis som i riket som helhet).

Graf: Så röstade Lessebo kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Sverigedemokraterna ökat i Lessebo, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 går Sverigedemokraterna framåt med 3,5 procentenheter. Det är sjätte valet i rad som Sverigedemokraterna vinner väljare i riksdagsvalet i Lessebo.

Graf: Så röstade Lessebo kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Partiet ser alltså ut att gå mot sitt bästa resultat i kommunen, sedan 1998, när Valmyndigheten började särredovisa deras valresultat.

Sverigedemokraternas resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Sverigedemokraterna starkaste valdistrikt i kommunen var Lessebo S, där de fick 34 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Almundsryd i Tingsryds kommun (40,2 procent), och i hela riket Oderljunga i Perstorps kommun (53 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndelFörändring (procentenh.)*
Lessebo S23734,05 %+5,6 
Ljuder18034,03 %+3,6 
Lessebo N19825,32 %+4,6 
Ekeberga15124,67 %+3,7 
Hovmantorp Ö27624,49 %+2,8 
Hovmantorp V20519,96 %+3,9 
Uppsamlingsdistrikt 003615,38 % 

*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Sverigedemokraternas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Lessebo

Lessebo kommun hör till Kronobergs läns valkrets, som skickar sex ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 20,3 procent av rösterna Sverigedemokraterna två mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 23,6 procent av rösterna i valkretsen, en ökning med 3,3 procentenheter sedan sist. Det ger Sverigedemokraterna två mandat den här gången också.

Sverigedemokraternas väljarstöd i Lessebo placerar kommunen på sjätte plats bland de åtta kommunerna i valkretsen (tillika Kronobergs län).
Sverigedemokraterna har fått 20,5 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet i sju av åtta kommuner i valkretsen ligger över riksresultatet, och under i övriga.

KommunResultatFörändring
Markaryd35,78 %+4,3 
Tingsryd32,78 %+5,7 
Uppvidinge31,72 %+5,5 
Alvesta28,40 %+3,3 
Ljungby28,27 %+4,9 
Lessebo25,62 %+3,5 
Älmhult24,49 %+3,2 
Växjö17,86 %+2,5 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.