Sedan oktober 2023 har arbetslösheten i Vellinge kommun ökat, men i september vände utvecklingen då andelen arbetslösa sjönk jämfört med året innan.
Under september månad rapporterade Vellinge kommun en total arbetslöshet på 4,1 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,4 procentenheter). Även i Skåne län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 741 av 18 073 invånare i åldern 16 till 661 år i Vellinge kommun var inskrivna som arbetssökande (41 färre än i september i fjol).
Den senaste månadens nedgång innebär ett trendbrott. Under de föregående 34 månaderna var arbetslösheten högre än motsvarande tidpunkt året innan, men nu ser vi alltså en minskning.

Vellinge är inte den enda kommunen i Skåne där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i 30 av 33 kommuner. Störst är minskningen i Bromölla, där arbetslösheten sjunker med 1,7 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Vellinge hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Skåne län och nu växer klyftan (4,1 procent i kommunen, jämfört med 8,2 procent i hela länet). Båstad har den lägsta arbetslösheten i länet (3,8 procent), medan Perstorp har den högsta (12,5 procent). För att Vellinge skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Båstad skulle 54 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i september jämfört med året innan (−0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 245 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,5 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (1,9 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 8,0 procent i Vellinge under september månad, motsvarande 165 av 2 063 personer. Det är 0,5 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−3 om man räknar personer). Den senaste månadens nedgång innebär ett trendbrott. Under de sex föregående månaderna hade arbetslösheten bland utlandsfödda varit högre än motsvarande tidpunkt året innan.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 3,9 procentenheter i Vellinge.

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ungefär densamma i Vellinge som i andra kommuner i Skåne. Burlöv har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Lomma har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,5 procentenheter). I september var 5,9 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 91 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med fyra personer på ett års sikt.
Det är första gången på åtta månader som arbetslösheten bland unga minskar.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Vellinge lägre än i Skåne som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 3,6 procentenheter.

Tabeller
| Vellinge | Skåne län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 4,1 % | −0,4 % ▼ | 8,2 % | −0,7 % ▼ | 6,4 % | −0,5 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 8,0 % | −0,5 % ▼ | 15,9 % | −2,0 % ▼ | 13,2 % | −1,6 % ▼ |
| Bland ungdomar | 5,9 % | −0,5 % ▼ | 9,5 % | −0,4 % ▼ | 7,7 % | −0,4 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Bjuv | 9,5 % | −0,9 % ▼ |
| Bromölla | 8,0 % | −1,7 % ▼ |
| Burlöv | 9,9 % | −0,7 % ▼ |
| Båstad | 3,8 % | −1,2 % ▼ |
| Eslöv | 7,3 % | −0,7 % ▼ |
| Helsingborg | 10,3 % | −0,7 % ▼ |
| Hässleholm | 8,4 % | −0,4 % ▼ |
| Höganäs | 4,9 % | −0,5 % ▼ |
| Hörby | 5,8 % | +0,1 % ▲ |
| Höör | 5,2 % | +0,1 % ▲ |
| Klippan | 6,7 % | −0,9 % ▼ |
| Kristianstad | 8,2 % | −0,9 % ▼ |
| Kävlinge | 5,1 % | −0,4 % ▼ |
| Landskrona | 9,8 % | −1,2 % ▼ |
| Lomma | 3,9 % | −0,2 % ▼ |
| Lund | 6,2 % | −0,1 % ▼ |
| Malmö | 11,0 % | −1,2 % ▼ |
| Osby | 7,6 % | −0,4 % ▼ |
| Perstorp | 12,5 % | −1,1 % ▼ |
| Simrishamn | 5,1 % | −0,1 % ▼ |
| Sjöbo | 5,3 % | −0,1 % ▼ |
| Skurup | 6,1 % | −0,8 % ▼ |
| Staffanstorp | 5,3 % | +0,1 % ▲ |
| Svalöv | 6,4 % | −0,1 % ▼ |
| Svedala | 5,1 % | −0,3 % ▼ |
| Tomelilla | 6,8 % | −0,6 % ▼ |
| Trelleborg | 7,6 % | −0,2 % ▼ |
| Vellinge | 4,1 % | −0,4 % ▼ |
| Ystad | 4,9 % | −0,4 % ▼ |
| Ängelholm | 4,8 % | −0,3 % ▼ |
| Åstorp | 10,0 % | −0,7 % ▼ |
| Örkelljunga | 5,9 % | −0,6 % ▼ |
| Östra Göinge | 8,8 % | −0,7 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Bjuv | 16,2 % | −1,6 % ▼ |
| Bromölla | 16,2 % | −5,7 % ▼ |
| Burlöv | 14,1 % | −0,8 % ▼ |
| Båstad | 7,4 % | −2,3 % ▼ |
| Eslöv | 14,3 % | −1,9 % ▼ |
| Helsingborg | 18,8 % | −2,4 % ▼ |
| Hässleholm | 17,8 % | −2,0 % ▼ |
| Höganäs | 10,2 % | −1,9 % ▼ |
| Hörby | 11,8 % | −1,3 % ▼ |
| Höör | 9,5 % | −2,0 % ▼ |
| Klippan | 10,9 % | −2,1 % ▼ |
| Kristianstad | 18,9 % | −3,1 % ▼ |
| Kävlinge | 13,0 % | −1,6 % ▼ |
| Landskrona | 16,4 % | −2,6 % ▼ |
| Lomma | 11,0 % | −0,4 % ▼ |
| Lund | 12,7 % | −0,2 % ▼ |
| Malmö | 17,1 % | −2,5 % ▼ |
| Osby | 17,1 % | −1,0 % ▼ |
| Perstorp | 24,7 % | −3,7 % ▼ |
| Simrishamn | 10,0 % | −0,3 % ▼ |
| Sjöbo | 9,1 % | −1,6 % ▼ |
| Skurup | 12,4 % | −1,2 % ▼ |
| Staffanstorp | 9,3 % | −1,4 % ▼ |
| Svalöv | 11,3 % | −0,2 % ▼ |
| Svedala | 10,2 % | −2,1 % ▼ |
| Tomelilla | 16,5 % | −1,2 % ▼ |
| Trelleborg | 14,8 % | −0,6 % ▼ |
| Vellinge | 8,0 % | −0,5 % ▼ |
| Ystad | 10,9 % | −2,4 % ▼ |
| Ängelholm | 9,7 % | −2,0 % ▼ |
| Åstorp | 16,1 % | −2,7 % ▼ |
| Örkelljunga | 11,3 % | −1,3 % ▼ |
| Östra Göinge | 20,6 % | −3,2 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Bjuv | 14,7 % | +1,0 % ▲ |
| Bromölla | 13,2 % | −0,9 % ▼ |
| Burlöv | 10,4 % | −1,0 % ▼ |
| Båstad | 4,6 % | −1,3 % ▼ |
| Eslöv | 10,0 % | −0,5 % ▼ |
| Helsingborg | 11,1 % | +0,1 % ▲ |
| Hässleholm | 12,7 % | −0,4 % ▼ |
| Höganäs | 7,3 % | −1,1 % ▼ |
| Hörby | 8,6 % | +0,1 % ▲ |
| Höör | 9,0 % | −0,1 % ▼ |
| Klippan | 10,3 % | +0,4 % ▲ |
| Kristianstad | 10,6 % | −1,1 % ▼ |
| Kävlinge | 8,9 % | −0,3 % ▼ |
| Landskrona | 11,6 % | +0,3 % ▲ |
| Lomma | 6,7 % | −0,2 % ▼ |
| Lund | 4,9 % | −0,1 % ▼ |
| Malmö | 10,5 % | −1,1 % ▼ |
| Osby | 13,2 % | +2,3 % ▲ |
| Perstorp | 13,5 % | −1,0 % ▼ |
| Simrishamn | 5,9 % | −1,0 % ▼ |
| Sjöbo | 10,7 % | +1,1 % ▲ |
| Skurup | 7,9 % | −1,8 % ▼ |
| Staffanstorp | 10,8 % | +3,4 % ▲ |
| Svalöv | 9,4 % | +0,1 % ▲ |
| Svedala | 9,2 % | −0,6 % ▼ |
| Tomelilla | 10,5 % | −0,2 % ▼ |
| Trelleborg | 9,1 % | +0,3 % ▲ |
| Vellinge | 5,9 % | −0,5 % ▼ |
| Ystad | 6,6 % | −0,9 % ▼ |
| Ängelholm | 6,5 % | −1,7 % ▼ |
| Åstorp | 13,5 % | −1,3 % ▼ |
| Örkelljunga | 9,1 % | −1,2 % ▼ |
| Östra Göinge | 16,2 % | +2,4 % ▲ |
