Antalet visningar av bostäder ökade i Jämtlands län under det tredje kvartalet. Antalet besökare per visning var däremot oförändrat.
Under det tredje kvartalet gick 2 753 personer fördelat på 782 bostadsvisningar i Jämtlands län, att jämföra med 2 340 personer på 700 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 3,5 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.
Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Jämtland med tolv procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Jämtlands län. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Östra Odensala i Östersunds kommun ut med störst besöksintresse. Åtta visningar lockade 87 besökare under kvartalet, motsvarande 10,9 besökare per visning.
| Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|---|
| Sångbäcken | Berg | 12,0 | 4,5 | 1 | 12 |
| Östra Odensala | Östersund | 10,9 | 7,8 | 8 | 87 |
| Odensala | Östersund | 6,8 | 4,9 | 36 | 245 |
| Sångbäcksvallen | Berg | 6,5 | 3,6 | 2 | 13 |
| Ytterån | Krokom | 6,5 | – | 2 | 13 |
| Fåker | Östersund | 6,0 | – | 1 | 6 |
| Valla | Östersund | 5,7 | 4,3 | 6 | 34 |
| Vemhån | Härjedalen | 5,5 | – | 2 | 11 |
| Brittsbo | Östersund | 5,3 | 1,0 | 6 | 32 |
| Dvärsätt | Krokom | 5,0 | – | 1 | 5 |
| Körfältet | Östersund | 5,0 | 2,5 | 7 | 35 |
| Ottsjö | Åre | 5,0 | 6,0 | 7 | 35 |
| Pilgrimstad | Bräcke | 5,0 | 3,0 | 1 | 5 |
| Nedre Torvalla | Östersund | 4,5 | 3,7 | 16 | 72 |
| Torvalla | Östersund | 4,5 | 3,1 | 20 | 89 |
| Frösön | Östersund | 4,1 | 3,4 | 54 | 223 |
| Ripfjället | Härjedalen | 4,0 | – | 1 | 4 |
| Sveg | Härjedalen | 4,0 | – | 1 | 4 |
| Tandsbyn | Östersund | 4,0 | 4,0 | 1 | 4 |
| Brunflo | Östersund | 3,8 | 6,2 | 29 | 110 |
| Tegefjäll | Åre | 3,6 | 2,3 | 24 | 87 |
| Offerdal | Krokom | 3,5 | 1,0 | 11 | 39 |
| Oviken | Berg | 3,5 | 4,0 | 4 | 14 |
| Marielund | Östersund | 3,4 | 3,4 | 63 | 216 |
| Lugnvik | Östersund | 3,4 | 2,2 | 29 | 98 |
| Blomängen | Östersund | 3,4 | 3,4 | 19 | 64 |
| Tegelplan | Östersund | 3,4 | 4,1 | 19 | 64 |
| Östersund Centrum | Östersund | 3,2 | 3,0 | 34 | 110 |
| Annersia | Östersund | 3,1 | 3,2 | 10 | 31 |
| Klövsjö | Berg | 3,1 | 2,8 | 16 | 49 |
| Lit | Östersund | 3,0 | 5,6 | 1 | 3 |
| Svenstavik | Berg | 3,0 | – | 2 | 6 |
| Storhogna | Berg | 2,7 | – | 7 | 19 |
| Karlslund | Östersund | 2,7 | 3,6 | 13 | 35 |
| Odenslund | Östersund | 2,6 | 2,4 | 8 | 21 |
| Tänndalen | Härjedalen | 2,6 | 1,5 | 8 | 21 |
| Vemdalen | Berg | 2,6 | – | 8 | 21 |
| Rödön | Krokom | 2,6 | 4,3 | 7 | 18 |
| Gräftåvallen | Berg | 2,5 | 1,7 | 2 | 5 |
| Handöl | Åre | 2,5 | 4,0 | 4 | 10 |
| Järpen | Åre | 2,4 | 3,9 | 5 | 12 |
| Björnen | Åre | 2,3 | 2,2 | 21 | 48 |
| Storlien | Åre | 2,2 | 2,5 | 17 | 38 |
| Sadeln | Åre | 2,2 | 2,4 | 6 | 13 |
| Duved | Åre | 2,0 | 2,8 | 20 | 40 |
| Hallen | Åre | 2,0 | – | 1 | 2 |
| Stugun | Ragunda | 2,0 | – | 3 | 6 |
| Undersåker | Åre | 2,0 | 2,6 | 3 | 6 |
| Vemdalen | Härjedalen | 2,0 | 2,0 | 49 | 96 |
| Björnrike | Härjedalen | 1,9 | 1,7 | 12 | 23 |
| Vemdalsskalet | Härjedalen | 1,8 | 2,0 | 32 | 59 |
| Centralt | Åre | 1,7 | 3,0 | 7 | 12 |
| Bruksvallarna | Härjedalen | 1,6 | 3,3 | 5 | 8 |
| Bratteggen | Åre | 1,5 | 2,0 | 2 | 3 |
| Enafors | Åre | 1,5 | 2,4 | 2 | 3 |
| Klövsjö Skidområde | Berg | 1,5 | 1,5 | 2 | 3 |
| Ånn | Åre | 1,5 | 4,7 | 2 | 3 |
| Funäsdalen | Härjedalen | 1,4 | 1,8 | 16 | 23 |
| Funäsdalen Tännäs | Härjedalen | 1,4 | 1,8 | 16 | 23 |
| Lofsdalen | Härjedalen | 1,4 | 2,5 | 5 | 7 |
| Nälden | Krokom | 1,4 | 5,5 | 5 | 7 |
| Gällö | Bräcke | 1,0 | – | 1 | 1 |
| Huså | Åre | 1,0 | 2,0 | 1 | 1 |
| Lofsdalen Uppvallen | Härjedalen | 1,0 | 1,0 | 1 | 1 |
| Mörsil | Åre | 1,0 | 4,0 | 1 | 1 |
| Ramundberget | Härjedalen | 1,0 | 1,0 | 2 | 2 |
| Rätan | Berg | 1,0 | 4,0 | 1 | 1 |
| Åkersjön | Krokom | 1,0 | – | 1 | 1 |
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
I Jämtlands län är utvecklingen tydligt svagare än i Sverige som helhet.
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Odensala | Östersund | 6,8 | 4,9 | 36 | 245 |
| 2 | Nedre Torvalla | Östersund | 4,5 | 3,7 | 16 | 72 |
| 3 | Torvalla | Östersund | 4,5 | 3,1 | 20 | 89 |
| 4 | Frösön | Östersund | 4,1 | 3,4 | 54 | 223 |
| 5 | Brunflo | Östersund | 3,8 | 6,2 | 29 | 110 |
| 6 | Tegefjäll | Åre | 3,6 | 2,3 | 24 | 87 |
| 7 | Offerdal | Krokom | 3,5 | 1,0 | 11 | 39 |
| 8 | Marielund | Östersund | 3,4 | 3,4 | 63 | 216 |
| 9 | Lugnvik | Östersund | 3,4 | 2,2 | 29 | 98 |
| 10 | Blomängen | Östersund | 3,4 | 3,4 | 19 | 64 |


