Lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda på 15 år i Vingåker

Vingåkers kommunArbetslöshet
Arbetsförmedlingens kontor

Vingåkers kommun noterar i september den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan oktober 2010.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Vingåkers kommun med 1,9 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i september på 21,3 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen minskar

Under september månad rapporterade Vingåkers kommun en total arbetslöshet på 7,8 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,3 procentenheter). Även i Södermanlands län sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 307 av 3 936 invånare i åldern 16 till 661 år i Vingåkers kommun var inskrivna som arbetssökande (tio färre än i september i fjol).

Det är åttonde månaden i följd som arbetslösheten i Vingåker är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.

Graf: Arbetslöshet i Vingåkers kommun och Södermanlands län

Vingåker är inte den enda kommunen i Södermanland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser i själva verket just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Flen, där arbetslösheten sjunker med 0,9 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Vingåker hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Södermanlands län och nu växer klyftan (7,8 procent i kommunen, jämfört med 8,1 procent i hela länet). Trosa har den lägsta arbetslösheten i länet (3,7 procent), medan Eskilstuna har den högsta (10,3 procent). För att Vingåker skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Trosa skulle 161 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i september jämfört med året innan (−0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 245 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,5 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (1,9 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 21,3 procent i Vingåker under september månad, motsvarande 129 av 606 personer. Det är 1,9 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−12 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 21:a månaden i följd. Sedan december 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 26,1 till 21,3 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan oktober 2010.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 13,5 procentenheter i Vingåker. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,6 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Vingåkers kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Vingåker om man jämför med andra kommuner i Södermanland. Oxelösund har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet.

Ungdomsarbetslösheten sjunker

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,4 procentenheter). I september var 12,2 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 52 personer). Mäter vi antalet inskrivna har det däremot inte skett någon förändring.

I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Vingåker sjunkit sju månader i följd (ner från 11,0 procent i februari till 12,2 procent nu).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Vingåkers kommun

Medan Vingåker har lägre total arbetslöshet än Södermanland, ligger ungdomsarbetslösheten 0,9 procentenheter högre i Vingåker.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Vingåkers kommun och Södermanlands län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i september
VingåkerSödermanlands länHela landet
Hela arbetskraften7,8 %−0,3 % ▼8,1 %−0,5 % ▼6,4 %−0,5 % ▼
Bland utlandsfödda21,3 %−1,9 % ▼17,6 %−1,8 % ▼13,2 %−1,6 % ▼
Bland ungdomar12,2 %−0,4 % ▼11,3 %+0,1 % ▲7,7 %−0,4 % ▼
Total arbetslöshet i Södermanlands län
KommunArbetslöshet i septemberFörändring (12 mån)
Eskilstuna10,3 %−0,6 % ▼
Flen9,6 %−0,9 % ▼
Gnesta4,5 %−0,2 % ▼
Katrineholm8,1 %−0,5 % ▼
Nyköping7,2 %−0,6 % ▼
Oxelösund7,0 %−0,2 % ▼
Strängnäs5,6 %−0,4 % ▼
Trosa3,7 %−0,1 % ▼
Vingåker7,8 %−0,3 % ▼
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Södermanlands län
KommunArbetslöshet i septemberFörändring (12 mån)
Eskilstuna19,7 %−1,6 % ▼
Flen21,2 %−1,3 % ▼
Gnesta9,3 %−0,7 % ▼
Katrineholm18,9 %−1,8 % ▼
Nyköping17,4 %−2,7 % ▼
Oxelösund12,7 %−1,5 % ▼
Strängnäs11,9 %−2,1 % ▼
Trosa7,9 %+0,4 % ▲
Vingåker21,3 %−1,9 % ▼
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Södermanlands län
KommunArbetslöshet i septemberFörändring (12 mån)
Eskilstuna12,4 %+0,2 % ▲
Flen12,5 %+0,7 % ▲
Gnesta8,5 %+1,3 % ▲
Katrineholm12,0 %+1,0 % ▲
Nyköping10,4 %−1,5 % ▼
Oxelösund16,5 %+3,0 % ▲
Strängnäs8,9 %+0,8 % ▲
Trosa6,9 %+0,6 % ▲
Vingåker12,2 %−0,4 % ▼

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.