Ökat tryck på bostadsmarknaden – fler visningar i Halmstad

Halmstads kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Halmstads kommun under det tredje kvartalet. Antalet besökare per visning var däremot oförändrat.

Under det tredje kvartalet gick 2 224 personer fördelat på 475 bostadsvisningar i Halmstads kommun, att jämföra med 1 950 personer på 410 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 4,7 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Halmstad med 16 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Halmstadstrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Harplinge ut med störst besöksintresse. Åtta visningar lockade 94 besökare under kvartalet, motsvarande 11,8 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Halmstadstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Norra Utmarken36,0–136
Sennan13,06,1113
Harplinge11,86,1894
Bäckagård10,05,8770
Eldsberga9,0–19
Villshärad9,0–763
Kvibille8,61,0543
Alet7,817,3539
Rotorp7,16,3964
Albinsro7,06,0214
Frennarp6,312,01276
Snöstorp6,17,71379
Söndrum6,05,444264
Haverdal5,92,81377
Simlångsdalen5,8–529
Steninge5,23,8947
Gullbrandstorp5,011,0840
Gustavsfält5,010,0420
Östra Stranden4,94,21574
Åled4,62,5941
Getinge4,54,3418
Oskarström4,55,21045
Furet4,311,5626
Vallås4,33,630129
Halmstad4,24,33061 282
Trönninge4,14,0833
Årnarp4,0–312
Fyllinge3,52,11449
Frösakull3,24,82684
Nissastrand3,23,12374
Stenhuggeriet3,15,3722
Pålsbo3,0–39
Kärleken2,7–38
Nyatorp2,54,32871
Skedala2,5–25
Knebildstorp2,01,036
Halmstad Centrum1,82,02851
Östergård1,31,545
Tylösand1,03,344

I Hallands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 6 363 till 7 485 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med sju procent.

Området Hammerö i Kungsbacka kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 9,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Halland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1HammeröKungsbacka9,68,014135
2Åsa VassbäckKungsbacka7,810,31294
3TvååkerVarberg7,65,018137
4OnsalaKungsbacka7,36,956408
5HålabäckKungsbacka7,24,923165
6Vallda SandöKungsbacka6,63,017112
7FjäråsKungsbacka6,53,018117
8FrennarpHalmstad6,312,01276
9SnöstorpHalmstad6,17,71379
10SöndrumHalmstad6,05,444264
Bostadsvisningar i Halland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Varberg6,11 628267
Kungsbacka5,71 884331
Laholm5,5562103
Halmstad4,72 224475
Falkenberg3,71 011272
Hylte3,317653

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.