Ökat tryck på bostadsmarknaden i Uppsala län

Uppsala länBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Uppsala län under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 8 010 personer fördelat på 1 676 bostadsvisningar i Uppsala län, att jämföra med 5 766 personer på 1 416 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 4,8 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 4,1. Antalet besökare per visning har ökat med 17 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Uppsala län med 18 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Uppsala län. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Österunda i Enköpings kommun ut med störst besöksintresse. Fem visningar lockade 83 besökare under kvartalet, motsvarande 16,6 besökare per visning.

Områden med bostadsvisningar i Uppsala län under kvartal 3
OmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
BerthågaUppsala17,04,0117
GräsöÖsthammar17,01,0117
ÖsterundaEnköping16,62,0583
NåntunaUppsala15,913,47111
VilanUppsala15,913,47111
NorbyUppsala14,86,812177
ToboTierp14,5–458
EkebyUppsala12,82,2677
Flogsta / EkebyUppsala12,82,0677
ValsätraUppsala11,65,415174
EriksbergUppsala10,24,021215
KorsängenEnköping9,83,5439
SunnerstaUppsala9,616,812115
MånkarboTierp9,51,0219
RasbokilUppsala8,7–326
UlleråkerUppsala8,56,61085
StorvretaUppsala8,24,01298
KräggaHåbo8,02,018
AlmungeUppsala7,82,31078
ÅrstaUppsala7,77,218139
HerrhagenUppsala7,11,8964
Knivsta CentrumKnivsta7,04,0428
HummelstaEnköping6,5–426
IndustristadenUppsala6,44,463404
StenhagenUppsala6,32,11275
KungsängenUppsala6,14,469422
JumkilUppsala6,0–16
Gamla UppsalaUppsala6,03,335209
NybyUppsala6,03,335209
SkutskärÄlvkarleby5,83,420115
VårdsätraUppsala5,45,91265
FålhagenUppsala5,33,6118631
Södra GottsundaUppsala5,35,91053
VängeUppsala5,26,0526
RickombergaUppsala5,04,51050
KungsgärdetUppsala4,95,822107
Uppsala CentrumUppsala4,84,3132636
LindbackenUppsala4,82,32096
LuthagenUppsala4,74,2134634
Norra LuthagenUppsala4,64,1147681
AlundaÖsthammar4,64,7732
DalbyUppsala4,52,0627
Övre SlottsUppsala4,58,5418
KapellgärdetUppsala4,43,745198
GottsundaUppsala4,44,01461
BergsbrunnaUppsala4,25,335148
SävjaUppsala4,25,335148
SvartbäckenUppsala4,23,739164
SkoklosterHåbo4,21,9521
JärlåsaUppsala4,16,8729
FunboUppsala4,17,91249
KåboUppsala4,04,458234
HagvikenHåbo4,02,314
Uppsala NäsUppsala4,03,0312
ÖstervålaHeby4,0–14
KvarngärdetUppsala4,03,794375
StabbyUppsala4,03,428111
Främre LuthagenUppsala3,95,839152
HöganäsUppsala3,82,765247
Främre SvartbäckenUppsala3,83,7415
SkörbyHåbo3,82,2415
SlottskogenHåbo3,81,3415
BörjetullUppsala3,72,92593
LibrobäckUppsala3,72,92593
MunksundetEnköping3,76,7933
Malma BackeUppsala3,66,0518
AlsikeKnivsta3,64,8725
GröngarnEnköping3,52,5621
SkyttorpUppsala3,31,0310
Tuna BackarUppsala3,35,31653
SommarroUppsala3,33,6723
HeidenstamUppsala3,15,71031
GränbyUppsala3,12,050154
Gränby Sala-BackeUppsala3,13,2135415
Sala BackeUppsala3,13,685261
GimoÖsthammar3,0–13
KapellgärdsallénUppsala3,06,513
MärsönEnköping3,01,51133
RosendalUppsala3,04,41442
TorsviEnköping3,0–39
VendelTierp3,03,226
ÖrbyhusTierp2,92,61029
UltunaUppsala2,83,31233
LötenUppsala2,73,72567
FjärdhundraEnköping2,57,025
SlavstaUppsala2,56,225
Bålsta KräggaHåbo2,42,42560
GrillbyEnköping2,41,01024
Enköping CentrumEnköping2,42,11843
GunstaUppsala2,13,5715
FyrislundUppsala2,0–12
RamstaUppsala2,0–36
RamstalundUppsala2,0–36
StavbyUppsala2,01,036
SöderbyUppsala2,0–36
VattholmaUppsala2,02,036
Viby ÄngHåbo2,01,712
ÖregrundÖsthammar2,02,01020
BredsandEnköping1,91,52242
HållnäsTierp1,91,5815
FannaEnköping1,81,62239
GånstaEnköping1,72,21933
FulleröUppsala1,52,646
ÄrentunaUppsala1,52,069
BurvikUppsala1,33,034
LingUppsala1,32,234
AlundaUppsala1,0–11
HargÖsthammar1,01,011
MorgongåvaHeby1,0–22
Sandika ÖvreÖsthammar1,01,011
SöderforsTierp1,02,322
TorstunaEnköping1,0–11
ÖsterbybrukÖsthammar1,02,011

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Utvecklingen i Uppsala län liknar den i Sverige som helhet.

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Uppsala län under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1NorbyUppsala14,86,812177
2ValsätraUppsala11,65,415174
3EriksbergUppsala10,24,021215
4SunnerstaUppsala9,616,812115
5UlleråkerUppsala8,56,61085
6StorvretaUppsala8,24,01298
7AlmungeUppsala7,82,31078
8ÅrstaUppsala7,77,218139
9IndustristadenUppsala6,44,463404
10StenhagenUppsala6,32,11275
Bostadsvisningar i Uppsala län, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Älvkarleby5,914725
Knivsta5,319537
Uppsala5,16 1121 190
Tierp4,230572
Östhammar4,014937
Enköping3,6967269
Heby3,6329
Håbo2,810337

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.