Ökat tryck på bostadsmarknaden – fler visningar i Kungsbacka

Kungsbacka kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Kungsbacka kommun under det tredje kvartalet. Antalet besökare per visning var däremot oförändrat.

Under det tredje kvartalet gick 1 884 personer fördelat på 331 bostadsvisningar i Kungsbacka kommun, att jämföra med 1 618 personer på 277 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 5,7 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Kungsbacka med 19 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Kungsbackatrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Varla ut med störst besöksintresse. Åtta visningar lockade 92 besökare under kvartalet, motsvarande 11,5 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Kungsbackatrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Varla11,515,0892
Röde Holme11,0–111
Särö10,88,4886
Hammerö9,68,014135
Gräppås9,5–219
Hanhals8,04,9324
Åsa Vassbäck7,810,31294
Onsala7,36,956408
Hålabäck7,24,923165
Vallda Sandö6,63,017112
Fjärås6,53,018117
Presse6,56,7213
Vässingsö6,0–424
Halla5,84,3529
Vallda Lerkil5,86,0529
Åsa5,88,038220
Billdal5,33,120106
Kullavik5,03,923116
Tölö4,84,61153
Hede4,34,61043
Anneberg4,312,5730
Fors4,36,3417
Särön4,05,014
Tingberget4,02,0312
Frillesås3,87,51869
Västra Villastaden3,813,7830
Söderstaden3,7–311
Gårdskulla3,41,6517
Kolla3,02,32059
Kolla Parkstad2,92,11956
Kungsbacka Centrum2,92,2823
Björkris2,82,12673
Askim2,0–12
Göteborg - Västra2,0–12
Hjälm2,0–24

I Hallands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 6 363 till 7 485 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar en ökning av antalet besökare per visning med sju procent.

Området Hammerö i Kungsbacka kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 9,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Halland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1HammeröKungsbacka9,68,014135
2Åsa VassbäckKungsbacka7,810,31294
3TvååkerVarberg7,65,018137
4OnsalaKungsbacka7,36,956408
5HålabäckKungsbacka7,24,923165
6Vallda SandöKungsbacka6,63,017112
7FjäråsKungsbacka6,53,018117
8FrennarpHalmstad6,312,01276
9SnöstorpHalmstad6,17,71379
10SöndrumHalmstad6,05,444264
Bostadsvisningar i Halland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Varberg6,11 628267
Kungsbacka5,71 884331
Laholm5,5562103
Halmstad4,72 224475
Falkenberg3,71 011272
Hylte3,317653

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.