Centerpartiet får rekordlågt väljarstöd i Vännäs

Vännäs kommun Val
Valsedlar
Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Efter den slutliga rösträkningen står det klart att Centerpartiet gör sitt sämsta riksdagsval någonsin i Vännäs kommun, med 9,1 procent av rösterna.

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Vännäs färdig. Centerpartiet fick totalt 509 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 9,10 procent.

Centerpartiet blev därmed fjärde störst av riksdagspartierna i Vännäs, efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna (till skillnad från i riket som helhet, där Centerpartiet är femte störst efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Moderaterna och Vänsterpartiet).

Graf: Så röstade Vännäs kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Centerpartiet tappat i Vännäs, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Centerpartiet med fyra procentenheter.

Graf: Så röstade Vännäs kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Partiet ser alltså att ut att gå mot sitt sämsta val någonsin i kommunen. Centerpartiets allra bästa val i Vännäs sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1976 (31,2 procent). I den historiska jämförelsen har vi inte räknat in 1985, eftersom Kristdemokraterna (då KDS) samverkade med Centerpartiet under en gemensam beteckning det året.

Centerpartiets resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Centerpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Västra byarna-Älvdala, där de fick 13,1 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Nysätra-Ånäset i Robertsfors kommun (20,6 procent), och i hela riket Norrflärke-Solberg i Örnsköldsviks kommun (24,3 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndel
Västra byarna-Älvdala14213,12 %
Östra byarna11912,18 %
Vännäsby979,71 %
Uppsamlingsdistrikt 00318,76 %
Lägret-Nyby656,20 %
Myran-Centrum554,85 %
Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Centerpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Vännäs

Vännäs kommun hör till Västerbottens läns valkrets, som skickar åtta ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och eventuellt något utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 10,1 procent av rösterna Centerpartiet ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 7,8 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 2,3 procentenheter sedan sist. Det ger Centerpartiet ett mandat den här gången också.

Centerpartiets väljarstöd i Vännäs placerar kommunen på femte plats bland de 15 kommunerna i valkretsen (tillika Västerbottens län).
Centerpartiet har fått 6,7 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet i tio av 15 kommuner i valkretsen ligger över riksresultatet, och under i övriga.

KommunResultatFörändring
Robertsfors12,92 %−5,6 
Åsele10,03 %−6,7 
Vindeln9,62 %−5,0 
Nordmaling9,25 %−4,3 
Vännäs9,10 %−4,0 
Bjurholm8,07 %−6,6 
Umeå7,94 %−1,6 
Sorsele7,76 %−4,4 
Dorotea7,62 %−7,3 
Skellefteå7,38 %−1,4 
Vilhelmina6,50 %−7,7 
Storuman6,40 %−4,5 
Norsjö6,11 %−4,7 
Lycksele5,24 %−2,1 
Malå4,37 %−3,6 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.