Nyköpings kommun noterar i september den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan september 2008.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Nyköpings kommun med 2,7 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i september på 17,4 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker
Under september månad rapporterade Nyköpings kommun en total arbetslöshet på 7,2 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,6 procentenheter). Även i Södermanlands län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 2 006 av 27 861 invånare i åldern 16 till 661 år i Nyköpings kommun var inskrivna som arbetssökande (139 färre än i september i fjol).
Det är nionde månaden i följd som arbetslösheten i Nyköping är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.

Nyköping är inte den enda kommunen i Södermanland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser i själva verket just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Flen, där arbetslösheten sjunker med 0,9 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Nyköping hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Södermanlands län och nu växer klyftan (7,2 procent i kommunen, jämfört med 8,1 procent i hela länet). Trosa har den lägsta arbetslösheten i länet (3,7 procent), medan Eskilstuna har den högsta (10,3 procent). För att Nyköping skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Trosa skulle 975 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i september jämfört med året innan (−0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 245 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,5 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (1,9 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 17,4 procent i Nyköping under september månad, motsvarande 998 av 5 736 personer. Det är 2,7 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−137 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för elfte månaden i följd. Sedan oktober 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 19,9 till 17,4 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan september 2008.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 10,2 procentenheter i Nyköping. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−2,1 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Nyköping om man jämför med andra kommuner i Södermanland. Oxelösund har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Vingåker har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,5 procentenheter). I september var 10,4 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 305 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 43 personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Nyköping sjunkit sju månader i följd (ner från 11,0 procent i februari till 10,4 procent nu).

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Nyköping lägre än i Södermanland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 0,9 procentenheter.

Tabeller
| Nyköping | Södermanlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 7,2 % | −0,6 % ▼ | 8,1 % | −0,5 % ▼ | 6,4 % | −0,5 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 17,4 % | −2,7 % ▼ | 17,6 % | −1,8 % ▼ | 13,2 % | −1,6 % ▼ |
| Bland ungdomar | 10,4 % | −1,5 % ▼ | 11,3 % | +0,1 % ▲ | 7,7 % | −0,4 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 10,3 % | −0,6 % ▼ |
| Flen | 9,6 % | −0,9 % ▼ |
| Gnesta | 4,5 % | −0,2 % ▼ |
| Katrineholm | 8,1 % | −0,5 % ▼ |
| Nyköping | 7,2 % | −0,6 % ▼ |
| Oxelösund | 7,0 % | −0,2 % ▼ |
| Strängnäs | 5,6 % | −0,4 % ▼ |
| Trosa | 3,7 % | −0,1 % ▼ |
| Vingåker | 7,8 % | −0,3 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 19,7 % | −1,6 % ▼ |
| Flen | 21,2 % | −1,3 % ▼ |
| Gnesta | 9,3 % | −0,7 % ▼ |
| Katrineholm | 18,9 % | −1,8 % ▼ |
| Nyköping | 17,4 % | −2,7 % ▼ |
| Oxelösund | 12,7 % | −1,5 % ▼ |
| Strängnäs | 11,9 % | −2,1 % ▼ |
| Trosa | 7,9 % | +0,4 % ▲ |
| Vingåker | 21,3 % | −1,9 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 12,4 % | +0,2 % ▲ |
| Flen | 12,5 % | +0,7 % ▲ |
| Gnesta | 8,5 % | +1,3 % ▲ |
| Katrineholm | 12,0 % | +1,0 % ▲ |
| Nyköping | 10,4 % | −1,5 % ▼ |
| Oxelösund | 16,5 % | +3,0 % ▲ |
| Strängnäs | 8,9 % | +0,8 % ▲ |
| Trosa | 6,9 % | +0,6 % ▲ |
| Vingåker | 12,2 % | −0,4 % ▼ |
