Fyra av åtta kommuner i Jämtlands län såg en minskande ungdomsarbetslöshet i september. Åre var en av de kommuner i länet där nedgången var störst.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i ungdomsarbetslöshet i Åre kommun med 2,0 procentenheter. Arbetslösheten bland personer i åldern 18–24 år låg i september på 2,4 procent.
Läs mer om ungdomsarbetslösheten längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker
Under september månad rapporterade Åre kommun en total arbetslöshet på 3,5 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,3 procentenheter). Även i Jämtlands län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 242 av 6 914 invånare i åldern 16 till 661 år i Åre kommun var inskrivna som arbetssökande (18 färre än i september i fjol).

Åre är inte den enda kommunen i Jämtland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i sju av åtta kommuner. Störst är minskningen i Berg, där arbetslösheten sjunker med 1,3 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Åre hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Jämtlands län och nu växer klyftan (3,5 procent i kommunen, jämfört med 4,1 procent i hela länet). Krokom har den lägsta arbetslösheten i länet (2,5 procent), medan Strömsund har den högsta (5,7 procent). För att Åre skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Krokom skulle 69 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i september jämfört med året innan (−0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 245 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,5 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (1,9 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 9,5 procent i Åre under september månad, motsvarande 85 av 895 personer. Det är 0,3 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−1 om man räknar personer).
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 6,0 procentenheter i Åre. Det är ungefär samma skillnad som för ett år sedan.

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Åre om man jämför med andra kommuner i Jämtland. Berg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Krokom har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2 procentenheter). I september var 2,4 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 15 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med tolv personer på ett års sikt.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Åre lägre än i Jämtland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 3,8 procentenheter.
Efter den senaste månadens nedgång har Åre nu den näst lägsta ungdomsarbetslösheten i landet. Kiruna har den allra lägsta (2,1 procent).

Tabeller
| Åre | Jämtlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 3,5 % | −0,3 % ▼ | 4,1 % | −0,4 % ▼ | 6,4 % | −0,5 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 9,5 % | −0,3 % ▼ | 10,0 % | −2,1 % ▼ | 13,2 % | −1,6 % ▼ |
| Bland ungdomar | 2,4 % | −2,0 % ▼ | 6,2 % | −0,5 % ▼ | 7,7 % | −0,4 % ▼ |
