Kristdemokraterna minskar i Vännäs

Vännäs kommun Val
Riksdagskammaren, fullsatt och med kungafamiljen på plats
Melker Dahlstrand, Sveriges riksdag

Efter den slutliga rösträkningen är det klart att 4,9 procent av rösterna i riksdagsvalet i Vännäs kommun

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Vännäs färdig. Kristdemokraterna fick totalt 273 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 4,88 procent.

Kristdemokraterna blev tredje minst av riksdagspartierna i Vännäs, före endast Miljöpartiet och Liberalerna (precis som i riket som helhet).

Graf: Så röstade Vännäs kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Kristdemokraterna tappat i Vännäs, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Kristdemokraterna med 1,1 procentenheter.

Graf: Så röstade Vännäs kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Kristdemokraternas allra bästa val i Vännäs sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1998 (10,5 procent). Det sämsta valet gjordes 1979 (3 procent). I den historiska jämförelsen har vi inte räknat in 1985, eftersom Kristdemokraterna (då KDS) samverkade med Centerpartiet under en gemensam beteckning det året.

Kristdemokraternas resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Kristdemokraterna starkaste valdistrikt i kommunen var Västra byarna-Älvdala, där de fick 5,5 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Björksele i Lycksele kommun (14,2 procent), och i hela riket Norsborg småhusområde i Botkyrka kommun (28 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndel
Uppsamlingsdistrikt 00246,78 %
Västra byarna-Älvdala595,45 %
Lägret-Nyby575,44 %
Östra byarna474,81 %
Myran-Centrum504,41 %
Vännäsby363,60 %
Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Kristdemokraternas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Vännäs

Vännäs kommun hör till Västerbottens läns valkrets, som skickar åtta ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och eventuellt något utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 räckte 5,2 procent av rösterna inte till något mandat i riksdagen för Kristdemokraterna för valkretsen. I år har partiet fått 4,7 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 0,5 procentenheter sedan sist. Det innebär att Västerbottens läns valkrets inte skickar någon kristdemokrat till riksdagen i år heller.

Kristdemokraternas väljarstöd i Vännäs placerar kommunen på 13:e plats bland de 15 kommunerna i valkretsen (tillika Västerbottens län).
Kristdemokraterna har fått 5,3 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet i nio av 15 kommuner i valkretsen ligger över riksresultatet, och under i övriga.

KommunResultatFörändring
Lycksele10,27 %+0,6 
Bjurholm9,13 %+1,5 
Vilhelmina8,92 %+1,6 
Norsjö8,55 %−0,7 
Storuman7,95 %±0,0 
Sorsele7,07 %+0,2 
Vindeln6,26 %−1,0 
Nordmaling6,12 %+0,2 
Malå5,81 %+0,2 
Åsele5,33 %+0,5 
Dorotea5,12 %+0,2 
Robertsfors5,09 %+0,1 
Vännäs4,88 %−1,1 
Skellefteå4,43 %−0,5 
Umeå3,61 %−0,9 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.