Ökat tryck på bostadsmarknaden i Krokom

Krokoms kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Krokoms kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 345 personer fördelat på 82 bostadsvisningar i Krokoms kommun, att jämföra med 197 personer på 58 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 4,2 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 3,4. Antalet besökare per visning har ökat med 24 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Krokom med 41 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Krokomtrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Offerdal ut med störst besöksintresse. Elva visningar lockade 39 besökare under kvartalet, motsvarande 3,5 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Krokomtrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Ytterån6,5–213
Dvärsätt5,0–15
Offerdal3,51,01139
Rödön2,64,3718
Nälden1,45,557
Åkersjön1,0–11

I Jämtlands län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 2 340 till 2 753 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar 3,5 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Området Odensala i Östersunds kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 6,8 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Jämtland under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1OdensalaÖstersund6,84,936245
2Nedre TorvallaÖstersund4,53,71672
3TorvallaÖstersund4,53,12089
4FrösönÖstersund4,13,454223
5BrunfloÖstersund3,86,229110
6TegefjällÅre3,62,32487
7OfferdalKrokom3,51,01139
8MarielundÖstersund3,43,463216
9LugnvikÖstersund3,42,22998
10BlomängenÖstersund3,43,41964
Bostadsvisningar i Jämtland, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Strömsund4,54911
Krokom4,234582
Östersund4,21 536366
Berg3,410832
Ragunda2,9269
Åre2,5417165
Härjedalen2,3249106
Bräcke2,12311

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.