Antalet visningar av bostäder ökade i Uppsala län under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.
Under det tredje kvartalet gick 8 010 personer fördelat på 1 676 bostadsvisningar i Uppsala län, att jämföra med 5 766 personer på 1 416 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 4,8 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,1. Antalet besökare per visning har ökat med 17 procent.
Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Uppsala län med 18 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Uppsala län. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Österunda i Enköpings kommun ut med störst besöksintresse. Fem visningar lockade 83 besökare under kvartalet, motsvarande 16,6 besökare per visning.
| Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|---|
| Berthåga | Uppsala | 17,0 | 4,0 | 1 | 17 |
| Gräsö | Östhammar | 17,0 | 1,0 | 1 | 17 |
| Österunda | Enköping | 16,6 | 2,0 | 5 | 83 |
| Nåntuna | Uppsala | 15,9 | 13,4 | 7 | 111 |
| Vilan | Uppsala | 15,9 | 13,4 | 7 | 111 |
| Norby | Uppsala | 14,8 | 6,8 | 12 | 177 |
| Tobo | Tierp | 14,5 | – | 4 | 58 |
| Ekeby | Uppsala | 12,8 | 2,2 | 6 | 77 |
| Flogsta / Ekeby | Uppsala | 12,8 | 2,0 | 6 | 77 |
| Valsätra | Uppsala | 11,6 | 5,4 | 15 | 174 |
| Eriksberg | Uppsala | 10,2 | 4,0 | 21 | 215 |
| Korsängen | Enköping | 9,8 | 3,5 | 4 | 39 |
| Sunnersta | Uppsala | 9,6 | 16,8 | 12 | 115 |
| Månkarbo | Tierp | 9,5 | 1,0 | 2 | 19 |
| Rasbokil | Uppsala | 8,7 | – | 3 | 26 |
| Ulleråker | Uppsala | 8,5 | 6,6 | 10 | 85 |
| Storvreta | Uppsala | 8,2 | 4,0 | 12 | 98 |
| Krägga | Håbo | 8,0 | 2,0 | 1 | 8 |
| Almunge | Uppsala | 7,8 | 2,3 | 10 | 78 |
| Årsta | Uppsala | 7,7 | 7,2 | 18 | 139 |
| Herrhagen | Uppsala | 7,1 | 1,8 | 9 | 64 |
| Knivsta Centrum | Knivsta | 7,0 | 4,0 | 4 | 28 |
| Hummelsta | Enköping | 6,5 | – | 4 | 26 |
| Industristaden | Uppsala | 6,4 | 4,4 | 63 | 404 |
| Stenhagen | Uppsala | 6,3 | 2,1 | 12 | 75 |
| Kungsängen | Uppsala | 6,1 | 4,4 | 69 | 422 |
| Jumkil | Uppsala | 6,0 | – | 1 | 6 |
| Gamla Uppsala | Uppsala | 6,0 | 3,3 | 35 | 209 |
| Nyby | Uppsala | 6,0 | 3,3 | 35 | 209 |
| Skutskär | Älvkarleby | 5,8 | 3,4 | 20 | 115 |
| Vårdsätra | Uppsala | 5,4 | 5,9 | 12 | 65 |
| Fålhagen | Uppsala | 5,3 | 3,6 | 118 | 631 |
| Södra Gottsunda | Uppsala | 5,3 | 5,9 | 10 | 53 |
| Vänge | Uppsala | 5,2 | 6,0 | 5 | 26 |
| Rickomberga | Uppsala | 5,0 | 4,5 | 10 | 50 |
| Kungsgärdet | Uppsala | 4,9 | 5,8 | 22 | 107 |
| Uppsala Centrum | Uppsala | 4,8 | 4,3 | 132 | 636 |
| Lindbacken | Uppsala | 4,8 | 2,3 | 20 | 96 |
| Luthagen | Uppsala | 4,7 | 4,2 | 134 | 634 |
| Norra Luthagen | Uppsala | 4,6 | 4,1 | 147 | 681 |
| Alunda | Östhammar | 4,6 | 4,7 | 7 | 32 |
| Dalby | Uppsala | 4,5 | 2,0 | 6 | 27 |
| Övre Slotts | Uppsala | 4,5 | 8,5 | 4 | 18 |
| Kapellgärdet | Uppsala | 4,4 | 3,7 | 45 | 198 |
| Gottsunda | Uppsala | 4,4 | 4,0 | 14 | 61 |
| Bergsbrunna | Uppsala | 4,2 | 5,3 | 35 | 148 |
| Sävja | Uppsala | 4,2 | 5,3 | 35 | 148 |
| Svartbäcken | Uppsala | 4,2 | 3,7 | 39 | 164 |
| Skokloster | Håbo | 4,2 | 1,9 | 5 | 21 |
| Järlåsa | Uppsala | 4,1 | 6,8 | 7 | 29 |
| Funbo | Uppsala | 4,1 | 7,9 | 12 | 49 |
| Kåbo | Uppsala | 4,0 | 4,4 | 58 | 234 |
| Hagviken | Håbo | 4,0 | 2,3 | 1 | 4 |
| Uppsala Näs | Uppsala | 4,0 | 3,0 | 3 | 12 |
| Östervåla | Heby | 4,0 | – | 1 | 4 |
| Kvarngärdet | Uppsala | 4,0 | 3,7 | 94 | 375 |
| Stabby | Uppsala | 4,0 | 3,4 | 28 | 111 |
| Främre Luthagen | Uppsala | 3,9 | 5,8 | 39 | 152 |
| Höganäs | Uppsala | 3,8 | 2,7 | 65 | 247 |
| Främre Svartbäcken | Uppsala | 3,8 | 3,7 | 4 | 15 |
| Skörby | Håbo | 3,8 | 2,2 | 4 | 15 |
| Slottskogen | Håbo | 3,8 | 1,3 | 4 | 15 |
| Börjetull | Uppsala | 3,7 | 2,9 | 25 | 93 |
| Librobäck | Uppsala | 3,7 | 2,9 | 25 | 93 |
| Munksundet | Enköping | 3,7 | 6,7 | 9 | 33 |
| Malma Backe | Uppsala | 3,6 | 6,0 | 5 | 18 |
| Alsike | Knivsta | 3,6 | 4,8 | 7 | 25 |
| Gröngarn | Enköping | 3,5 | 2,5 | 6 | 21 |
| Skyttorp | Uppsala | 3,3 | 1,0 | 3 | 10 |
| Tuna Backar | Uppsala | 3,3 | 5,3 | 16 | 53 |
| Sommarro | Uppsala | 3,3 | 3,6 | 7 | 23 |
| Heidenstam | Uppsala | 3,1 | 5,7 | 10 | 31 |
| Gränby | Uppsala | 3,1 | 2,0 | 50 | 154 |
| Gränby Sala-Backe | Uppsala | 3,1 | 3,2 | 135 | 415 |
| Sala Backe | Uppsala | 3,1 | 3,6 | 85 | 261 |
| Gimo | Östhammar | 3,0 | – | 1 | 3 |
| Kapellgärdsallén | Uppsala | 3,0 | 6,5 | 1 | 3 |
| Märsön | Enköping | 3,0 | 1,5 | 11 | 33 |
| Rosendal | Uppsala | 3,0 | 4,4 | 14 | 42 |
| Torsvi | Enköping | 3,0 | – | 3 | 9 |
| Vendel | Tierp | 3,0 | 3,2 | 2 | 6 |
| Örbyhus | Tierp | 2,9 | 2,6 | 10 | 29 |
| Ultuna | Uppsala | 2,8 | 3,3 | 12 | 33 |
| Löten | Uppsala | 2,7 | 3,7 | 25 | 67 |
| Fjärdhundra | Enköping | 2,5 | 7,0 | 2 | 5 |
| Slavsta | Uppsala | 2,5 | 6,2 | 2 | 5 |
| Bålsta Krägga | Håbo | 2,4 | 2,4 | 25 | 60 |
| Grillby | Enköping | 2,4 | 1,0 | 10 | 24 |
| Enköping Centrum | Enköping | 2,4 | 2,1 | 18 | 43 |
| Gunsta | Uppsala | 2,1 | 3,5 | 7 | 15 |
| Fyrislund | Uppsala | 2,0 | – | 1 | 2 |
| Ramsta | Uppsala | 2,0 | – | 3 | 6 |
| Ramstalund | Uppsala | 2,0 | – | 3 | 6 |
| Stavby | Uppsala | 2,0 | 1,0 | 3 | 6 |
| Söderby | Uppsala | 2,0 | – | 3 | 6 |
| Vattholma | Uppsala | 2,0 | 2,0 | 3 | 6 |
| Viby Äng | Håbo | 2,0 | 1,7 | 1 | 2 |
| Öregrund | Östhammar | 2,0 | 2,0 | 10 | 20 |
| Bredsand | Enköping | 1,9 | 1,5 | 22 | 42 |
| Hållnäs | Tierp | 1,9 | 1,5 | 8 | 15 |
| Fanna | Enköping | 1,8 | 1,6 | 22 | 39 |
| Gånsta | Enköping | 1,7 | 2,2 | 19 | 33 |
| Fullerö | Uppsala | 1,5 | 2,6 | 4 | 6 |
| Ärentuna | Uppsala | 1,5 | 2,0 | 6 | 9 |
| Burvik | Uppsala | 1,3 | 3,0 | 3 | 4 |
| Ling | Uppsala | 1,3 | 2,2 | 3 | 4 |
| Alunda | Uppsala | 1,0 | – | 1 | 1 |
| Harg | Östhammar | 1,0 | 1,0 | 1 | 1 |
| Morgongåva | Heby | 1,0 | – | 2 | 2 |
| Sandika Övre | Östhammar | 1,0 | 1,0 | 1 | 1 |
| Söderfors | Tierp | 1,0 | 2,3 | 2 | 2 |
| Torstuna | Enköping | 1,0 | – | 1 | 1 |
| Österbybruk | Östhammar | 1,0 | 2,0 | 1 | 1 |
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Utvecklingen i Uppsala län liknar den i Sverige som helhet.
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Norby | Uppsala | 14,8 | 6,8 | 12 | 177 |
| 2 | Valsätra | Uppsala | 11,6 | 5,4 | 15 | 174 |
| 3 | Eriksberg | Uppsala | 10,2 | 4,0 | 21 | 215 |
| 4 | Sunnersta | Uppsala | 9,6 | 16,8 | 12 | 115 |
| 5 | Ulleråker | Uppsala | 8,5 | 6,6 | 10 | 85 |
| 6 | Storvreta | Uppsala | 8,2 | 4,0 | 12 | 98 |
| 7 | Almunge | Uppsala | 7,8 | 2,3 | 10 | 78 |
| 8 | Årsta | Uppsala | 7,7 | 7,2 | 18 | 139 |
| 9 | Industristaden | Uppsala | 6,4 | 4,4 | 63 | 404 |
| 10 | Stenhagen | Uppsala | 6,3 | 2,1 | 12 | 75 |


