Antalet visningar av bostäder ökade i Kungsbacka kommun under det tredje kvartalet. Antalet besökare per visning var däremot oförändrat.
Under det tredje kvartalet gick 1 884 personer fördelat på 331 bostadsvisningar i Kungsbacka kommun, att jämföra med 1 618 personer på 277 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 5,7 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.
Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Kungsbacka med 19 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Kungsbackatrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Varla ut med störst besöksintresse. Åtta visningar lockade 92 besökare under kvartalet, motsvarande 11,5 besökare per visning.
| Område | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|
| Varla | 11,5 | 15,0 | 8 | 92 |
| Röde Holme | 11,0 | – | 1 | 11 |
| Särö | 10,8 | 8,4 | 8 | 86 |
| Hammerö | 9,6 | 8,0 | 14 | 135 |
| Gräppås | 9,5 | – | 2 | 19 |
| Hanhals | 8,0 | 4,9 | 3 | 24 |
| Åsa Vassbäck | 7,8 | 10,3 | 12 | 94 |
| Onsala | 7,3 | 6,9 | 56 | 408 |
| Hålabäck | 7,2 | 4,9 | 23 | 165 |
| Vallda Sandö | 6,6 | 3,0 | 17 | 112 |
| Fjärås | 6,5 | 3,0 | 18 | 117 |
| Presse | 6,5 | 6,7 | 2 | 13 |
| Vässingsö | 6,0 | – | 4 | 24 |
| Halla | 5,8 | 4,3 | 5 | 29 |
| Vallda Lerkil | 5,8 | 6,0 | 5 | 29 |
| Åsa | 5,8 | 8,0 | 38 | 220 |
| Billdal | 5,3 | 3,1 | 20 | 106 |
| Kullavik | 5,0 | 3,9 | 23 | 116 |
| Tölö | 4,8 | 4,6 | 11 | 53 |
| Hede | 4,3 | 4,6 | 10 | 43 |
| Anneberg | 4,3 | 12,5 | 7 | 30 |
| Fors | 4,3 | 6,3 | 4 | 17 |
| Särön | 4,0 | 5,0 | 1 | 4 |
| Tingberget | 4,0 | 2,0 | 3 | 12 |
| Frillesås | 3,8 | 7,5 | 18 | 69 |
| Västra Villastaden | 3,8 | 13,7 | 8 | 30 |
| Söderstaden | 3,7 | – | 3 | 11 |
| Gårdskulla | 3,4 | 1,6 | 5 | 17 |
| Kolla | 3,0 | 2,3 | 20 | 59 |
| Kolla Parkstad | 2,9 | 2,1 | 19 | 56 |
| Kungsbacka Centrum | 2,9 | 2,2 | 8 | 23 |
| Björkris | 2,8 | 2,1 | 26 | 73 |
| Askim | 2,0 | – | 1 | 2 |
| Göteborg - Västra | 2,0 | – | 1 | 2 |
| Hjälm | 2,0 | – | 2 | 4 |
I Hallands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 6 363 till 7 485 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med sju procent.
Området Hammerö i Kungsbacka kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 9,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hammerö | Kungsbacka | 9,6 | 8,0 | 14 | 135 |
| 2 | Åsa Vassbäck | Kungsbacka | 7,8 | 10,3 | 12 | 94 |
| 3 | Tvååker | Varberg | 7,6 | 5,0 | 18 | 137 |
| 4 | Onsala | Kungsbacka | 7,3 | 6,9 | 56 | 408 |
| 5 | Hålabäck | Kungsbacka | 7,2 | 4,9 | 23 | 165 |
| 6 | Vallda Sandö | Kungsbacka | 6,6 | 3,0 | 17 | 112 |
| 7 | Fjärås | Kungsbacka | 6,5 | 3,0 | 18 | 117 |
| 8 | Frennarp | Halmstad | 6,3 | 12,0 | 12 | 76 |
| 9 | Snöstorp | Halmstad | 6,1 | 7,7 | 13 | 79 |
| 10 | Söndrum | Halmstad | 6,0 | 5,4 | 44 | 264 |
| Kommun | Besökare per visning | Besökare | Visningar |
|---|---|---|---|
| Varberg | 6,1 | 1 628 | 267 |
| Kungsbacka | 5,7 | 1 884 | 331 |
| Laholm | 5,5 | 562 | 103 |
| Halmstad | 4,7 | 2 224 | 475 |
| Falkenberg | 3,7 | 1 011 | 272 |
| Hylte | 3,3 | 176 | 53 |


