Mellan september och november såldes 52 bostadsrätter i Avesta kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Under september till november såldes det två färre bostadsrätter i Avesta än snittet för det senaste året. Detta trots att bostadsmarknaden under september till november, historiskt sett, varit förhållandevis aktiv.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda bostadsrätterna i Avesta kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 60 affärer vid den här tiden på året.
I hela Dalarna såldes 669 bostadsrätter för i snitt 1,7 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en kännbar prisnedgång i Avesta kommun. Medelpriset på försäljningarna av bostadsrätter i kommunen var 5 procent lägre än för tre månader sedan. I hela Dalarna däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 7 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 76 av landets kommuner, medan de sjunker i 45 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på bostadsrätter i fyra av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Malung-Sälen där priserna steg med 11 procent. I Avesta däremot sjönk priserna med 5 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tio av länets 15 kommuner.
32 villor såldes
Mellan september och november gjordes sammanlagt 32 affärer med villor i Avesta kommun. Det kan jämföras med 28 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda villorna i Avesta kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,8 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 582 villor för i snitt 2,4 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en prisnedgång i Avesta kommun. Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 2 procent lägre än för tre månader sedan. Även i hela Dalarna sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 4 procent.
Priserna på villor sjunker i 98 av landets kommuner, medan de stiger i 83 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på villor i sex av åtta kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Ludvika där priserna sjönk med 16 procent. I Falun och Leksand däremot steg priserna med 1 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sju av länets 15 kommuner.
Sju sålda fritidshus
Mellan september och november gjordes sammanlagt sju affärer med fritidshus i Avesta kommun. Det kan jämföras med fyra vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Avesta kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,2 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 144 fritidshus för i snitt 2,0 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Avesta den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 70 av landets kommuner, medan inga kommuner just nu rapporterar nedgångar (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på fritidshus i sex av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Malung-Sälen och Smedjebacken där priserna steg med 29 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i nio av länets 15 kommuner.
Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | −2 % ▼ | 32 | 1,8 miljoner |
Borlänge | −3 % ▼ | 87 | 2,6 miljoner |
Falun | +1 % ▲ | 114 | 3,9 miljoner |
Gagnef | −5 % ▼ | 31 | 1,4 miljoner |
Hedemora | −11 % ▼ | 29 | 1,6 miljoner |
Leksand | +1 % ▲ | 39 | 3,5 miljoner |
Ludvika | −16 % ▼ | 75 | 1,5 miljoner |
Malung-Sälen | 22 | 1,9 miljoner | |
Mora | −6 % ▼ | 44 | 2,2 miljoner |
Orsa | 16 | 1,6 miljoner | |
Rättvik | 27 | 2,4 miljoner | |
Smedjebacken | 19 | 1,3 miljoner | |
Säter | 24 | 2,7 miljoner | |
Vansbro | 12 | 0,9 miljoner | |
Älvdalen | 11 | 1,8 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | −5 % ▼ | 52 | 0,5 miljoner |
Borlänge | +2 % ▲ | 162 | 1,2 miljoner |
Falun | +4 % ▲ | 130 | 2,0 miljoner |
Gagnef | 4 | 0,7 miljoner | |
Hedemora | 20 | 0,6 miljoner | |
Leksand | 12 | 2,2 miljoner | |
Ludvika | +9 % ▲ | 68 | 0,8 miljoner |
Malung-Sälen | +11 % ▲ | 148 | 3,0 miljoner |
Mora | 27 | 1,4 miljoner | |
Orsa | 8 | 0,7 miljoner | |
Rättvik | 14 | 1,1 miljoner | |
Smedjebacken | 7 | 0,4 miljoner | |
Säter | 6 | 1,0 miljon | |
Vansbro | 0 | ||
Älvdalen | 11 | 3,2 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | 7 | 1,2 miljoner | |
Borlänge | 7 | 0,9 miljoner | |
Falun | +21 % ▲ | 5 | 1,2 miljoner |
Gagnef | 7 | 0,7 miljoner | |
Hedemora | 2 | 1,3 miljoner | |
Leksand | 6 | 1,2 miljoner | |
Ludvika | +21 % ▲ | 6 | 0,9 miljoner |
Malung-Sälen | +29 % ▲ | 47 | 3,3 miljoner |
Mora | +26 % ▲ | 9 | 1,0 miljon |
Orsa | 5 | 1,4 miljoner | |
Rättvik | 5 | 1,0 miljon | |
Smedjebacken | +29 % ▲ | 9 | 1,6 miljoner |
Säter | 1 | 0,9 miljoner | |
Vansbro | 3 | 0,7 miljoner | |
Älvdalen | +28 % ▲ | 25 | 2,1 miljoner |