Efter den slutliga rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att gå mot sitt sämsta riksdagsval sedan 1979 i Laxå kommun, med 4,8 procent av rösterna i riksdagsvalet.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Laxå färdig. Vänsterpartiet fick totalt 173 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 4,76 procent.
Vänsterpartiet blev tredje minst av riksdagspartierna i Laxå, före endast Liberalerna och Miljöpartiet (till skillnad från i riket som helhet, där Vänsterpartiet är fjärde störst, efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna).

Det preliminära valresultatet innebär att Vänsterpartiet tappat i Laxå, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Vänsterpartiet med 2,1 procentenheter.

Partiet ser alltså ut att gå mot sitt sämsta resultat sedan 1979 i kommunen. Vänsterpartiets allra bästa val i Laxå sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1998 (15 procent). Det sämsta valet gjordes 1976 (4 procent).

Vänsterpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Skagershult, där de fick 7,9 procent av rösterna. Skagershult var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Oxhagen i Örebro kommun (20,1 procent), och i hela riket Möllevångstorget S i Malmö kommun (44,6 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Skagershult | 27 | 7,87 % | −2,0 ▼ |
Uppsamlingsdistrikt 00 | 21 | 5,97 % | |
Laxå Centrala | 45 | 5,13 % | −1,9 ▼ |
Laxå-Kanalområdet | 46 | 3,97 % | −2,0 ▼ |
Finnerödja | 34 | 3,77 % | −3,3 ▼ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Vänsterpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Laxå
Laxå kommun hör till Örebro läns valkrets, som skickar nio ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och med all sannolikhet några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 7,6 procent av rösterna Vänsterpartiet ett mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 6,1 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 1,5 procentenheter sedan sist. Det ger Vänsterpartiet ett mandat den här gången också.
Vänsterpartiets väljarstöd i Laxå placerar kommunen på åttonde plats bland de tolv kommunerna i valkretsen (tillika Örebro län).
Vänsterpartiet har fått 6,7 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i alla kommuner utom två
i valkretsen.