Efter den slutliga rösträkningen står det klart att Socialdemokraterna gör sitt sämsta riksdagsval någonsin i Laxå kommun, med 34,5 procent av rösterna.
I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Laxå färdig. Socialdemokraterna fick totalt 1 253 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 34,49 procent.
Socialdemokraterna blev därmed störst av riksdagspartierna i Laxå, precis som i riket som helhet.

Det preliminära valresultatet innebär att Socialdemokraterna tappat i Laxå, tvärtemot i riket som helhet. Jämfört med 2018 backar Socialdemokraterna med en procentenhet. Det är fjärde valet i rad som Socialdemokraterna tappar väljare i riksdagsvalet i Laxå.

Partiet ser alltså att ut att gå mot sitt sämsta val någonsin i kommunen. Socialdemokraternas allra bästa val i Laxå sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1994 (58 procent).

Socialdemokraterna starkaste valdistrikt i kommunen var Laxå Centrala, där de fick 37,7 procent av rösterna. Laxå Centrala var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Solhaga i Örebro kommun (50,5 procent), och i hela riket Tjärna Allé i Borlänge kommun (68 procent).
Distrikt | Röster | Andel | Förändring (procentenh.)* |
---|---|---|---|
Laxå Centrala | 331 | 37,74 % | −3,0 ▼ |
Uppsamlingsdistrikt 00 | 131 | 37,22 % | |
Laxå-Kanalområdet | 414 | 35,72 % | −0,2 ▼ |
Skagershult | 118 | 34,40 % | −1,9 ▼ |
Finnerödja | 259 | 28,71 % | −0,6 ▼ |
*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Socialdemokraternas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Laxå
Laxå kommun hör till Örebro läns valkrets, som skickar nio ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och med all sannolikhet några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 gav 33,1 procent av rösterna Socialdemokraterna tre mandat i riksdagen för valkretsen. I år har partiet fått 33,2 procent av rösterna i valkretsen, en ökning med 0,1 procentenheter sedan sist. Det ger Socialdemokraterna tre mandat den här gången också.
Socialdemokraternas väljarstöd i Laxå placerar kommunen på femte plats bland de tolv kommunerna i valkretsen (tillika Örebro län).
Socialdemokraterna har fått 30,3 procents stöd i hela riket.
Det innebär att partiet i tio av tolv kommuner i
valkretsen ligger över riksresultatet, och under i övriga.